Biyografi

Muradi Güler Kimdir?

Muradi Güler Kimdir?, güncel bilgiler bölümümüzde Muradi Güler Kimdir? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Muradi Güler Kimdir? haberimizin detayları..

Muradi Güler Kimdir?

Muradi Güler Kimdir?

Muradi güler ile ilgili hazırlamış olduğumuz paylaşımımızda, muradi güler kimdir, nerelidir, nerede yaşamaktadır ve ne iş yapmaktadır gibi birden çok sorunun cevabını sizlere sunmaya çalışacağız. 

Muradi Güler ( Murat Güler )

Muradi güler ismini aşağı yukarı kurtlar vadisi seyredenlerinin hepsi duymuştur. Bir döneme damgasını vuran dizide, Muradi Güler’in yani namı değer mematinin hayatını, Gürkan Uygun canlandırmıştır. Alemde bi hayli fazla sözü geçen ve ağırlığı bulunan Muradi Güler’in, medyatik olmaması ve medyadan uzak durması, halk içinde tanınır bir kişilik olmamasına neden olmuştur. Aslını söylemek gerekirse Güler, piyasada medyada isimleri dönen birden çok isimden, alemde bi hayli üstün ve abileri niteliğinde bulunmaktadır. 

Lakin Güler’in bu durumu halk içinde bilinmemektir. Muradi Güler‘in medyadan uzak kalmasında, mevcuttur bir bildiği diyerek, kararına sonsuz saygımız bulunmaktadır. Muradi Güler’in arka planda kalmayı tercih etmesi, Güler ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen herkes gibi, bizi de araştırmalarımızda zorlamıştır. Çünkü ile ilgili tam anlamıyla kapsamlı bilgi aşağı yukarı hiç bir mecrada bulunmamaktadır. Yazımızın içinde elimizden geldiğince Muradi Güler ile ilgili ulaşmış olduğumuz bilgileri sizlere aktaracağım. 

Muradi Güler Kimdir?

Muradi Güler 20 Kasım 1960 günü Bayburt’un Rüştü köyünde dünyaya gelmiştir. Aslen kimlikte Bayburtlu olarak geçmektedir fakat, Gümüşhane’nin Kılıçören köylüleri ile yakın akrabalığı bulunmaktadır. Güler ailesinin bir bölümü Rüştülü diğer bir bölümü ise Kılıçörenlidir. Ailenin neden iki faklı köyde kayıtlarının bulunduğu ise bilinememektedir. Muradi Güler evlidir ve iki çocuğu bulunmaktadır. Yakın zamanda kızının çocuğu olmuş olup, torun sahibi olmuştur. 

Akrabalarının aşağı yukarı hepsi Kağıthane Sanayi Mahallesi ve Gültepe’de ikamet etmektedir. Akrabalarından, diğer tanınan simalarda olduğu gibi hiç kimseyi, bulunmuş olduğu camiaya bulaştırmamış ve uzak tutmuştur. 

Muradi Güler’in Kısa Hayatı

Güler genç yaşlarda Bayburt’tan ayrılarak, akrabalarının bulunduğu Kağıthane Sanayi mahallesine gelmiştir. Gençlik senelerı Sanayi mahallesi, Gültepe, Çeliktepe bölgelerinden geçmiştir. Küçük yaşlarda ülkücü harekat ile tanışıp, teşkilatlanmalar da yer alarak, kısa bir sürede bölgenin sevdiği ve saygı duyduğu bir kişilik haline gelmiştir. O dönemin solcuları ile büyük çatışmalar içinde yer almıştır. 13 arkadaşı ile sağmalcılar ceza evinden firarları ise tam anlamıyla filmlere konu alan bir kaçış sahnesidir. 

Muradi Güler

Allaattin Çakıcı ile yolları bi hayli genç yaşlarda kesişmiştir. İkilinin aynı görüş ve kafa yapısına sahip olmaları, kısa bir sürede dostluklarını pekiştirerek, uzun seneler sürecek bir dostluğu görülmektedirmıştır. Bu iki bir dönem Türkiye’nin gündemine ismini duyuran isimler olarak, tam anlamıyla devletin o zamanlardaki kara kutusu olma niteliğine ulaşmıştırlar. Dönemin birden çok hükümeti ile ortaklaşa, devlet adına birden çok operasyonda yer aldıkları bilinmektedir. Eski MİT Kontrterör daire başkanı Mehmet Eymür, birden çok kitabında, Muradi Güler ve Alaattin Çakıcı ile ilgili ufak ufak kesitler vermiştir. 

Bir dönem hükümetlerle ortaklaşa birden çok operasyon yöneten ikili, ilerleyen senelerda hükümetlerin değişmesi ile, gelen hükümetlerle ters durumu düşmüş ve hadiselerin ikilinin tutuklanma emirlerinin çıkmasına kadar gitmiştir. Bu zamanda Avrupa’ya firar eden Güler ve Çakıcı uzun seneler Avrupa’da kaçak hayatı sürmüştür. 

Avrupa’da kırmızı bültenle de aranan ikili, Fransa’nın Nice kentinde 17 Ağustos 1998 senesinde kaldıkları otele gelen ihbar ile, Fransız polisinin yapmış olduğu kapsamlı operasyon sonucu Muradi Güler, Alaattin Çakı ve Aslı Ural yakalanmıştır. Fransa’da mahkemeleri görülüp 1,5 yıl hapis yatmış olup, bir buçuk yılın sonunda Türkiye’ye iadeleri yapılmıştır. Güler ve Çakıcının Türkiye’de görülen mahkemeleri sonucu davaya, Meral Akşener, Erol Evcil, Anap devlet bakanı Eyüp Işık ve daha onlarca dönemin siyasetçi dahil olmuştur. Lakin onlarca siyasetçinin bu davaya nasıl ve neden dahil olduğu, ikili ile siyasetçiler içinde hangi yönden bağlantılar bulunduğu kesin olarak hiç bir zaman öğrenilememiş ve konu devletin gizli raflarına kaldırılmıştır. 

Muradi Güler Türkiye’ye iade edildikten sonra Çakıcı ile birlikte görülen davaları sonucu, uzun süre hapis hayatı sürmemiş ve kısa bir süre sonra dahliye olmuştur. Lakin çakıcı senelerca ceza evinde kalmış, 2020 senesinde ceza evinden çıkabilmişti. Güler’in nasıl ve neden kısa bir sürede tahliye edildiği ile ilgili ise hiç bir bilgi yer almamaktadır. Konunun tek hakimi, o zamanda, ikilinin davalarını yöneten savcılar ve hakimlerdir. 

Çakıcının içeride olduğu senelerda, organizasyonun tepesindeki isim, çakıcının sağ kolu Muradi Güler olmuştur. Uzun seneler organizasyonun başında olan Güler ile Çakıcının dostlukları geçtiğimiz senelerda son bulmuştur. Çakıcı ve Güler yapmış oldukları açıklamalar ile aralarındaki bağların koptuğunu duyurmuşturlar. 

Muradi Güler İle Çakıcı Neden Küstü?

Konu ile ilgili iki tarafta tam anlamıyla, açıklayıcı net bir neden bildirmemişlerdir. Lakin çakıcı açıklamış olduğu mektubun ara satırlarında, Güler’in Cumhurbaşkanı ve ailesi ile yakın ilişkiler içinde olduğu ile ilgili söylemleri yer almıştır. Geçtiğimiz günlerde rahmetli olan, Nur Yerlitaş ile Muradi Güler’in birlikte oldukları iddiaları yer almış, Nur Yerlitaşında Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan ile olan yakın dostlukları ile ilgili konular dile getirilmiş ve bu söylemde Güler’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağlar kurulduğu iddiaları ortada dolaşmıştır. 

Güler ve Çakıcı’nın seneler içinde birden çok kes barışıp küstükleri görülmektedir. Umarım bu tanınmış ikilinin bu küslükleri de kısa süre içinde son bulacaktır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu