Müşteri Hizmetleri

OEDAŞ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

OEDAŞ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, müşteri hizmetleri bölümümüzde OEDAŞ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ile alakalı bilgiler paylaştık. OEDAŞ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası yazımızın detayları..

OEDAŞ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

OEDAŞ çağrı merkezi numarası ile ilgili bilgi almak istiyorsanız makalemize inceleyebilirsiniz. Makalemizde OEDAŞ müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden OEDAŞ şikayet hattına ulaşabilirsiniz. OEDAŞ müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

OEDAŞ, yani Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. 2010 senesinde tamamen özelleştirilerek Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir. Şirketin merkezi Eskişehir’dedir. Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. Afyonkarahisar, Uşak, Eskişehir, Kütahya ve Bilecik illerine perakende olarak elektrik sevkiyat ve satışını gerçekleştirmektedir.

Şirketin genel amacı verilen hizmetin piyasa şartlarına göre en kaliteli hale getirmek, sürekli olarakliğini sağlamak ve ekonomik açıdan her bütçeye uygun hale getirmektir.

OEDAŞ Çağrı Merkezi Numarası

2010 senesinden beri faaliyet gösteren OEDAŞ Osmangazi, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerindeki elektrik sevkiyat görevini üstlenmektedir. Eskişehir merkezli bir sevkiyat kuruluşudur. Belirtilen illerde elektrik sevkiyatından yararlanmak isteyenler iki biçimde başvurularını yapabilir:

  • Çağrı Merkezi
  • Yazılı başvurular (dilekçe, CİMER, sosyal platform, resmi web sitesi vb.)

Sizden istediğimiz belgeler ile merkeze başvuru yapmanız gerekir. Başvurular alakalı birimlere yönlendirilir ve başvuru durumu bireylere SMS yoluyla iletilir. Başvurusu sona eren bireylerin sevkiyat istenen mülküne çalışanlarımız gelir ve son işlemi de gerçekleştirmiş olurlar. OEDAŞ çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

OEDAŞ Müşteri Hizmetleri Numarası

Türkiye genelinde elektrik sevkiyat kuruluşlarına yönelik çağrı merkezi hatları bir numarada toplanmıştır: 186. OEDAŞ sevkiyat bölgesindeki şehirler de gerekli işlemleri 186 ile yapabilir. Bu numarayı başına alan kodu veya “sıfır” koymadan tuşlamanız gerekmektedir. Hangi şehirden ararsanız o şehrin sevkiyat kuruluşuna ulaşırsınız. 186 ile:

  • Elektrik arızalarını bildirebilirsiniz,
  • Elektrik başvurusu uygulayabilirsiniz,
  • Şikayetlerinizi iletebilirsiniz,
  • Müşteri temsilcilerimize bağlanıp sorununuzu iletebilirsiniz,
  • Borcu ödenen kesilmiş elektriği açtırabilirsiniz,
  • Planlı elektrik kesintileri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

ALO 186 elektrik hattı 7 gün 24 saat çalışmaktadır. İstediğiniz zaman arayabilir ve müşteri hizmetlerimizden destek alabilirsiniz.

Öneri, istek ve şikayetlerinizi OEDAŞ müşteri hizmetleri numarasıüzerinden rahatlıkla iletebilirsiniz.

OEDAŞ Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Müşteri hizmetlerimize 186 numarasıyla doğrudan varabilirsiniz. Aradığınız zaman sizden isim, soy isim, kimlik numarası yahut sayaç numarası gibi bilgiler istenmektedir. OEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne bağlanmak isteyen bireyler ise 0222 211 6000 numarasını arayabilir. [email protected] e-posta adresi veya sitemizdeki iletişim formu ile isteklerinizi yazılı yoldan iletebilirsiniz.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için OEDAŞ müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa bir sürede çözüm sağlamaktadır.

OEDAŞ Şikayet Hattı

186 numaralı hat kuruluş yahut işleyiş ile ilgiliki şikayetler için de kullanılmaktadır. OEDAŞ ile ilgili şikayeti olan bireyler bu şikayeti 186 numarasını arayarak bildirebilir. Bu sırada şikayet eden kişi, şikayet etme nedeni ve şikayet sebebi oluşturan elektrik sevkiyat alanı ile ilgili bilgiler istenmektedir. Bir diğer şikayet yöntemi ise genel müdürlüğe dilekçe yazmaktır. Dilekçenizde açık bir biçimde şikayetinizi belirtmeli ve tanımlayıcı bilgileri yazmalısınız. Ayrıca web sitemiz üzerinden görüş, öneri ve talep formunu doldurarak da şikayetinizi bize iletebilirsiniz. Yazılı şikayetler bize ulaştıktan sonra alakalı birimlerce incelenir ve sizinle iletişime geçilir.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi amacı olan OEDAŞ müşterileri için poblemlerinı aktarabilecekleri OEDAŞşikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

OEDAŞ’ın üç haneli bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bunun dışında diğer illerden arayanlar için 0222’li bir çağrı merkezi telefon numarası da mevcuttur. Bu numaralar aracılığıyla; arıza ve kesinti bildirimleri, sokak aydınlatmaları ile ilgili problemlerin bildirimlerini, elektrik faturanız ile ilgili detaylı bilgi ve itiraz, abonelik durumunuzla alakalı tüm bilgilere rahatlıkla varabilirsiniz.

OEDAŞ Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
186
0222 211 60 00

Arama Kelimeleri: oedaş iletişim bilgileri, oedaş telefon no, oedaş irtibat tel, oedaş canlı destek, oedaş müşteri temsilcisi, oedaş şikayet hattı, oedaş müşteri hizmetleri numarası, oedaş çağrı merkezi numarası, oedaş iletişim numarası, oedaş çağrı merkezi, oedaş müşteri hizmetleri direk bağlanma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu