Başvurular

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım), başvurular bölümümüzde Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım) ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım) ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Mersin Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan dar gelirli vatandaşları için yardımlarda bulunan belediyelerden biridir. Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları Ramazan ayı gibi özel zamanlarda normal zamanlara göre hızlandırılmakta, ihtiyaç sahiplerinin rakamının çoğalmasıylabirlikte Belediye de yardımlarını çeşitlendirmeye başlamış bulunmaktadır.

Sizler için Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sürecine ve başvurabileceğiniz farklı yardım türlerine dair tüm araştırma konusu olanları bir araya getirerek faydalı oluyoruz.

Mersin Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Mersin halkı için faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi, yardım kapsamı içinde farklı projelere imzasını atmış bulunmakta, ilk kez bu projeleri listelemek gerekirse şu biçimde söz etmek olabilecek olmaktadır:

 • Sosyal Destek Kartı (Halk kart)
 • El Bebek Gül Bebek Projesi kapsamı içinde bebek yardımı
 • Öğrenci bursları
 • Aşevi ile sıcak yemek sevkiyatı
 • Engellilere yapılan yardımlar

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları içinde öne çıkan projelerden birisi olan Halk Kart, sosyal belediyecilik prensibiyle ortaya çıkmış, dezavantajlı olanları topluma kazandırarak gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olmada önemli destek sağlamış çalışmalardan biridir. Ekonomik sıkıntı içinde olanların Mersin Halk Kart başvurusu yapması olabilecek olmakta, bu kartlara ihtiyaç durumuna bağlı olarak farklı miktarlarda nakit para yüklenmesi söz konusu olmaktadır.

Bebekli ailelere destek olabilmek maksadıyla geliştirilen bir diğer Mersin Belediyesi sosyal yardım projesi olan El Bebek Gül Bebek ise 6-12 ay aralığındaki bebeklerin ailelerine ihtiyaç sahibi olmaları durumunda kapsamlı bir paket göndermektedir. Paket içinde anne sütüne destek olması için eklenen mamanın dışında şampuan, sabun, ıslak mendil, bebek bezi gibi farklı ihtiyaç ürünleri de bulunur.

Yardım grupları arasına maddi zorluklar yaşayan öğrencileri de dahil eden Mersin Belediyesi, bu bağlamda lisans eğitimi alan öğrencilere 1400 TL öğrenci burcu vermektedir. Öğrencilerin hangi üniversiteye, hangi destek programıyla yahut hangi bölüme girdiği bursun verilmesinde önem taşıyan kriterler içindedır.

Mersin Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin başvuracağı yahut alacağı yardım türüne göre sunması gereken evraklar değişmekte, çünkü muhtaçlık durumuna neden olan ve resmi evraklarla ispatlanması gereken özel durumlar değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları için başvuruda bulunabilecek ve durumunu evrakla ispatlaması istenecek bireylerden şu biçimde bahsedilebilir:

 • Dar gelirli olup muhtaç olduğu için ekonomik desteğe ihtiyaç duyanlar
 • Muhtaçlık belgesine ek evi kira olanlar
 • Dar gelirli hanelerde ikamet eden öğrenciler
 • Hakkında kadın koruma karar beyanı çıkarılmış olan kadınlar
 • Hanesinin geçiminden sorumlu olan birinin tutuklu olduğu aileler
 • %40 yahut daha yüksek miktarda engelli bireyler
 • Kronik hastalıklarına dair heyet raporu bulunan ve çalışamaz durumda olan vatandaşlar
 • Çocukların velayetini alarak boşanmış olup yeterli geliri bulunmayanlar

Kişilerin muhtaçlık nedenine bağlı olarak sunması gereken evraklar değişmekle birlikte, engellilik yardımı için heyet raporu almış olmak, bebek yardımları için bebeğin kaydını sunmak yahut öğrenci bursu almak için öğrencinin Mersin’deki ikametgahını, vakıf üniversitesinden eğitim alıyorsa burslu olduğunu göstermesi, YKS’den minimum 4 yıllık bir bölüm kazandığına dair belge sunması istenmektedir.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınması talep edilen yardımın türüne göre Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kanalları da değişkenlik gösterebilmektedir. Mersin Halk kart başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ilk akla gelen seçenek Belediye binasında bizzat başvuru yapmanız olacaktır. Ek olarak binaya ulaşım şansı olmayanların yahut ulaşım sorunu olmaksızın başvuruda bulunmak isteyenlerin https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart şeklindeki internet adresinden online olarak form doldurması ve kartını talep etmesi olabilecek olmaktadır. Merkezde bulunmayan, ilçede ikamet eden fakat şahsen başvuru yapmak isteyenler içinse Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlükleri ile görüşme sağlamaları bir diğer seçenektir.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne bizzat başvurarak hem tüm yardım kategorileri ile ilgili sorularınıza yanıt bulmanız hem de istenen evraklarla birlikte istediğiniz alanda muhtaçlığınızı beyan ederek talepte bulunmanız olabilecek, fakat online işlemlerin hızı ve pratikliğinden yararlanmak isteyenler için değişik alternatifler bulunmakta, web sitesi üzerinden yapılan başvurular dışında [email protected] şeklindeki mail adresine ileti bırakarak da yine aynı birimlere Mersin Belediyesi yardım başvurusu yapmanız olabilecek olmaktadır.

Mersin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Talep edilen yardım kategorisine bağlı olarak farklı bilgilerin sorgulandığı ve yetkililer aracılığıyla düzenlenerek hazır biçimde sunulan başvuru formlarını doldurmanız gerekir. Söz konusu aşevi aracılığıyla dağıtılan sıcak yemek yardımlarını almak olduğunda ise ‘’aşhane başvuru formu’’ doldurulması gerekmekte, gıda kolisi almak içinse yine form doldurarak alakalı evrakları sunmak için Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne başvurmak gerekmektedir.

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı aracılığıyla ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlar için dağıtılan medikal ürün ve cihaz desteğinden yararlanmak içinse ‘’medikal malzeme talep formu’’ doldurulmakta, formu doldurduktan sonra teslim etmek için mail adresinden, online başvuru sayfasından yahut bizzat Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına ulaşarak Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmış olmak gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediye yardımları içinden hangisini talep ettiğiniz fark etmeksizin verilen bilgilerin doğru, güncel ve resmi olması bi hayli mühimdir.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden gıda kolisi, nakit kartı, öğrenci bursu, engelli yardımı, bebek yardımı yahut aşevi yemeği talep eden, bu doğrultuda evraklarını teslim etmiş olanların süreç ile ilgili bilgi almanın bunun yanında başvurusunun neticesini öğrenmek istiyorsanız de alakalı telefon numaralarından, muhtarlıklardan yahut bazı ilçelerde bulunan eğitim merkezlerinden de yetkililere ulaşması olabilecekdür.

Mersin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi’ni arayarak talepte bulunmak yahut yardımlara dair ihbarda bulunmak isteyenler bu birime ait 0324 533 37 21 numaralı telefonu tuşlayabilir. Bu hatta diğer alternatifler ise 0530 844 23 33 ve 0530 844 23 24 şeklindeki cep telefonu hatları olmakta, aramak yerine WhatsApp üzerinden destek hattına bağlanmak isteyenler ise 0530 844 23 35 şeklindeki numarayı kullanabilmektedir.

Öğrenci bursu almak için başvuruda bulunmuş olup bilgi sahibi olmak isteyenlerin 0324 232 34 32 yahut bir diğer seçenek olan 0324 533 22 05 numaralı telefon hattından sorgulama gerçekleştirmesi olabilecekdür.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Tüm belediyeler için geçerli olduğu gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi de ihtiyaç sahibi aileler ve vatandaşlar için gıda yardımlarında bulunmakta, bu amaçla başvurusu kabul görenlere Mersin Belediyesi gıda kolisi teslimatı yapmaktadır. Ek olarak aşevleri aracılığıyla günlük sıcak taze yemek sevkiyatı da yapan Belediye yetkilileri, hanedeki her üye için hafta içinde 3 çeşit yemek dağıtmaktadır. Engelli yahut ileri yaşlı olup evden çıkmada desteğe ihtiyaç duyanlar için bu aşevi yemek sevkiyatları son derece kıymetli ve faydalı olmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Mersin Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi Ramazan Ayı ve Kurban Bayramında ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolisi ve erzak kolisi vermektedir. Maddi durumu kötü olan ailelere verilen yardım kolisi belediye ve muhtarlıklar aracılığıyla tespit edilen hanelere dağıtılmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal hizmetler daire aracılığıyla başvurular değerlendirildikten sonra ihtiyaç saahibi bireylere yardım kolisi sevkiyatı yapılmaktadır.

Mersin Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için aşağıda verdiğim iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapılırken mutlaka tüm ayrıntılarınızi tam anlamıyla iletmelisiniz.

İletişim Bilgileri

 • Telefon0324 533 2234

E-Posta

Adres

 • Çankaya Mah. İstiklal Cad. No:67 Mersin Büyükşehir Belediye Ek Hizmet Binası A Blok Kat:7 Akdeniz/MERSİN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Başvurusu olumlu yanıtlanan ve Mersin Belediyesi nakit yardımı alması gerekli görülen bireyler bu doğrultuda kartlarını almakla yükümlüdür.  Yapılan incelemeler neticesinde Halk Kart almaya hak kazanan bireylerin kartına para yüklemesi yapılmakta, bu bireylerin market zincirlerinden yahut anlaşmalı yerel marketlerden kartlarını tercih ederek alışveriş yapmaları sağlanmaktadır.

Kart içerisine ne kadar nakit para yüklemesinin yapılacağı ise değerlendirme neticesinde belirlenmekte, bu limit ihtiyaca göre 100 ila 180 lira içinde olmakta, kartın teslim alınması içinse Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne giderek imza vermek gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Vakıfbank ile yapılan anlaşma sonrası ihtiyaç sahibi ailelerin hem rencide olmaması hem de diledikleri gibi alış veriş yapmasına olanak sağlayan sosyal yardım kartı Tüm A101, ŞOK ve BİM mağazalarında geçerlidir.

Sosyal yardım kartı limitleri ailenin çocuk sayısına ve maddi durumuna göre değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu