Sağlık

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Matcha Çayı Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Matcha Çayı Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha çayı faydaları ile bilinen ve normal çaylar gibi demleme gerektirmeyen çaydır.  Gyokuro bitkisi çayı olduğu için toz halinde bulunmaktadır. Sıcak su ile karıştırıldığı zaman kullanıma hazır hale hızlı bir şekilde gelmektedir. Geleneksel Japon çaylarına benzerlik gösteren Matcha Çayı yeşil çay yapraklarının hepsinin içeceğe dönüştürülmesinden dolayı besleyicilerden daha çok yararlanılmaktadır.

Zen inancının çayı olan gyruko bitkisinin yaprakları su ile ıslatılarak bambu ile dövülerek püre haline ardından da toz haline getirilerek elde edilmektedir. Matcha çayını hazırlarken köpürmesi için bi hayli dikkat edilir.

Matcha çayı fayları ve zararları bu çayın tüketimi ile de alakalıdır. Aşırıya kaçılması durumunda aşağıda vereceğimiz Matcha çayı yan etkileri daha fazla görülebilmektedir. Kullanım sıklığı altı çizildiği aralıklar ile olmalıdır. Ayrıca alerjik reaksiyon göstermesi halinde bu çayın tüketimi acil bir biçimde kesilmelidir.

Matcha çayı faydaları içinde en fazla bilineni zayıflatıcı tesirinin bulunmasıdır. Yeşil çay türü olduğu için tozların içinde kateşin bulunmaktadır. Amerika’da yapılan araştırma neticesinde kateşin vücut kitle endeksi, vücut ağırlığı ve bel etrafında bulunan kiloları azaltıcı etkisi görülmektedir. Kateşini yüksek ölçüde kullanan bireylerin az miktarda Kateşin tüketen insanlara göre iki kat fazla zayıfladıkları görülmüştür. Metobolizma hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Matcha çayının içinde bulunan klorofil sebebiyle yeşildir ve bunun aracılığıyla içinde bir çok vitamini bulundurmaktadır. A, B, C ve E vitamini içinde bulundurmaktadır. Bunun bunun yanında içinde barındırdığı antioksidan bulundurması sebebiyle detoks diyeti yapanlar içinde faydalı olmaktadır. Kansere karşı koruyucu özelliğide bulunmaktadır.

Matcha çayının yan etkileri içinde;

Görülebilmektedir. Kalp hastası olan bireylerinde bu çayı tüketmemesi gereklidir. Bünyesi hassas olanlarda daha çok zararı olduğu bilinmektedir. Hamile ve emziren annelerin de doktorlarına sorarak kullanmaları önerilmektedir. Normal şartlarda Matcha çayını günde 2 yahut 3 fincan kullanmalıdırlar.

Basit olarak Matcha çayı tozları kayar suya atılarak karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Matcha çayı hazırlarken çayı iyice toz haline getirmek mühimdir. Evde basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Çay hazırlanırken dikkat edilmesi gerekilen başka bir konu ise suyun sıcaklığıdır. Matcha çayı hazırlanırken suyun içinde fazla bekletmek çayın tadını ve kokusunu etkilemektedir. Bunun yanında Matcha çayı tozu diğer günlük ürünler ile tüketilmesinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yeşil çay içmek sağlık yönünden ve zayıflama yönünden bi hayli etkili olsa da bunun yanında egzersiz yapmak daha da çok faydalı olmaktadır. Yapılan araştırmaya göre hem yeşil çay tüketen hem de egzersiz yapan bireylerin egzersiz yapmayanlara göre %17 daha fazla yağ yakmaktadır.

Matcha çayı kullananlar ne yorumda bulunmuş diye araştıran insan sayısı bi hayli fazladır. Kullanmaya başlamadan önce tedirgin olan ve dostlarının aracılığıyla kullanmaya başlamakta olan bir çok insan bulunmaktadır. İnternette çıkan birden fazla ürün olması ve ürünlerin çoğunun işe yaramamasından dolayı çekingen davranan bireylerin Matcha çayını kullandıktan sonra fikirleri değişmektedir. Diğer ürünler yalnızca form tutmaya yahut yalnızca zayıflamaya yaradığı için bireyler Matcha çayını seçerken hem form tutma hem de zayıflatıcı etkisi olduğu için tercih etmektedir.

Matcha çayını kullanan başka bireyler ise içinde bulunan kafein oranının yoğun oluşu ve metabolizmayı hızlandırdığı için tercih etmektedir. Sindirim problemi olan bireyler sindirim sistemleri düzgün çalışmadığı için kilo almaktadır. Bunun için de Matcha çayını tercih etmektedir. Matcha çayı içinde kafein ve sindirimi kolaylaştıran yeşil çay özünü bulundurmasından dolayı da bunun yanı sıra sindirimde kolaylık sağlamaktadır. İştah kesici özelliğini de içinde barındıran Matcha çayı bireylerin öğünlerini de düzene sokarak kilo vermelerine yardımcı olmaktadır. Matcha çayını kullan bireyler birkaç hafta sonra tesirini görmeye başlamaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre Matcha çayının kolesterolü düşürücü tesirinin olması ve bunun yanında kalp sağlığı içinde yararları olduğu için Matcha çayı tercih edilmektedir. Ayrıca içinde bulunan maddelerin beyinde alfa dalgalarını etkilediği için yaratıcılığı arttırdığı da dile getirmektedirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu