Sağlık

Migren belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir?

Migren belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir?, sağlık bölümümüzde Migren belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Migren belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Migren belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir?

Migren belirtileri nelerdir? Çoklu semptomlara da neden olabilen bu nörolojik hastalık çok fazla yoğun baş ağrıları ile görülmektedir. Diğer yaygın semptomlar ise mide bulantısı, kusma, konuşma kuvvetliğü, vücudun belli bölgelerinde uyuşukluk yahut karıncalanmadır. Işığa ve sese karşı aşırı hassasiyet göstermek de semptomlar içinde yer alabilir. Migrenler çoğunlukla genetiktir ve her yaştan insanı etkileyebilir. Ayrıca çevresel etkenlerin de migrene yol açtığı bilinmektedir.

 “Migren belirtileri nelerdir?” sorusuna genelleştirilmiş bir yanıt vermek olabilecek olsa da bazı semptomlar kişiden insana değişiklik gösterebilir. Bazı semptomları baş ağrısından çok önceden belirginleşebilir. Migrenin en bilinen belirtileri ise;

şeklindedir.

Migren birkaç çeşidi olan bir hastalıktır. En yaygın olanları Klasik Migren (Auralı) yahut Yaygın Migren olarak anılırlar. Bu ikisinin dışındaki migren çeşitleri ve belirtileri şu başlıklar altında sıralanabilir:

Migrenin aşamaları kişiden insana değişmesiyle ünlü olsa da genelde şu maddelerle açıklamak olabilecekdür:

Soğuk pres: Bir havluya sarılmış buz küpleri, donmuş bezelye poşeti veya hafif soğuk bir duş migrenden kaynaklı baş ağrısını hafifletebilir.

Termal pedler: Sinüslere yayılan baş ağrılarında kafanın arkasına koyulabilecek termal pedler işe yarayabilir. Ilık bir duş da bu süreci destekleyebilir.

Kafa derisindeki baskıyı azaltmak: Şapka, bandaj, bandana vb. aksesuarların kullanımı sınırlandırılmalıdır veya hiç kullanılmamalıdır. Ayrıca uzun saçların sıkıca toplanması da migrenin belirtilerini tetikleyebilir.

Maruz kalınan ışığın sınırlandırılması: Bilgisayar kaynaklı göz alıcı ışık veya ortam aydınlatması için kullanılan ışıklar migrenin şiddetini artırabilir. Bu hassasiyeti görülmektediran bir migren yaşanıyorsa ortam ışığının azaltılması ve bilgisayar ekranına bakılma zamanının kısıtlanması etkili önlemler olabilir.

Çiğneme alışkanlığının değişmesi: Sakız çiğnemek, tırnakların veya dudakların kemirilmesi, kalem ısırmak gibi eylemler migrenin şiddetini artırıcı yönde etki gösterebilirler. Bu eylemlerden kaçınmak ve besin tüketiminde çok sert yiyeceklerin tercih edilmemesi hastalığın şiddetini azaltmak adına iyi birer önlem olacaktır. Ayrıca uyku sırasında diş gıcırdatma veya sıkma yaşanıyorsa bir diş hekiminden bu hususta yardım alınmalıdır.

Aloevera: Aloevera bitkisi ile ilgili genel kanı tam bir mucize olduğu yönündedir. Birçok hastalığın nasıl tedavi edileceğinde de kullanılan aloevera migrenden kaynaklı ağrılar için de bi hayli etkili. Aloevera, yapısında C, A, E, B1, B2, B3, B6, B12 vitaminleri, folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, demir ve potasyum barındırır. Vitamin ve mineral yönünden zengin olmasının yanında migrenin yol açtığu ağrıları da uyuşturur. Ayrıca aloevera jel olarak da başın belli bölgelerine, özellikle şakaklara masaj şeklinde uygulanabilir.

Lavanta: Lavanta da bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bunlardan bir diğeride migrendir. Hoş kokuludur. Kaynamakta olan suyun içine bir miktar lavanta atılır. Lavanta bir süre kaynatıldıktan sonra suyunun buharı içinize çekilebilir hâldedir. Bu buhardan faydalanarak migrenin yol açtığu ağrı şiddetinin azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Migren ataklarının önüne geçmede lavanta bi hayli etkili ve doğal bir metottur.

Zerdeçal: Zerdeçalın tarih boyunca hemen hemen her derde deva bir bitki olarak kullanıldığı apaçıktır. İnsan sağlığı için çok faydalı bir bitki olan zerdeçal tabi ki migren nasıl tedavi edileceğinde de kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. Kısa süreli migren ataklarının dindirilmesinde zerdeçal oldukça etkilidir. Zerdeçal kan dolaşımını hızlandırır ve migren ağrılarını kısa bir süre içinde geçirir. Bilinçli bir biçimde tüketilmedir ve günde iki defa kullanılabilir.

Veba otu kürü de ağrıların dindirilmesinde kullanılan doğal bir metottur. Migren ağrılarına da iyi gelen bu kür petasin maddesi yönünden bi hayli zengindir. Toz şeklinde tüketilebilmesinin bunun yanında bir miktar suyla kaynatılarak da içilebilir. Veba otu kürü de zerdeçal gibi günde iki defadan fazla kullanılmamalıdır. Migren ağrıları için etkili bir başka doğal çözümdür.

Gümüşdüğme Bitkisi: Bu bitki de migren nasıl tedavi edileceği için kullanılan bir diğer etkili metottur. Gümüşdüğme bitkisi de bu ağrıları uyuşturucu özelliğiyle dindirir. Migren ataklarına karşı doğal çözüm aranıyorsa bu mucizevi bitkinin mutlaka temin edilmesi gerekir. Günlük tüketimi ile ilgili aktarlardan veya uzman kişilerdan bilgi alınabilir.

Chia Tohumu: Bilhassa uzman doktor tavsiyeleri içinde bulunan Chia tohomu migrenden kaynaklı ağrılara karşı kullanılabilir ve ağrıların yol açtığu keyifsizliği ortadan kaldırabilir. Migrenin ataklarına karşı doğal çözüm arayanların tercih ettiği Chia tohumu bir miktar suyla kaynatılıp içilebilir. İstenirse tohum olarak da yutulabilmesi olabilecekdür.

Fesleğen Yağı: Migren nasıl tedavi edileceği için kullanılan bitkisel yöntemlerden bir diğeri olan fesleğen yağıdır. Fesleğen yağı da koklanıldığında migrenin ataklarına iyi gelen bir başka çözüm yoludur. Ayrıca bu yağ başın belli bölgelerine masaj yaparak da uygulanabilir. Fesleğen yağı ile yapılan kısa süreli bir masaj migren atağının dindirilmesinde önemli bir rol oynar.

Source: Migraineresearchfoundation / Womenshealth / Healthline

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu