Sağlık

Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır?

Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır?, sağlık bölümümüzde Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır?

Nasır nasıl tedavi edileceğinde domates nasıl kullanılır? Ayrıntılı tarif uygulandığı takdirde nasır nasıl tedavi edileceği domates ile yapılabilmektedir. Bilhassa sürtünme kaynaklı bir araya gelen deformasyonlar neticesinde kalınlaşan cilt tabakasına nasır denir. Sahip olunan yaşam tarzına göre nasırların yeri değişebilir. Lakin nasıra en sık rastlanılan uzuvlar eller ve ayaklardır.

Nasırlaşmış bölgeler sporcular veya müzisyenler söz konusu olduğunda kimi zaman avantaj yaratsa da durum herkes için böyle değildir. Dolayısıyla nasır, gündelik yaşamını sporcu veya müzisyen gibi yaşamayanlar aracılığıyla hem sağlık hem de estetik yönünden hoş karşılanmaz. Bundan dolayı “istenmeyen nasırlar”dan kurtulmak isteyenler olarak farklı farklı yollar deneriz. Bunların içinde en etkili yöntemlerden biri olarak öne çıkan domates mutlaka denenmelidir. Peki nasır nasıl tedavi edileceğinde domates nasıl kullanılır? Ayrıntılı tarif makalemizde. Lakin bundan önce nasır neden ve nasıl meydana gelir, bunun ile ilgili birkaç önemli kısıma değinmekte yarar var.

Nasır neden olmaktadır? Nasır, yukarıda da değindiğimiz gibi herhangi bir nedenle kalınlaşmış deri tabakasıdır. Ayakta oluşumunun nedeni genelde ayakkabı, terlik gibi günlük tercih ettiğimiz malzemelerdir. Ellerde nasır oluşumuna ise çoğunlukla iş amaçlı kullanılan malzemeler (eldiven, nasıra neden olabilecek bazı gereçlerin elde uzun süre kalması) kaynaklık eder. Ya da günlük yaşamımızda cildimizin düzenli kullanımına alışık olmadığı bir nesne de (tornavida, çekiç sapı, zımpara, tahta veya sert plastik menşeli malzemeler) nasıra sebep olabilir. Lakin nasır oluşumunun nasıl gerçekleştiğine yönelik asıl cevabı “Nasır neden olmaktadır?” sorusunu açıklarken dile getirdiklerimizi ayrıntılayarak verelim.

Nasır nasıl meydana gelir? İnsan cildinde en dışarıdaki tabaka ölü deridir. Dokunma eylemi gerçekleşirken olası bir tehlikeye karşı en dış tabakadaki cilt, canlı hücreleri korumaktadır. Dolayısıyla cildimizin en dış tabakasını canlı deri hücrelerini korumak için bir zırh olarak tanımlamamız olabilecekdür. İşte nasır oluşumuna kaynaklık eden tam anlamıyla en dış tabaka ile ondan bir sonrakidir. Vücut cilt yüzeyine uygulanan olağandışı bir sürtünme veya basınca, sonrasında nasırlaşabilecek olan içi sıvı dolu cilt kabarcıkları ile tepki verir. Bu sıvı ile dolu kabarcıklar maruz kalınan sürtünmeyi veya basıncı canlı cilt hücrelerine ulaştırmamak için oluşturulur. “Cildin su toplaması” olarak da hepimizce bilinen bu durum tekrarlandığı takdirde, bölgedeki ölü deri altında ekstra bir katman oluşumu tetiklenir. Kalınlaşan bu tabaka cildin ne kadar altına inerse, acı hissi ve diğer olumsuzluklar da o kadar şiddetli olacaktır.

Nasır oluşumu çoğu zaman hızlı fark edilmez. Lakin nasırların boyutu da onun ne zaman farkına varılabileceğine etki etmektedir. Bütün bunları göz ardı ederek denilebilir ki, bir nasırın oluşması hemen hemen bir hafta sürebilir. Misal verilecek olursa nasır oluşumuna kaynaklık eden herhangi bir eylem içindeyseniz ve onu tekrarlıyorsanız bu süre kısalabilir. Ya da farklı biçimde nasır oluşumu için zemin hazırlayan bir işi yapmayı veya bir nesneye uzun süre maruz kalmayı tekrarlamıyorsanız süre uzayacaktır. Hatta tek seferlik bir durumsa da nasırın hiç oluşmama ihtimali de mevcuttur. Çünkü cildimiz sürekli olarak yenilenmektedir. Cilt her gün belirli bir miktarda ölü deri kaybeder ve kendini yeniler.

Nasır nasıl tedavi edileceğinde domates etkili bir metottur. Domatesin dışında bir çok nasır nasıl tedavi edileceği seçeneği tabi ki mevcuttur fakat domates doğal bir yöntem olarak öne çıkar. Herhangi bir nedenle vücudunuzun bir bölgesinde nasır oluştuğunu fark ettiyseniz onu kontrol altına almak mühimdir. Cilt, kendi imkânları ile zaten ölü derileri belirli periyotlarda atar, kendini yeniler. Lakin bu, inatçı ve derinlemesine oluşmuş bir nasırdan kurtulmak için yeterli gelmeyebilir. Nasır nasıl tedavi edileceğinde domates uygulamadan önce şu önemli eylemleri gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız:

Nasırla karşılaşmada bütün bu uygulamaların düzenli hâle gelmesi nasırın yaşam kalitenize olumsuz etkilerini de minimuma indirebilir. Nasır nasıl tedavi edileceğinde domates ile ekstra bir mücadele süreci yaratmak da ondan kurtulmanızı daha kolay hâle getirecektir. Nasır nasıl tedavi edileceğinde domates kullanımı için;

Nasır nasıl tedavi edileceğinde domates, düzenli olarak uygulandığında olumlu yanıtlar vermektedir. Nasırlarınızın zamanla yumuşadığını ve nasırın olduğu bölgedeki derinin inceldiğini fark edeceksiniz.

Nasırdan kurtulmak için bakım ve doğal metotlar de uygulandıktan sonra olumlu bir sonuç alınamadığı takdirde nasır cerrahi operasyonu düşünülebilir. Nasır cerrahi operasyonu nasırlı bölge için kısa vadede bir çözüm olabilir fakat nasırın tekrar ve aynı bölgede oluşma ihtimali mevcuttur. Yani aslında bölgedeki deri kalınlaşmasını tetikleyen herhangi bir iş veya spor etkinliği içindeyseniz, nasır cerrahi operasyonu ile nasırdan yalnızca bir süreliğine kurtulursunuz. Lakin herhangi bir biçimde oluşumunu önleyemediğiniz nasırdan kurtulmak isteyen biriyseniz ve sporcu veya nasıra neden olan bir işte çalışmıyorsanız nasırdan ameliyatla kurtulabilirsiniz. Tekrarlamasını önlemek için de cerrahi müdahale sonrası bölgenin iyi muhafaza edilmesi ve tekrarlayıcı etki yapacak etkinliklerden kaçınılması gerekir.

Source: webmd / mayoclinic

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu