Sağlık

Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Oceral Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Oceral kremin içinde bulunan etken madde Oksikonazol Nitrat maddesi olmaktadır. Oceral krem genelde mantar tedavilerinde kullanılan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Mantar hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde kullanılan en yaygın ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Oceral krem ne işe yarar sorusuna verilebilecek genel yanıt bu biçimde bulunmaktadır.

Yan etkiler insan vücudunun kimyasal maddelere karşı vermiş olduğu reaksiyonlar olmaktadır. Bu olumsuz reaksiyonlara ani bir biçimde müdahale edilmediği taktirde kötü neticeler gerçekleşebilmektedir. Her ilacın farklı yan etkileri olabilmektedir. Bunu nedeni ise her ilacın içinde bulunan etken maddelerin bir birinden farklı olmasıdır. İlaçların içinde bulunan etken maddeleri her ilacın kendine ait olan prospektüsünden kolay bir biçimde öğrenilebilmektedir. Oceral krem yan etkileri genelde şu biçimde bulunmaktadır.

Muadil ilaçlar genelde doktorun reçete etmiş olduğu ilaç bulunamadığında yada reçete edilen ilacın yan etkileri gözlemlendiğinde kullanılmaktadır. Muadil ilaçların etken maddeleri aynı olabilir yada ilacın etken maddeleri farklı olsa bile aynı hastalığın nasıl tedavi edileceğinde kullanılabilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçların kullanımında her hangi bir sakınca bulunamamaktadır. Lakin muadil ilaçların içinde bulunan maddeler değişiklik gösterebileceği için muadil ilaçların yan etkileri de değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı muadil ilaçları kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Birçok ilacın muadili bulunabilmektedir. Oceral krem muadili ilaçlar şu biçimde bulunmaktadır.

İlaç fiyat aralıklarının değişiklik göstermesinde birden çok neden bulunabilmektedir. Lakin bir ilacın fiyatını tespit eden en büyük etkenlerden bir tanesi ilacın reçeteli bir biçimde alınıp alınamaması olmaktadır. Bunun nedeni ise her hangi bir ilacın reçeteli alımında ilaç fiyatının üzerine muayene fiyatının de ekleniyor olmasıdır. Bu sebepten dolayı ilaç fiyat aralıkları reçeteli alımlarda fiyat değişiklikları gösterebilmektedir. Oceral krem fiyatı 19,83 TL olarak belirlenmiş olmaktadır. Belirlenen bu fiyat ilacın perakende satış fiyatı olmaktadır.

Prospektüs ilaçlar ile ilgili bilgilerin olduğu kağıda verilen isim olmaktadır. İlaç kutularının içinde ilaçların prospektüsleri mutlaka yer almalıdır.  Prospektüs kağıdının içinde ilaç ile ilgiliki tüm bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilere misal olarak olarak ilacın yan etkileri, kullanım şekli, etken maddeleri ve hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği gibi önemli bilgiler bulunmaktadır.

İlaçlar genelde reçetesiz satın alınabilmektedir. Lakin Türkiye Cumhuriyet devleti sınırları içinde antibiyotik grubu ilaçlar reçetesiz bir biçimde satın alınamamaktadır. Antibiyotik grubu ilaçların reçete yazdırılarak alınması gerekmektedir. Bu neden ile Oceral krem reçetesiz satılır mı gibi sorular çok fazla sorulan sorular içinde bulunmaktadır. Oceral krem antibiyotik grubunda olmayan bir ilaç olduğu için eczanelerden reçetesiz bir biçimde satın alınabilmektedir. Lakin kullanmadan önce mutlaka doktora danışılarak kullanılması önerilmektedir.

Vajina bölgesi hassas bir cilt dokusuna sahip olduğu için bazı ilaçların vajina bölgesinde kullanımı vajina bölgesine zarar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı vajina bölgesinde her ilacın kullanımı uygun olmamaktadır. Oceral krem vajinada kullanımı uygun olmayan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Oceral kremin vajina bölgesinde kullanımı kötü neticelera sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı kullanılmadan önce doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamilelik ve emzirme dönemleri kadınların en hassas dönemleri olmaktadır. Bunun nedeni ise hormonların dengesizlik olma durumu olmaktadır. Bu sebepten dolayı hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilaç kullanılmadan önce doktora danışılması önerilmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı bu zamanlarda ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Oceral kremin hamilelik zamanında kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Aksi takdirde ilaç kan veya süt yolu ile bebeğe geçerek zarar verebilmektedir. Bu durum yalnızca Oceral krem için değil tüm ilaçlar için geçerli olabilmektedir.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu