Sağlık

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı, sağlık bölümümüzde Meme Küçültme Ameliyatı ile alakalı bilgi aktaracağız.. Meme Küçültme Ameliyatı ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Meme Küçültme Ameliyatı

Genelde, göğüslerinin boyutundan tatmin olmayan, normalden daha büyük ve sarkmış göğüslere sahip olan bireyler meme küçültme cerrahi operasyonunı tercih etmektedir.

Meme küçültme cerrahi operasyonu ile memedeki fazla yağ dokusu alınır ve vücut ile daha orantılı bir meme görüntüsü elde edilmektedir.

Meme küçültme cerrahi operasyonu aracılığıyla meme daha normal boyutlarda bir görünüme kavuşur. Memenin sarkmış görüntüsü giderilerek meme dikleştirme işlemi de uygulanır. Ayrıca meme estetik açıdan daha hoş bir görünüme sahip olur.

Meme küçültme cerrahi operasyonu sırasında mutlaka meme ucunun kendi yapısı korunur. Meme küçültme cerrahi operasyonu sırasında emzirme özelliğinin muhafaza edilmesina da dikkat edilir. Meme ucundaki kan dolaşımı da korunarak herhangi bir problem yaşanması engellenir.

Büyük göğüsler, kişide birtakım hastalıklara sebebiyet verebilir. Büyük göğüslerin yol açtığı bazı sağlık problemleri de yaşanabilir.

Büyük göğüsler, bazı bireyleri psikolojik anlamda olumsuz etkilemektedir. Büyük göğüs görüntüsünden rahatsız olan bireyler, göğüslerini saklama, kıyafet ile kamufle etme gibi davranışlara yönelmektedirler.

Büyük memeler, özellikle ergenlik çağındaki çocukları psikolojik anlamda çok fazla etkilemektedir. Bu çocuklar, göğüslerini diğer yaşıtlarıyla kendi zihninde kıyaslayarak bir bunalım yaşayabilirler. Bu da çocukta özgüven eksikliğine sebep olabilir.

Büyük göğüsler, psikolojik etkenlerin dışında fiziksel olarak da bazı sorunlara sebep olabilir. Büyük göğüsler, ağır olduğu için birinin sırt ve boyun bölgelerinde ağrılara sebebiyet verebilir.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği bir diğer problem de koşma gibi bazı antrenmanlarda birinin hareketlerini kısıtlamasıdır. Ayrıca birinin özellikle yatarken nefes alıp vermesinde kısıtlamalar yaratabilir.

Tüm bu olumsuz etkenler, bazı bireyler için meme küçültme cerrahi operasyonunı mecbur kılmaktadır. Göğüs küçültme cerrahi operasyonu aracılığıyla kişi, bu fiziki ve psikolojik problemlerden kurtulur.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği fiziki ve psikolojik problemler, meme küçültme cerrahi operasyonu aracılığıyla giderilir. Göğüsler, vücut ile daha orantılı, daha estetik bir görünüme kavuşur.

Meme küçültme cerrahi operasyonu aracılığıyla birey, boyun ve omuz ağrılarından kurtulur. Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği göğüs altındaki pişiklerden, kaşınmalardan kurtulur.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği hareket kısıtlanması sorunu, meme küçültme cerrahi operasyonu aracılığıyla ortadan kalkar. Kişinin nefes alıp vermesindeki zorlanmalar giderilek daha rahat nefes alıp vermesi sağlanır.

Meme küçültme cerrahi operasyonunın insana, psikolojik olarak da bazı katkıları bulunur. Orantılı bir vücut görüntüsüne sahip olan kişi, kendini ruhsal anlamda daha iyi hissetmekte, artık göğüslerini kamufle etme ihtiyacı duymamaktadır.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği bedene uygun kıyafet bulma problemi, meme küçültme cerrahi operasyonu ile birlikte ortadan kalkar. Kişi, meme küçültme cerrahi operasyonu sonrasında bedenine uygun kıyafetleri daha kolay biçimde bulabilir.

Göğüs küçültme cerrahi operasyonunın en büyük etkilerinden bir diğeride meme kanserine yakalanma riskini azaltmasıdır. Meme dokusu kitlesi azaldığı için meme kanserine yakalanma riski de minimuma inmiş olur.

Meme küçültme cerrahi operasyonu olmak isteyen bireylerin birtakım özelliklere sahip olması gerekir. Bu özelliklerden ilki, bireyin bu ameliyata fiziksel ve ruhsal açıdan hazır olmasıdır.

Meme küçültme cerrahi operasyonu olacak kişi, bu ameliyat sonrasında nasıl bir görünüm istediği hususunda gerçekçi olmalıdır. Yani gerçekleşmesi olabilecek olmayan çok değişik görüntüler talep etmemelidir. Bu noktada yapılabilecek en iyi şey, doktorun hastayı detaylı bir biçimde bilgilendirmesi olacaktır.

Meme küçültme cerrahi operasyonu olacak birinin çok sağlıksız bir vücuda sahip olmaması gerekir. Obez bireyler için meme küçültme cerrahi operasyonu pek doğru olmayacaktır. Meme küçültme cerrahi operasyonu olmak isteyen obez birey, öncesinde belirli bir kiloya inmeli, sağlıklı bir bedene kavuşmalıdır. Daha sonra meme küçültme cerrahi operasyonu gerçekleştirilebilir.

Göğüs küçültme cerrahi operasyonu olacak birinin hormonal bir rahatsızlığı olmaması gerekir. Bu noktada mutlaka cerrahi operasyonu yapacak cerrah ile detaylı görüşülmelidir.

Göğüs boyu, fiziksel hareketlerini etkileyecek kadar büyük olan ve bu durumdan hem fiziki hem de görüntüsel açıdan rahatsızlanan bireyler, meme küçültme cerrahi operasyonu yaptırabilirler. Tabii bunun öncesinde, birinin yukarıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

Göğüs küçültme cerrahi operasyonu için birinin ergenlik dönemini tamamlamış olmasıdır. Ergenlik zamanında göğüslerin büyümesi devam eder. Bu nedenle göğüslerin büyümesinin durması hatta bunun üzerinden 6 ay geçmesi gerekir.

Meme küçültme cerrahi operasyonu için ideal olan, ergenlik döneminin tamamlanmış olması olsa da bazı durumlarda ergenlik zamanında de meme küçültme cerrahi operasyonu yaptırılabilir. Eğer ergenlik zamanındaki birey fiziksel ve psikolojik anlamda büyük göğüslü olmaktan hastalık duyuyorsa, günlük yaşamını ciddi derecede etkilemeye başladıysa bu gibi durumlarda da psikiyatri desteği ile birlikte meme küçültme cerrahi operasyonu yaptırılabilir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs küçültme cerrahi operasyonunın da bazı risk ve komplikasyonları bulunur. Göğüs küçültme cerrahi operasyonu, büyük olumsuz durumlar yaratmasa da tabi ki ki ufak risk ve komplikasyonları mevcuttur. Meme küçültme cerrahi operasyonunın risk ve komplikasyonları aşağıdaki gibi sıralamak olabilecekdür.

Hasta, göğüs küçültme cerrahi operasyonu olduğu günün gecesinde hastanede kalmalıdır. Böylelikle hem dinlemeli hem de olası komplikasyonlara karşı gözetim altında olmalıdır. Hasta, ameliyattan minimum 4 saat sonra yemek yemeye, hareket etmeye, yürümeye başlayabilir.

Göğüs küçültme cerrahi operasyonu sonrasında hasta birkaç gün drene bağlı olmalıdır. Her hastada gelen sıvı miktarı değişir. Bu nedenle hasta 1 ila 3 gün arası drene bağlı kalabilir.

Hasta, ilk bir hafta duş alamaz. Lakin birinci haftadan sonra duş alacak uygunluğa gelebilir çünkü öncesinde pansumanlarının çıkartılmış olması gerekir. Bazı zaman bu süre 10 günü de bulabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu