Başvurular

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

İçerik gizle
1Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları
2Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart
3Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk kart başvurusu
4Mersin Halk Kart limiti
5Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardım Başvurusu
6Mersin Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımları
7Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu
8Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır?

8.1Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu
8.2Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları
8.3Mersin Büyükşehir Belediyesi İletişim

Mersinde yaşayan dar gelirli vatandaşlarımız için Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu bi hayli önemli bir konudur. Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları normal sürece göre Koronavirüs salgını zamanında artırmış, sistemleştirmiştir. Maalesef  ihtiyaç sahibi insan sayısı gitgide artarken Büyükşehir Belediyeleri de bunu görmezden gelmemekte, çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Peki Mersin Büyükşehir Belediyesinin yardımları nelerdir? Mersin belediyesi yardım başvuruları nasıl alınmaktadır? Mersin Büyükşehir Belediyesi hangi yardımları vermektedir. Hadi detaylara birlikte bakalım. Yazımızı baştan sonra kadar okuduğunuz takdirde Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları hususunda bütün sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Mersin büyükşehir belediyesi yardımları konusunu incelediğimizde birden çok alanda yardım karşımıza çıkmaktadır. Dinamik bir belediyecilik anlayışı ile çalışan Toroslar Belediyesi yardımlarını önce başlıklar halinde anlattık sonra da başlıkları teker teker açtık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? hadi başlayalım. Başlıca yardımlar: 

 1. Sosyal Destek Kart (Halk kart)
 2. Bebek Yardımı “El Bebek Gül Bebek Projesi”
 3. Öğrenci Bursu yardımı
 4. Aşevi Sıcak Yemek Yardımı
 5. Engelli Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk kart başvurusu nasıl yapılır sualinin yanıtını almak isteyen insan sayısı artmakta. Biz de bu soruya yanıt veren ve Halk kart ile ilgili tüm bilgileri içeren bir yazı bir araya getirdik.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile toplumdaki eşitsizlikleri kaldırmayı amacında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine Halkkart uygulamasına başladı. Ekonomik sıkıntı çekenler Halkkart’tan yararlanmak için başvuru yapabilir.

Halkkart sistemi ile ihtiyaç sahipleri ihtiyaç durumuna göre karta yüklenecek TL’ler ile Mersin’in tüm ilçelerinde büyükşehir belediyesi ile anlaşmalı market ve bakkallardan alışveriş yapabilecekler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk kart başvurusu

Mersin Halk kart başvurusu nasıl yapılır konusunu detaylandıralım. Öncelikle Mersin Belediyesi Halk kart başvurusu için iki başvuru çeşidi bulunmaktadır. Eğer Halkkart başvurusu için bizzat başvuru yapmak istiyorsanız. Akdeniz beldesindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Dayanışma Merkezi’ne gidebilirsiniz. Bunun dışında ilçelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlüklerinden de gerekli belgelerle başvuru uygulayabilirsiniz. Ayrıca https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart adresinden online başvuru da uygulayabilirsiniz.

Peki Halkkart başvurusu için hangi evraklar gerekir? Başvuru sahipleri gerekli evraklarla Mersin Halk kart başvurusu yaptıktan sonra evleri Meslek elemanları aracılığıyla ziyaret edilmekte ve durumları yerinde incelenmektedir. Halk kart başvurusu için gerekli evraklar:

 • Hanede öğrenci varsa öğrenci belgesi
 • Kirada oturanlar için kira kontratı
 • Var ise 6284 Sayılı Kadını Koruma Kararı
 • Tutuklu bireyler için Müddetname
 • %40 ve üstü engel durumu varsa engeli raporunun fotokopisi
 • Tapuda kaydı bulunanlar için tapunun olduğu ilçe belediyesinden rayiç bedeli
 • Sürekli hastalığı bulunanlar için varsa heyet kurulu raporu
 • Boşanma durumu varsa Boşanma İlamı ve çocuklara ait velayet kararı

Mersin Halk Kart limiti

Mersin halk kart başvurusu sonrasında  yapılan incelemeler neticesinde yardım almasına karar verilen vatandaşlar Sosyal Yardım ve Danışma Merkezinden imza karşılığı Halkkart’larını alabilirler.

Kartın limiti 100 ve 180 TL tutarındadır. Bu tutarlara ihtiyaç sahiplerinin durumlarına göre karar verilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardım Başvurusu 

Koronavirüs salgını sırasında mağdur olan bebekli ailelere yardım maksadıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi El Bebek Gül Bebek projesini başlatmıştır. Bilhassa 6-12 ay içinde bebeği olan ihtiyaç sahipleri başvurmaları durumunda bebek bezi, mama, şampuan, sabun ve ıslak mendilden bir araya gelen paketlerden alabilmektedir.  Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda özellikle mama desteği bebekli ve ihtiyaç sahibi ailelerin gereksinimini biraz olsun gidermektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin bebek yardımından yararlanmak isteyen aileler aşağıdaki telefon numaralarından isteklerini iletebilirler:

0324 533 37 21 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi

0530 844 23 33 yahut 0530 844 23 24

0530 844 23 35 WhatsApp Destek Hatları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından bir diğeride öğrenci bursudur. Lisans düzeyinde okuyan öğrencilere Mersin Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 1400 TL verilmektedir. Peki Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu nasıl yapılmaktadır?  Mersin Büyükşehir Belediyesi Bursu şartları neledir? Yazımızın devamında bu konulardan söz edelim

Mersin Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla verilecek Lisans bursu için şu şartları taşıyor olmanız gerekir:

 • ÖSYM aracılığıyla gerçekleştirilen Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS)’ndan devlet üniversitelerinin minimum dört yıllık bir bölümünü kazanmak. ( Açık Öğretim, DGS, YÖS hariç)
 • Türkiye’de yahut Kuzey Kıbrıs’ta vakıf üniversitelerini %100 burslu kazanmak (Şehit ve Gazi çocuklarında bu şart aranmaz)
 • Başvuran öğrencinin ailesinin Mersin sınırlarında ikamet ediyor olması
 • Kazandığı okula kaydını yaptırması

Mersin Büyükşehir Belediyesi Lisans bursu eğitim öğretim dönemi başında verilmektedir. Başvurular Mersin Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde açıklamalmakta ve başvurular yine internet sitesi üzerinden https://portal.mersin.bel.tr/forms/oy/Basvuru.aspx adresinden yapılmaktadır. Bu siteye girdikten sonra istediğimiz belgeleri bu forma yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra başvuru sonrasında verilen 4 haneli kayıt numarasını evrakların orijinaline yazarak gerekli birime evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu 

Mersin belediyesi burs başvurusu için başlıca evraklar şunlardan oluşmaktadır:

 • ÖSYM yerleştirme sonucu
 • Kazandığı okula kaydını yaptırdığını gösterir belge
 • Nüfus Müdürlüğünden veya E-Devlet’ten alınan ailenin ikamet durumunu da gösterir Aile Nüfus Kayıt Örneği

Başvuru sahibinin internetten başvurusunu tamamlayıp 4 haneli kayıt numarasını aldıktan sonra evrakları teslim edebileceği adresler :

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır?

https://www.sosyalyardimlar.com/kocaeli-buyuksehir-belediyesi-yardim-basvurusu/
Kocaeli büyükşehir belediyesi yardım başvurusu

Mersin Merkezde (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli) Camiişerif Mah. 5217 Sok. No:10 (Eski Akdeniz Dershanesi Binası) adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi 2901 Sk. No:1/A adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Anamur’da Esentepe Mahallesi 23 Nisan Cad. No:4 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Silifke’de Saray Mahallesi 107 Sk. No:8/102 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Erdemli’de Akdeniz Mahallesi Yunus Emre Cad. No:104 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Mut’ta Kültür Mahallesi Huzurevi Sokak adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Gülnar’da Ayvalı Mahallesi Ermenek Caddesi Yeni Otogar üstü Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Diğer İlçelerde (Çamlıyayla, Aydıncık, Bozyazı) Muhtarlık İşleri Şube Müdürlükleri

Başvuru sonucu ile ilgili 0324 232 34 32 – 0324 533 22 05 numaralı telefondan  bilgi alabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tüm dünya gibi Türkiye’de de tesirini sürdüren Koronavirüs salgını sırasında sıkıntı yaşayan ihtiyaç sahibi, yaşlı ve engelli vatandaşlara yemek yardımında bulunmaktadır. Hanedeki kişi sayısı kadar hafta boyunca personelleri ile 3 çeşit yemek dağıtmaktadır. Bunun dışında mersin büyükşehir belediyesi gıda yardımı hususunda da çalışmalar yapmıştır. Bunun için de belediyeden gıda yardım başvurusu yapmanız olabilecekdür.

Bilhassa salgın zamanında pişirilen yemeklerin hijyenine dikkat eden Mersin Büyükşehir Belediyesi sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü vatandaşlara yemek desteği sağlamaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi aşevi yemek yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların Aşhane Başvuru Formunu doldurarak Sosyal Yardım ve Danışma Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Aşhane başvuru formuİndir

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

Bütün bu yardımların bunun yanında Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına başvuran ihtiyaç sahibi engelli bireylere ihtiyaçları ışığında medikal malzeme desteği yapabilmektedir. Başvuru için “Medikal Malzeme Talep Formu”nun doldurularak, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurulması gerekmektedir.

Medikal malzeme talep formuİndir

Bunun dışında bir yere gitmek isteyen engelli bireyler Mersin Büyükşehir Belediyesinden Transfer Aracı talep edebilmektedir. Bunun için de gerekli dilekçenin doldurularak başvurulması gerekmektedir.

Transfer aracı talep formuİndir

Başvuru ve bilgi için : 0324 533 37 01

Mersin Büyükşehir Belediyesi İletişim

Mersin büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları ve diğer hizmetlerle alakalı daha kapsamlı kapsamlı bilgi almak isteğe göre https://www.mersin.bel.tr/ adresini ziyaret ediniz.

Yardımlar için Sosyal Yardım ve Danışma Merkezine ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezine bizzat giderek de başvuru uygulayabilirsiniz. Bunun dışında bütün kurumların telefon numaralarını yazımızın yardım başlıklarında bulmanız olabilecekdür.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu