İnternet

Öğrenciler için Para Kazanma Yolları 2021

Öğrenciler için Para Kazanma Yolları 2021, mobil hatlar bölümümüzde Öğrenciler için Para Kazanma Yolları 2021 ile alakalı kampanyaları paylaştık. Öğrenciler için Para Kazanma Yolları 2021nin detayları yazımızda..

Öğrenciler için Para Kazanma Yolları 2021

Lisede veya üniversitede okuyan öğrenciler, gerek harçlıklarını çıkarmak gerekse gereksinimlerini karşılamak için çeşitli işlerde çalışarak para kazanabilirler. Yarı zamanlı olarak yahut internet üzerinden yapılabilecek işlerle iyi bir gelir elde etmek olabilecekdür. Bu yazımızda “Bir öğrenci en kolay nasıl para kazanır?” sorusuna yanıt olabilecek iş olanaklarını siz değerli okurlarımız için sunacağız.

1. Fotoğraf Satmak

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu işten para kazanabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz birden fazla online platform mevcuttur. Stok fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yükleyerek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Belli bir alana yoğunlaşarak kaliteli çekimler yapabilir ve bu fotoğrafları satabilirsiniz.

Kazancınızı yüksek tutmak için özgün ve görsel açıdan dikkat çeken fotoğraflar çekmenizde yarar mevcuttur. Çektiğiniz fotoğraflardan para kazanmak için kullanabileceğiniz dijital platformlar; Unsplash, iStockPhoto, ShutterStock, 123RF, Getty Images ve Adobe Stock gibi sitelerdir.

2. Sanal Asistanlık Yapmak

Program yapma, organize etme ve benzeri konularda kendinize güveniyorsanız sanal asistanlık uygulayabilirsiniz. Bu iş için özel bir eğitime gerek yoktur. Normal ofis işlerini yerine getirebilecek düzeydeyseniz bu işten öğrenci olarak kazanç elde edebilirsiniz.

E-posta yazma, e-postalara yanıt verme, randevuları kontrol etme, dosyalama yapma ve sunum hazırlama gibi işleri online olarak yapmak, sanal asistanların işidir. Upwork, Indeed ve Elance gibi sitelerdeki ilanları takip ederek bu işi uygulayabilirsiniz.

3. Çeviri Yapmak

Yabancı dil biliyorsanız bu işten para kazanmamanız olabilecek değildir. İnternet üzerinden fazla sayıda müşteri bulabilir ve çeviri uygulayabilirsiniz. İyi derecede bildiğiniz bir yabancı dil varsa kitap, film, makale, dizi ve benzeri alanlarda sayısız çeviri işi alabilirsiniz. Fiverr, SadeceOn, Freelancer, Bionluk ve benzeri sitelere özellikile öğrenciler için ilan veren fazla sayıda işveren mevcuttur. Bu bireylere ulaşarak yabancı dilinizden para kazanabilirsiniz.

4. Özel Ders Vermek

Öğrencilerin belki de en fazla tercih ettiği işlerden biri özel ders vermektir. Bilgilerinin taze olması, sürekli olarak yeni şeyler öğreniyor olmaları onların bu alanda tercih edilmesini sağlar. Eğer öğretmeyi ve bildiklerinizi aktarmayı seviyorsanız siz de bu işten para kazanabilirsiniz. Özel ders vermek için eskiden olduğu gibi ders vereceğiniz birinin evine gitmenize de gerek yoktur. Artık Zoom gibi platformlar üzerinden görüntülü olarak ders verebilirsiniz. 

5. Podcast Yayını Yapmak

Podcast yayını, basitçe radyo yayını veya ses içerikleri olarak tanımlanabilir. Podcast yayınları son senelerda çok popüler hale gelmiştir. Yapacağınız yayını belli bir konu üzerine yoğunlaştırmalı ve belli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra reklam almalısınız. Takipçileriniz reklamlara tıkladıkça siz de para kazanırsınız.

6. Anket Doldurmak

Öğrenciler için en uygun işler içinde anket doldurmak gelebilir. İnternetiniz varsa boş zamanlarınizde anket doldurarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Online ortamda bolca anket sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden anket doldurmaya başlamadan önce anket başı alacağınız ücreti ve ödeme metotlarıni iyice araştırmanızı öneririz.

Bazı siteler ödemeleri armağan çeki ile yaparken bazıları banka transferi yoluyla ödeme yapar. Lakin Paypal veya Payzee gibi platformlarla ödeme yapan yerleri tercih etmeyin. Bunun nedeni Paypal’ın yurdumuzda yasaklanmış olması, Payzee’nin ise çok yüksek komisyonlar almasıdır. Ödeme ve anket başı ücret konusunu netleştirdikten sonra günlük düzenli olarak anket doldurarak gelirinizi artırabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:Anket Doldurarak Para Kazanma

7. Makale Yazmak

Düşüncelerinizi yazıya dökmekte iyiyseniz bu iş tam size göre olabilir. Okuyarak, araştırarak ve yazarak düzenli gelir elde edebilirsiniz. Kaliteli yazabilmek için dile hakim olmak ve farklı düşünebilmek gereklidir. Özgün ve iyi yazılmış içeriklere ihtiyacı olan bireylerle iletişime geçerek yazılarınızı satabilirsiniz. Freelance yazarlık yapabileceğiniz siteler içinde R10, Bionluk, Sadeceon ve Wmaracı gibi çok sayıda seçenek mevcuttur.

8. Blog Yazarı Olmak (Editörlük)

Başkalarına yazarak kazanabileceğiniz kendi blog sitenizi açarak bloğunuza yazarak da kazanç sağlayabilirsiniz. Kendi sitenizi açtıktan sonra özgün içerikler yazabilir, Google Adsense reklamlarıyla gelirinizi artırabilirsiniz.

Blog açmak bi hayli basittir. Bunun için internette birden fazla kaynak mevcuttur. Blog açtıktan sonra düzenli olarak içerik girebilir, siteye gelen ziyaretçi sayısı arttıktan sonra reklamlar yoluyla gelir elde edebilirsiniz. İsteyenler bedava websitesi kurma yazımızdan ücretsiz domain ve hosting ile birlikte daha kapsamlı kapsamlı bilgilere ulaşabilir.

9. Grafik Tasarım Yapmak

Grafik Tasarım bölümünde okuyorsanız, bu alana ilgi duyuyorsanız yahut tasarım hususunda bilgi ve kabiliyetliyseniz, becerilerinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Logo tasarımı, afiş tasarımı veya konu tasarımı gibi birden fazla alanda tasarım yaparak satabilirsiniz. Bir portfolyo oluşturup kabiliyetlerinizi sosyal platform hesaplarınızda paylaşabilir, online platformlara üye olabilir ve müşteri bulacaksınızdır.

10. Youtube Kanalı Açmak

Son zamanlarda bi hayli popüler olan Youtube kanalları ile siz de kazancınızı artırabilirsiniz. Yapmanız gereken özgün bir kanal açmak ve içerisine enteresan videolar koymaktır. Yaratıcılığınızı ve boş vaktinizi tercih ederek harika videolar hazırlayabilirsiniz. Kanalınıza abone olan bireyler arttıkça kazancınız da artacaktır. Eğlenceli, eğitici veya ilgi çekici içeriklerle abone sayınızı basit bir şekilde artırabilirsiniz.

11. Twitch Kullanmak

Twitch canlı yayın uygulaması daha çok oyuncuların kullandığı bir platformdur. Twitch’te oynadığınız oyunları yayınlayabilir ve bağış veya ortaklık yoluyla para kazanabilirsiniz. Reklam odaklı yaptığınız canlı yayınlardan takipçi sayınızı ve buna bağlı olarak gelirinizi çoğaltırsınız. Takipçi sayınız yükseldikçe ortaklık yapmak isteyenler de artacaktır.

12. Oyun Oynamak

Oyun oynayarak para kazanmak için yüksek düzeyli hesaplara sahip olmanız gerekmektedir. Pek çok oyun bağımlısı, popüler oyunlardaki ileri düzeyli hesapları veya bu hesapların sahip olduğu silah gibi ekipmanları satın almak için para vermeye hazırdır.

Severek oynadığınız bir oyunda düzeyler atlayabilir, seyrek verilen kıymetli ödülleri biriktirebilir ve tüm bunları paraya çevirebilirsiniz. Oyun oynayarak para kazananların en fazla kullandığı uygulamalar Second Life, Entropia Universe, Exodus 860 ve Team Fortress olarak bilinmektedir.

13. Web Sitesi Tasarımı Yapmak

Öğrencilerin online olarak para kazanabileceği bir diğer işte web sitesi tasarımı yapmaktır. Yazılıma ilgi duyuyorsanız ve bu hususta kendinizi geliştirmek istiyorsanız siteler tasarlayarak veya kodlayarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. 

14. Mobil Uygulamalar Kullanmak

Para kazandıran mobil uygulamalar ile kazancınızı artırabilirsiniz. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz; Money App, iPoll, Foap, Fluid Market, Swagbucks, Slidejoy, Bookscouter, Userfee, Musely, Mercari, Sweatcoin, Shopkick, Swouğ, DV Closet, Kango, App Trailers ve Field Agent gibi uygulamaları tercih ederek ek kazanç elde edebilirsiniz.

15. Müzik Dinlemek

Müzik dinleyerek para kazanmak özellikle “13 yaşında nasıl para kazanılır?” diye soran öğrenciler için bi hayli enteresan bir metottur. Kulağa saçma gelse de bu sayede para kazanmak olabilecekdür. Bu işte izlediğiniz müzik videoları aracılığıyla hesabınıza armağan çeki veya para yatar. Videolar genelde halen ismi duyulmamış amatör şarkıcıların dile getirdiği şarkılardan oluşuyor.

Sizin gibi bu yolla kazanç elde etmek isteyenler aracılığıyla amatör şarkıcılar da izlenme sayılarını artırıyor ve daha çok insana ulaşabiliyorlar. Müzik dinleyerek para kazanabileceğiniz siteler içinde Radio Loyalty, Music Xray ve Hit Predictor bulunmaktadır.

16. Sosyal Medya Kullanmak

Sosyal medya platformlarını bir kazanç amacı olarak kullanan kişi sayısı hayli fazladır. Instagram, Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Sosyal paylaşım platformu Twitter veya diğer sosyal platform araçlarının yoğun ilgi görmesi, bu alandan iyi bir gelir elde edilmesini sağlayabilir. Siz de gerekli bilgileri edindikten sonra sosyal medveyanışmanı olabilir, satış ortaklığı yapabilir, reklam alıp yayınlayabilir veya diğer metotları deneyebilirsiniz. Özellikle popüler bir hesabınız varsa ve takipçi sayınız yüksekse danışmanlık yerine yalnızca reklam alarak ve satış danışmanlığı yaparak bile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

17. Satış Ortaklığı Yapmak

“Reşit olmadan nasıl para kazanılır?” sorusunu soranlara önerebileceğimiz bir diğer yöntem de satış ortaklığıdır. Bunu yüksek takipçili ve etkileşimli sosyal platform hesaplarınızı tercih ederek veya çok fazla birinin ziyaret ettiği blog sitenizi tercih ederek uygulayabilirsiniz.

Satışına katkıda bulunduğunuz her ürün için belli bir komisyon alırsınız. Ne kadar çok ürün satışı olursa kazancınız da o kadar artar. Bunu yapabilmek için geniş bir çevreye ve müşterilerinizin sattıklarını alabilecek takipçilere gereksiniminiz mevcuttur. 

18. Sosyal paylaşım sitesi Facebook Sayfası Açmak

Öğrenciler için para kazanma tekniklerinden bir diğeride Sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfalarıdır. Çok beğeni alan sayfalarınızı satış ortaklığı ve reklam için kullanabilirsiniz. Tek bir konuya odaklı sayfalara çok sayıda ziyaretçi çekebilir, bireylerin sayfanızda etkileşim kurmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayfaları satarak da para kazanmanız olabilecekdür.

19. Instagram Hesabı Kullanmak

Daha çok fotoğraf paylaşım platformu olarak kullanılan Instagram hesapları, satış ortaklığı yapmak için çok uygundurlar. Binlerce insanın gelir sağladığı Instagram’dan siz de kazanç elde etmek için ürünlerini satmak isteyen firmalarla iletişime geçmeniz gerekir.

20. Sosyal paylaşım platformu Twitter’dan Para Kazanmak

Sosyal paylaşım platformu Twitter platformundan para kazanabilmek için diğer sosyal platform hesaplarında olduğu gibi popüler bir hesabınızın olması şarttır. Takipçi sayınız yüksekse ve paylaşımlarınıza yüksek etkileşimler geliyorsa burayı bir kazanç kapısı haline getirebilirsiniz. Bunun için satış otaklığı yapabilir veya reklam alabilirsiniz.

21. Adsense Kullanmak

Google Adsense tercih ederek blog veya sosyal platform hesaplarınızdan gelir elde edebilirsiniz. Tıklanan reklamlar başına veya gösterim başına ödeme yapan Adsense ile kazanabilmek için sosyal platform hesaplarınızın çok büyük olması veya bloğunuzun çok popüler olması gereklidir. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı arttıkça veya videolarınız izlendikçe kazancınız da artacaktır.

22. E-Kitap Yazmak

Kaleminize güveniyorsanız ve sözcüklerle aranız çok iyiyse eğitim, kariyer, spor veya başka bir hususta bilgi içerikli bir e-kitap yazabilirsiniz. Gereksiz laf kalabalıklarından uzak, bilgi vermeye ve öğretmeye dayalı bir kitap yazdığınızda bu kitabın satışından para kazanabilirsiniz. Yazdığınız kitabı sosyal platform hesaplarınızda tanıtabilir ve daha çok birinin satın almasını sağlayabilirsiniz.

23. Udemy Kursları Satmak

Hazırlamış olduğunuz eğitim videolarını Udemy üzerinden satabilirsiniz. Amacı eğitim vermeye dayalı bir platform olan Udemy’de çok sayıda ücretli eğitim videosu bulunur. Sizler de bu tür videolar hazırlayabilir ve bunları Udemy’den satışa çıkarabilirsiniz. Eğitim vereceğiniz hususta yeterli bilgiye sahipseniz ve bilginizi nizami bir biçimde aktarabileceğinize inanıyorsanız Udemy iyi bir kazanç fırsatı olabilir.

24. Köpek Gezdirmek & Evcil Hayvan Bakıcılığı

Çalışan ve evcil hayvanı olan birden fazla kişi böyle bir hizmete ihtiyaç duymaktadır. Önemli olan bu bireyleri bulmak ve onlarla iletişime geçmektir. Köpek korkunuz yoksa ve evcil hayvanlarla ilgilenmeyi seviyorsanız bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz. Müşteri bulmak için Sahibinden ve Armut gibi online platformları kullanabilirsiniz.

25. Seslendirme Yapmak

Diksiyonunuz kuvvetliyse, ses tonunuz etkileyiciyse ve sesinize güveniyorsanız seslendirmenlik uygulayabilirsiniz. Pek çok oyun geliştiricisi, animasyon film çekenler veya eğitim videosu hazırlayanlar seslendirmenlere ihtiyaç duyar. Bionluk, Freelancer, Upwork veya Fiverr gibi sitelere girerek siz de seslendirme yapabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

26. Drop Shipping Yapmak

Drop shipping, elinizde olmayan bir malı stoklamadan başka birine satmaya verilen isimdir. Siz burada aracı olursunuz. Ürünü alırsınız ama adres olarak kendi adresinizi değil satacağınız birinin adresini verirsiniz. Biraz tecrübe isteyen bir iştir ama kısa bir sürede öğrenilebilir. Ürünü fiziksel olarak hiç görmediğiniz için depolama veya eleman maliyeti gibi birden fazla giderden de muaf olursunuz.

27. Pinterest Kullanmak

Sabırlı olup bu platform üzerine odaklandığınızda Pinterest yoluyla para kazanabilirsiniz. Instagram gibi fotoğraf paylaşmaveyayalı bir site olan Pinterest’e Sosyal paylaşım sitesi Facebook veya Gmail hesabınızla basit bir şekilde üye olabilir ve bir hesap açabilirsiniz. Hesabınızı büyüttükten sonra satış ortaklığı veya reklamlar yoluyla para kazanmanız olabilecekdür.

Burada mühim olan özgün ve etkileyici görseller hazırlayarak büyük bir takipçi kitlesine ulaşmaktır. Takipçi sayınız arttıkça reklam veya satış ortaklığı yoluyla kazanacağınız para da aynı miktarda artacaktır.

28. Yap Sat Yoluyla Kazanın

El işlerinize yatkınsanız yaratıcılığınızı tercih ederek çeşitli ürünler yapabilir ve bunları paraya dönüştürebilirsiniz. Orijinal şeyler yaparak bunları Instagram, Etsy veya GittiGidiyor gibi sitelerde satışa çıkararak satmanız olabilecekdür. Özellikle Etsy bu hususta biçilmiş kaftandır, çünkü tamamen el işi ürünlere yönelik bir sitedir.

Bileklikler, telefon kapları, yüzükler, ev eşyaları veya oyuncaklar gibi çok sayıda el yapımı ürünü bu sitede basit bir şekilde satabilirsiniz. Ayrıca el işleri yatkın olan İŞKUR evde iş ilanları yazımızda göz atabilir.

29. Arama Motoru Uzmanı (SEO Uzmanı)

İnternet sitesi sahibi birden fazla kişi sitelerinin Google’da nasıl üst sıralara çıkacağını araştırır. Lakin yeterli zamanları ve sabırları olmadığı için bunu öğrenecek kadar zaman harcamazlar. Bunun yerine bu işi bilen bireylere ödeme karşılığında sitelerini emanet ederler.

Siz de internet dünyasıyla alakalıyseniz ve Google algoritmalarının çalışma mantığını incelemeyi seviyorsanız SEO uzmanı olabilir ve müşterilerinizin web sitelerini geliştirerek onların tanınırlığını artırabilirsiniz. Siteleri Google’da üst sıralara taşıdıkça sizi öneren kişi sayısı artacak ve geliriniz katlanacaktır.

30. Metin Düzenleme ve Redaksiyon

Okumak hayatınızın bir parçasıysa metin düzenleme ve redaksiyon hizmeti verebilirsiniz. Eğer yabancı diliniz de varsa kazanacağınız para daha da artacaktır. Çok sayıda kişi yazdıkları akademik makalenin veya başka yazıların düzenlenmesine ihtiyaç duyar.

Bu hususta yetkin olan bireylerin metinlerini düzenlemesi karşılığında sayfa başı veya kelime başı ödeme yapar. Liseliler için para kazanma yollarından bir tanesi olan metin düzenleme ve redaksiyon işini siz de yapabilir ve iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak bu yazımızda öğrencilere ve gençlere online para kazanma yollarının bunun yanında 18 yaşından ufakler için para kazanma yollarını, lisede para kazanma yollarını ve evde para kazanmanın yollarını listeledik. Listedeki kazanç metotlarınden size uygun olanı seçerken sosyal platformnın gücünden yararlanmayı unutmayın. Güçlü bir hesap ile reklamınızı yapabilir ve iş alma şansınızı artırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu