İnternet

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır, mobil hatlar bölümünde Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır ile alakalı bilgi vermek istedik.. Yazımızın detayında Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır başlığımızın ayrıntıları bulunmaktadır..

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? Mevcut numaranın, değiştirilmeden değişik bir operatöre geçişine numara taşıma deniyor. Ülkemizde uzun senelerdır bu hizmet sağlanmakta ve 3 operatör olan Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom müşterileri, kendilerine hitap eden en iyi operatöre geçiş için bu yöntemi kullanıyor. Peki bu işlem nasıl yapılmakta, hangi yollar izlenmekte ve kaç gün içinde işlem tamamı ile biterek yeni operatör için hat aktif hale geliyor? İşte Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır ile ilgili merak ettiğiniz herşey…

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

Numara taşıma işlemleri için geçiş yapacağınız yeni operatörün işlem merkezlerini kullanmanız gerekiyor. Bunun için artık şimdilerde yalnızca merkez şubeler değil; bunun yanı sıra normal paket tedarikçileri dahi bu işlemi yapabilmektedir. Elbette bu işlemin bu kadar kolay yapılıyor olması, güvenli olmayan yerlerin tercih edilmemesi için bir neden olmamalı. Ve bu işlemin tamamı ile ücretsiz bir işlem olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Numara taşıma işlemi için artık operatörlerin resmi web siteleri üzerinden de işlemler yapılabiliyor. Bunun için Turkcell numara taşıma işlemi için; https://www.turkcell.com.tr/tr/turkcellli-olmak/numara-tasima  web sitesini kullanabilirsiniz. Burada bulunan Turkcell Tık Diye Numara Taşıma alanını tıklayarak işleminizi uygulayabilirsiniz.

Vodafone numara taşıma işlemi için ise; https://www.vodafone.com.tr/numara-tasima-yeni-hat/  adresini tercih ederek burada bulunan Vodafone Numaramı Taşımak İstiyorum kısmına tıklamanız gerekir.

Turk Telekom numara taşıma işlemi için ise; http://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/sayfalar/mobil-online-basvuru.aspx  kısmına gelerek buradan online işlemler bölümünden hat taşıma uygulayabilirsiniz.

Numara Taşımada Numaram Değişiyor mu?

Kesinlikle hayır. Numara taşıma işleminin en iyi yanı da bu. Tüm operatörlerden bir diğeri olanne geçişte kesinlikle numaranız aynı kalıyor ve bu bağlamda hiçbir biçimde mağduriyet yaşamıyorsunuz. Elbette yeni bir hat alma yahut mevcut hattı iptal etme gibi bir niyetinizi belirtmediyseniz yahut bunun karşı taraftan bu biçimde bilinmesi gibi bir durum söz konusu değilse!

Hat taşıma durumunda numaranız aynı kalır fakat mevcut paketinizin son bulacağını ve varsa faturalı geçiş için mevcut borçlarınızın ve faturalı hat kampanya bedellerinin tarafınızdan tahsil edileceğini belirtmek istedik.

 Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, yeni geçeceğiniz operatörün online işlemler bölümünden yeni hat taşıma uygulayabilirsiniz. Burada sizden istenen bilgileri girerek yeni paketi tıklayarak işleminizi yapıyorsunuz. Eğer online işlemleri tercih etmek istemiyorsanız; bu durumda geçiş yapacağınız hatta ait bir şubeye giderek form doldurmanız gerekiyor.

Form doldururken kişisel detaylarınız ve abonelik taahüt maddeleri gibi alanlar bulunmakta. Kişisel detaylarınızi doldurduktan sonra bu maddeleri dikkatli bir biçimde okuyunuz. Okuduktan sonra size ayrılan kısıma imza atarak işleminizi artık sonlandırmak için son adıma geçiş yapıyorsunuz.

Bu son adımda artık sizden yeni geçiş yapacağınız opratörde bulunan paketlerden hangisini tercih edeceğiniz sorulacak. Mevcut paketlerden size hitap edeni işaretleyerek artık Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?  işlemini sonlandırıyorsunuz. Bundan ardından artık hattınız aktif olduktan sonra yeni paket tercihlerinde bulunabileceğinizi ve var olan paketlerinizi müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebileceğinizi hatırlatmak gerekir.

Faturalı Hattan Faturasız Hatta Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

En çok araştırılan konulardan bir diğeride hali hazırda faturalı hat kullanan bireylerin faturasız hatta nasıl geçiş yapabilecekleri konusudur. Faturalı hattan faturasız hatta numara taşıma için ilk kez faturalı hattınız ile ilişiğinizin bitmesi gerekiyor.

Bunun için müşteri hizmetlerinizi arayarak ilk kez söz konusu hattınızın borçlarını sorgulamanız gerekiyor. Ardından geçiş uygulayabilirsiniz. Aslını söylemek gerekirse son haftalarda artık borçlarınız bir köşede kalıyor ve yeni hatta geçiş yapabiliyorsunuz. Yani bu bir zorunluluk değil ve birbirinden ayrı iki işlem. Ama ardından uğraşmamak ve hukuki işlemler ile uğraşmamak için bunu uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda oparörler içinde mı yoksa aynı operatörde mi geçiş yapacağınıza bağlı olarak da işlemler değişebiliyor. Yani faturalı hattan aynı operatöre faturasız hat geçiş işlemi için ise durum biraz daha değişik. Bunun için ilk kez faturanızı tamamı ile bitirip sonlandırmanız gerekiyor. Aksi takdirde geçiş yapmanız olabilecek değildir. Tüm bu durumlar için şubeye giderek işlemlerinizi uygulayabilirsiniz.

Faturasız Hattan Faturalı Hatta Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Eğer faturasız hattan faturalı hatta geçiş yapmak isteğe göre, bu durumda yapacaklarınız ve prosedürler çok daha basit. Bunun için zaten söz konusu hat için borçlarınız olmayacağı için geçiş yapabiliyorsunuz. Dilerseniz yukarıdaki online işlem web sayfalarından veya size en yakın bir şubeden işlemlerinizi uygulayabilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemi İçin Gerekenler

Numara taşıma işlemi için gereken evraklar yalnızca nüfus cüzdanınızın aslıdır. Nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge, numara taşıma için kullanılamaz. Nüfus cüzdanınızı aldıktan sonra fotokopisini çekerek size teslim edeceklerdir. Tabii ki bunun için de bu işlemi yapacağınız bireylerin güvenilir olması gerekiyor. Cüzdanınızı takip etmeyi unutmayın. Genelde fotokopi çekildikten sonra cüzdan orada unutuluyor ve bu da bir çok ciddi mağduriyete neden oluyor.

Telsiz Borcum Var Yine de Hat Değişimi Yapabilir miyim?

Sık sorulan sorulardan bir diğeride telsiz vergisi borcundan dolayı hat değişimi yapılır mı, sorusudur. Telsiz borcunuz ne olursa olsun, yeni operatöre geçiş uygulayabilirsiniz. Bu durumda mevcut operatör telsiz borcu sıfırlanır ve yeni hattınıza asla yansıtılmaz. Lakin ardından eski operatörünüze geçtiğinizde telsiz borcunuz size yansıtılabilir. Bu durum da neye bağlı olduğunu bilmediğimiz bir biçimde kişiden insana değişmektedir. Zira, bu durum kimi ziyaretçilerimiz aracılığıyla karşılaşılmış bir durum değilken, kimi ziyaretçilerimiz ise bu tür bir deneyim yaşadıklarını ifade etmektedir. Daha önce yaşadığımız tüm hat taşıma işlemlerinde böyle bir durumla karşılaşmadık ve hat geçişlerinde bu verginin silindiğine şahit olduk.

Numara Taşıma İşlemi Kaç Gün Sürer

Numara taşıma işleminde belki de en caydırıcı nokta, “Acaba hatsız kalabilir miyim? sorusu ve “Acaba kaç gün bekleyeceğim?” düşüncesidir. Belirtmek gerekir ki, kaç gün sonra açılırsa açılsın son dakikaya kadar da mevcut hattınızı ve operatörünüzü kullanmaya devam edeceksiniz. Bundan dolayı bu noktada herhangi bir kuşkunuz olmamalı. Yapacağınız işlem yalnızca başlangıç işlemidir. Ve bu yüzden bitiş işlemini bağlamamaktadır. Ama belirtmek gerekir ki bu durum ne yazık ki önceden böyle değildi ve çok büyük mağduriyetlere neden olabiliyordu.

Artık numara taşıma işlemi kaç gün sürer sualinin yanıtı da netleşti ve 24 saat ila 48 saat içinde Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? süreci tamamlanır. Taşıma işlemi gerçekleştikten sonra tarafınıza bir mesaj gelecektir ve yeni hattınızı takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemini Neden Yapmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Öncelikle mevcut operatörünüzün mevcut paketleri eğer sizi tatmin etmiyorsa, numara taşıma için nedenler hususunda yeterli nedeninizin olduğunu söylemek istedik. Çünkü paketler operatörden operatöre değişmektedir. Aslını söylemek gerekirse muadil diyeceğimiz benzer paketler tüm operatörlerde var. Lakin kimi zaman bu paketlerde değişiklik olabilmekte ve “Tam da bana göreymiş” dedirtecek yeni paketler olabilmektedir.

Bunun yanında, mevcut operatörünüzün bölgenizdeki çekim gücü de bi hayli mühim bir neden olabilir. Kimi zaman Turkcell’in çekmediği yerlerde Vodafone, Turk Telekom’un çekmediği yerlerde Turkcell çekebiliyor. Yani, bu durum, daha çok operatörlerin stratejilerinden dolayı belirli bölgelere daha fazla yoğunluk göstermelerinden kaynaklanıyor. Bundan dolayı, etrafınızdaki bireylere de sorarak en iyisi hangisi ise o operatöre geçişiniz sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.

Ve fiyatlandırmalar; tabi kiki fiyatlandırmalar da en büyük neden. Zira, aynı paketi bir başka operatörden daha ucuza temin eden bir arkadaşımıza rastladığımızda, bu durumda “Acaba!” diyebilinmekte. Elbette diğer tüm etkenleri de göz önünde bulundurarak yeni hatta geçiş işlemi yaptırabilirsiniz.

Müşteri tatminiyeti, müşteri hizmetlerine direkt bağlanabilme durumu, fatura beklentileri ve daha bir çok neden, numara değiştirme için etkileyen etkenler olabilir.

Sebep ne olursa olsun numara taşıma işlemi yaptırmak istiyorsanız en yakın şubeye giderek işlemlerinizi daha sağlıklı bir biçimde yapabilir ve mevcut paketleri değerlendirebilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır başlıklı yazımız ile alakalı olarak destek, bilgi ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizler ile paylaşabilrisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu