Sağlık

Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar?

Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar?

Minamol Plus parasetamol içeren, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak etki göstermektedir. Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar? Gibi soruların cevabını bulmanız artık olabilecek olmaktadır. Bu ilaç renkli şişede satılmaktadır. Minamol Plus hafif ile orta şiddetli ağrılar için ateşin semptomatik nasıl tedavi edileceğinde kullanılmaktadır. Ayrı bir biçimde baş ağrısı, migren, nevralji, diş çekme ağrısı, diş ağrısı, boğaz ağrıları romatizmal sızı ve ağrılar, grip ve soğuk algınlığının belirtilerine uygun tedavilerde kullanılmaktadır. Kireçlenmeye bağlı ağrılar ile eklem ve kaslarda olan incinme, zorlanma ve burkulmaya bağlı olarak bayanlarda adet dönemi ağrılarında ağrı kesici yerine de kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuk genç ve yetişkinler içindir.

İlacın etkili maddesine zıt olarak alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir. Diğer ağrı kesiciler ile kullanılmaması gerekmektedir. Uzman tavsiyesi olmadan art arda 3 günden fazla sürerse yahut artarsa başka hastalık belirtileri ortaya çıkma durumunda ilacı kullanmayı bırakıp uzman hekiminize başvurunuz.

Karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz varsa kalıtsal olarak bir hastalığa bağlı hemolitik ve akut hepotik porfira ismi verilen kansızlığa neden olan herhangi bir hastalığınız var ise bu ilacı kullanmamanızı önerilmektedir.

Uzman hekimin reçete etmiş olduğu biçimde ve dozajda kullanılması önerilmektedir. Minamol plus kullanım şekli Tedavi süresi boyunca uzman hekiminizin yazdığı reçetede ki talimatlara bağlıdır. İlacın her dozunda bir bardak su ile birlikle kullanmanız gerekmektedir. Tercihen tok yahut aç karna alınabilmektedir. 12 ve 16 yaş içindeki çocuklar bir defada 1 tablet kullanabilmektedir. Gerekli görülen durumlarda ise 24 saat içinde 3 kez 1 doz şeklinde kullanılabilmektedir. En son 16 yaş üstü yetişkin bireyler için bir defada 1 ve 2 tablet kullanmaları olabilecekdür. Gerekli görüldüğü durumda 24 saat içinde 3 kez kullanılabilmektedir.

Minamol Plus yan etkileri içinde kusma, gaz, karın ağrısı, baş ağrısı, uyku hali, baş dönmesi, hazımsızlık ve üst solunum yolu hastalık belirtisi içinde yaygın görülen etkilerdendir. Aksi halde nefes alırken zorluk, karın ağrıması, yüz, dudak, dil ve boğazda şişlik, alerjik reaksiyonlar, cilt döküntüsü, anjioödem, anaflaktik şok gibi bir durum varsa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Eczane Perakende satış fiyatı ile Minamol plus 2021 fiyat kısmi satış fiyatı KDV dahil 34.83 TL’dir. Eczane perakende satış fiyatı KDV hariç 32.25 TL’dir. Sene içindeki en fazla fiyatı ortama olarak 34.83 – 30.34 TL’dir.

Minamol Plus Hamilelikte Kullanımı için çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda doğrum sonrasında gelişim üzeri etkiler yönünden eksik ve yetersizdir. Gerekli olmadıkça Minamol Plus gebelik zamanında kullanılması gereken ilaçlardan bir diğerideğildir ve kullanılmamalıdır. Hayvanlar üzerinde yapılmakta olan çalışmalarda teratojenik etkili olduğuna dair ispat bulunmamaktadır. Bu döneme kadar olan çalışmalarda doğmamış bebek üzerinde de yan etki olduğuna dair belirti görülememiştir. Lakin insanlar üzerinde yapılmış bulunan çalışmalar yeterli görülmemektedir. Minamol pluskullanımı hamilelere önerilmemektedir. Lakin uzman hekimin ilacın yararının potasiyel tehlikesi haklı göstereceğine inandığı durumlarda kullanılabilmektedir.

Kafein plasentayı aşabilmektedir. Bu durum neticesinde anne sütüne geçebilmektedir. Emziren annelere de önerilmemektedir. Lakin uzman hekim ilacın faydasına inandığı zamanlarda izinli bir biçimde kullanılabilmektedir. Minamol Plus ile birlikte farklı ilaçlarda kullanmaktaysanız diğer ilaçların nasıl bir etkileşime girdiğini okuyabilirsiniz. Minamol Plus nasıl tedavi edileceğinde çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar ile doğum kontrolü üzerinde etkisi olduğunu gösteren çalışma bulunmamalıdır. Lakin yine de çocuk doğurma potansiyeline sahip kadınlara verilirken tedbirli olmalıdırlar.

Minamol Plus’ın içinde bileşenlerle bazı zamanlarda alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Çok az sayıda vakada pruritus, eritem, ürtiker, anjioödem, dispne yahut astım gibi belirtiler ile yaşanan fazla hassask reaksiyonlarıyla karşılaşılmıştır. Nadir olarak anafilaktoid reaksiyon ve anfilaktik şok vakaları bildirilmektedir.. Klinik çalışmalarında yahut pazarlama sonrasında yapılmakta olan araştırmalarda rapor edilen etkiler sıklık derecelerine göre listelenmektedir

Araç ve makine kullanımı üzerindeki etkiler ile Minamol Plus, makine ve araç kullanımında olumsuz olma ihtimali düşüktür. Parasetamol bazı hastalarda baş dönmesi yahut somnolans yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu