Sağlık

Mide Şişkinliği Neden Oluyor?

Mide Şişkinliği Neden Oluyor?, sağlık bölümümüzde Mide Şişkinliği Neden Oluyor? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Mide Şişkinliği Neden Oluyor? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Mide Şişkinliği Neden Oluyor?

Karın yahut karnın hemen üzerinde bulunan bölgede hastalık duygusu yaratan bir takım gaz oluşumu meydana gelebilir. Hemen hemen her insan yaşamının belli dönemlerinde yahut her zaman mide şişkinliği sorunu ile yüz yüze kaldığını söyleyecektir. Midede bu oluşumların olmasının temelde bazı nedenleri mevcuttur. Ama her belirtide en kötüsünü düşünmek yahut her belirtiyi önemsememek en yanlış yaklaşımlar olur. Neden kaynakladığını anlamak ve buna göre tedavi yolu çizmek adına bi hayli dikkatli olunmalıdır. Genelde evde yapılan kür ve basit teknikler ile geçmesi de sağlanabilir.

Midenizde şişkinlik hissinin oluşması bazı nedenlerden kaynaklanır. Her insanda değişik bir senaryo ve hasta şikayet öyküsü ile yüz yüze kalmak olabilecekdür.

Ama genel anlamda kategoriler halinde incelemek gerektiğinde genelde:

Sağlıksız beslenme aşağı yukarı her hususta şikayetlerin temelinde yatan bir faktördür. Çalışma yaşamının uzun zamana yayılması yahut diğer etmenlerin bir araya gelmesi öğün atlanmasına yahut masa başında gereğinden fazla yemek yenmesine neden olmaktadır.

Stres de aynı biçimde bir çok hastalıkta olduğu gibi ciddi biçimde hastalık oluşturan etkenlerin başında gelir. Mideniz, sindirim sisteminiz yahut bağırsaklarınızdan kaynaklanan bir rahatsızlığınızın olması da aynı biçimde ilk akla gelenler içinde olacaktır.

Çünkü bunların tamamı kısa süreli mide poblemleri oluşturmaya yetecek etkenlerdir. Birkaç kez yaşadığınız hastalık belki gözden kaçacak bir detay olabilir. Ama geçmeyen karın şişliği artık bir hekime görünme zamanının geldiğini anlatır. İlk olarak bitkisel kürlerden destek almayı unutmamalısınız.

Kürler mide söz konusu olduğunda kurtarıcı olacaktır. Bu hususta en sık uygulanan kür ise patates kürüdür. Patatesleri haşladıktan sonra iyice ezerek üzerine birkaç kaşık zeytinyağı ve nane atılmalıdır. Ekşi ile arası iyi olanlar ise limondan faydalanabilir. Bunun yanında mideniz aç karnına mide asidini çeken ve tokluk duygusu yaratan besinler ile dolmuş olur. Haftada 3 yahut 4 kez yeterli olacaktır.

Bu tarz sorunlarda önemli olan ne kadar çok fazla ve neden hastalık meydana geldiğidır. Stres ve diğer etmenlerin ayrı ayrı ele alınması tavsiye edilir. Evde aktarılan kürler ile şişkinliğin giderilmesi için hareket edilmesi mühimdir. Bunun dışında ne kadar süredir bu durumun meydana geldiği ve geçici olmadığı da atlanmaması gereken bir başka detay olur.

Ek olarak zencefil de kullanabilirsiniz. Hem mideyi rahatlatan hem de hoş kokusu ile ferahlık veren zencefil mide dostu olması ile tanınır. Aynı zamanda nane de bilinen en eski mide dostu besinler içinde gelir. Çayını içmek yahut çiğ biçimde tüketmek mühimdir.

Rezene stres kaynaklı şişkinlikleri giderir. Aynı zamanda dinginlik ve mide hususunda destek olma özelliği de mevcuttur. Sabahları aç karnına limonlu su tüketmek de iyi gelecek bir başka yoldur. Bunların tamamı kürlerle desteklenmeli ve olabildiğince neden olan etkenlerden uzak durulmaya çalışılmalıdır.

Nasıl Fark Edilir? Bir başka önemli konu ise karın şişliği mide bulantısı halsizlik olarak yaşanan tablodur. Sadece mide şişkinliği sayılan nedenlere bağlı olarak oluşabilen ve sık karşılaşılan bir olaydır. Ama eşlik eden bulantı ve halsizlik olması başka şüphelerin oluşmasına da dayanak olur. İlerleyen şişkinlik nefes kesilmesine ve kalp krizine kadar ilerleyebilir. Bunun için eşlik eden belirtileri de atlamamak gereklidir. Bunlar görülmeye başlandığında doktordan yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu