Başvurular

Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu, başvurular bölümümüzde Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

?

Mahkum Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu 2021; Ülkemizde eşi cezaevine girmiş kadınlara ve ailelerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler başta olmak üzere bir çok kurum aracılığıyla nakdi ve ayni yardımlar yapılıyor.

Eşi cezaevinde olan kadınlar yani tutuklu veya hükümlü eşleri, kurumlar aracılığıyla yapılan bu yardımlara nasıl başvurabileceklerini düşünüyorlar.

Eşi cezaevine giren, gelirsiz ve maaşsız kadınların bunun yanında bu kadınların velayetindeki çocuklar için de bir çok yardım yapılıyor.

Aşı parası yardımı, doğum yardımı, şartlı eğitim yardımı vb. yardımlar aracılığıyla muhtaç kadınların çocuklarının da sağlıklı gelişimi desteklenmiş oluyor.

Bu makalemizde kısaca eşi cezaevinde olan kadınlara maaş 2021 ne kadar?  Mahkum ailelerine maaş yardımı var mı? vb. konuveyair en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Mahkum Yakınlarına Yardım Yapan Kurumlar Hangileri?

Eşi cezaevine giren kadınlara ve mahkum ailelerine nakdi ve ayni yardım yapan en önemli kurumları aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar ve valilikler
 • Vakıflar ve dernekler

Yukarıdaki kurumlar; eşi cezaevine girmiş olan kadınlara ve onların çocuklarına bir çok yardım yapıyor.

Kadınlar; bu kurumlara bizzat giderek ve başvuru formu doldurarak, kurumlar aracılığıyla yapılan yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Kurumlar aracılığıyla direk olarak eşi cezaevinde olan kadınlara aylık maaş bağlanmasa dahi nakdi ve ayni yardımlar yapılıyor.

Bu yardımlar ile hem kadınların hem de çocuklarının yaşam standartlarını yükseltmek, daha iyi bir yaşam sürebilmelerini sağlamak amaç ediniyor.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Eşi tutuklu veya hükümlü olan mahkum eşleri; belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya yardım yapan diğer kurumlara gittiklerinde mutlaka yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Mahkum ailelerine maaş bağlanmadığından maaş başvuru formu diye bir şey söz konusu olmasa da para yardımı, gıda yardımı, şartlı eğitim ve sağlık yardımı vb. yardımlar almak isteyen mahkum eşlerinin yardım başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmaları, yardım alabilmeleri noktasında bi hayli önem arz ediyor.

Başvuru formlarında mahkum eşlerine aylık kazançlarına, giderlerine, hanede bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına dair sorular soruluyor.

Bu sorular ile mahkum eşlerinin muhtaçlık düzeyleri tespit ediliyor.

Başvurulan kurumlar; mahkum eşleri aracılığıyla doldurulan başvuru formunu ve teslim edilen belgeleri araştırmaya koyuldukten sonra ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere dair bir liste hazırlıyorlar.

Listede bulunan bireylere de yardım etmeye başlıyorlar.

Yardım başvuruları, genelde birkaç haftada sonuçlansa da başvurulardaki yoğunluğa göre süre, daha da uzayabiliyor.

Belediyelerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının ve diğer kurumların sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen hükümlü eşlerinin başvuru formundaki sorulara doğru yanıt vermeleri gerekiyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç olarak gösterenler, sonradan muhtaç olmadıklarının yardım aldıkları kurum aracılığıyla fark edilmesi halinde cezai yaptırım olarak aldıkları tüm nakdi ve ayni yardımları güncel faizleriyle geri ödemekle yükümlü oluyorlar. Ödeme yapmayanlar ile ilgili ise dava açılıyor.

Eşi Cezaevinde Olan Kadın Ne Kadar Maaş Alır?

Eşi cezaevinde olan kadınlara belediyeler veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla aylık düzenli maaş bağlanmıyor.

Lakin kadınlar; aşı parası yardımı, şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı gibi yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Aynı zamanda belediyelerin nakdi yardımlarına ve diğer ayni yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Bu bağlamda kadınlara para yardımı, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, eşya ve mobilya yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı gibi bir çok yardım yapılabiliyor.

SED yardımı kapsamı içinde ilköğretim, lise veya üniversite eğitim hayatına devam eden çocuklar için tek seferli veya süreli maddi destek sağlanıyor.

Muhtaç ve yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocukları için yapılan SED yardımına eşi cezaevinde olan muhtaç ve ihtiyaç sahibi kadınlar da başvurabiliyorlar.

Belediyeler Tarafından Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara ve Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizde İBB başta olmak üzere bir çok büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri aracılığıyla mahkum yakınlarına yardımlar yapılıyor.

Kadınlar; belediyelerin gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı, burs yardımı, eşya ve mobilya yardımı, giysi yardımı gibi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda gelirsiz ve sahipsiz mahkum yakınlarına belediyeler aracılığıyla anlaşmalı marketlerde kullanabilecekleri sosyal destek kartları da dağıtılıyor.

Mahkum yakınlarına verilen sosyal destek kartları aracılığıyla bireyler; BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi anlaşmalı marketlerden kartlarına yüklenen limit ışığında tütün ve alkol ürünleri dışındaki diğer malzemeleri satın alabiliyorlar.

Belediyeler; eşi cezaevinde olan kadınların çocuklarına her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında kırtasiye yardımı da yapıyor.

Bu yardım kapsamı içinde çocuklara defter, kalem, kitap, silgi vb. kırtasiye malzemeleri armağan ediliyor. Bazı belediyeler ise çocukların kırtasiye gereksinimlerini karşılamaları adına annelerine direk olarak bir miktar para yardımında yer alıyor.

Belediyeler; eğitim ve öğretim dönemi yaklaştığında muhtaç ve ihtiyaç sahibi çocuklar için mont, ayakkabı, çanta vb. malzemeler de dağıtabiliyorlar.

Belediyeler; farklı zamanlarda mahkum ailelerine nakdi yardımlar da yapabiliyorlar.

Bu yardımlara başvurmak isteyen bireylerin ikametgahlarının olduğu yerdeki belediyeye bizzat gitmeleri gerekiyor.

E-devlet platformu üzerinden de mahkum yakınlarına yapılan sosyal yardımlara başvurulabiliyor.

Belediye sosyal yardımlarına başvurmak isteyen kadınlar, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden nakdi yardımlara veya diğer yardımlara dakikalar içinde başvurabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizde ailenin muhafaza edilmesi ve çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimlerinin desteklenmesi adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı, aşı yardımı başta olmak üzere bir çok yardım yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; tüm yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapıyor.

Yani mahkum yakınları, ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada form doldurarak, sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini aramak suretiyle yararlanabilecekleri tüm yardımlara dair detaylı bilgi de alabiliyorlar.

Şu an için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurulamıyor.

Mahkum yakınlarının yararlanabilecekleri sosyal yardımları aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

SED Yardımı

Yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için yapılan SED yardımı ile çocukların eğitim hayatlarına devam edebilmeleri, daha iyi şartlar altında yaşayabilmeleri ve geleceğe daha umutla bakabilmeleri amaç ediniyor.

SED yardımı; maddi imkansızlıklar içindeki ailelerin ilköğretim, lise veya üniversite öğretimi gören çocukları için yapılıyor.

SED yardımı, ailenin ve çocukların muhtaçlık durumuna göre tek seferli olabileceği gibi birkaç yıl boyunca da yapılabiliyor.

Mahkum eşlerinin de faydalanabileceği SED yardımına e-devlet platformu üzerinden de rahatlıkla başvurulabiliyor.

SED yardımı almak isteyen anneler; bu yardıma https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linki üzerinden başvurabiliyorlar.

SED Yardımı Ne Kadar 2021?

Temmuz ayı zammıyla ve enflasyon farkıyla birlikte SED yardımı ne kadarolduğunu aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • İlköğretim öğrencileri için 1281 TL
 • Lise öğrencileri için 1365 TL
 • Üniversite öğrencileri için 1537 TL

SED yardımı yapılıyor.

Yapılan yardımın süreli olması halinde eşi cezaevinde olan dul kadınların PTT hesaplarına yukarıdaki sayılar, her ay düzenli olarak yatırılıyor.

Süreli SED yardımları, genelde bir yıl devam etmekle birlikte ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkmaması halinde yardımlar, ikişer yıl daha uzatılabiliyor.

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması, örneğin yardım yapılan çocuğun işe girmesi halinde aileye yapılan SED yardımı da kesiliyor.

Çocuğun vefat etmesi halinde de aileye yapılan yardımlar sona eriyor.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir geliri ve düzenli işi olmayan ailelerin çocukları için yapılan SED yardımına başvurmak isteyenlerin ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Yukarıda önceden de söz ettiğimiz gibi ön başvurular, e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Bu yardımdan eşi cezaevinde olan gelirsiz mahkum eşlerinin bunun yanında ihtiyaç sahibi olan yani muhtaç tüm aileler de çocukları için faydalanabiliyorlar.

Başvuru sahipleri, başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Aynı zamanda ALO183 yahut ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Şartlı Sağlık Yardımı

Muhtaç ve yoksul ailelerin 0-6 yaş aralığındaki çocukları için yapılan şartlı sağlık yardımı ile çocukların düzenli olarak tüm aşılarını yaptırabilmeleri, sağlık kontrollerini aksatmamaları amaç ediniyor.

Şartlı sağlık yardımına sigortalı bir işte çalışmayan ailelerin çocukları için başvurulabiliyor.

Şartlı sağlık yardımı kapsamı içinde eşi cezaevinde olan mahkum eşlerine her bir çocukları için aylık 45 TL ödeme yapılıyor.

Şartlı sağlık yardımına başvurmak isteyen bireylerin ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada şartlı sağlık yardımı başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Ailenin şartlı sağlık yardımını alabilmesi için çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmesi gerekiyor. Sağlık kontrollerinin aksatılması durumunda aileye yapılan şartlı sağlık yardımı kesiliyor.

2021 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

2021 yılı için yukarıda da söz ettiğimiz gibi muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için kız veya erkek fark etmeksizin aylık 45 TL ödeme yapılıyor.

Yapılan ödemeler; çocuk 6 yaşını doldurana kadar sürdürmekte.

Şartlı Eğitim Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılan en önemli yardımlardan birisi olan şartlı eğitim yardımı içerisinde ilköğretim ve ortaöğretim eğitimi gören yoksul aile çocuklarına her ay düzenli olarak yardım yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımına da yalnızca muhtaç ve işsiz ailelerin çocukları için başvurulabiliyor.

Şartlı eğitim yardımı, çocukların bir ay içinde mazeret bildirmeden 4 seferden daha fazla okula gitmemeleri halinde kesiliyor.

2021 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Temmuz ayında yapılan zamla birlikte 2021 yılı için yapılan şartlı sağlık yardımı miktarlarını aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • İlköğretim eğitimi gören erkek öğrenciler için aylık 45 TL
 • İlköğretim eğitimi gören kız çocukları için aylık 50 TL
 • Ortaöğretim eğitimi gören erkek öğrenciler için aylık 55 TL
 • Ortaöğretim eğitimi gören kız çocuklar için aylık 75 TL

Şartlı sağlık yardımı almak isteyen annelerin ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Pandemi Sosyal Destek Yardımı

Pandemi sürecinde yoksul ve muhtaç vatandaşlara dağıtılan sosyal destek ödemelerinden eşi cezaevine girmiş olan mahkum eşleri de yararlanabiliyorlar.

Başvuruların e-devlet üzerinden yapılması gerekiyor. Başvurusu kabul gören bireylere 1100 TL 3. faz pandemi ödemeleri yapılmaya sürdürmekte.

1100 TL pandemi yardımına başvurmak isteyen tüm vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklamaları gerekiyor.

Mahkum Yakınlarına Dernekler ve Vakıflar Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Eşi cezaevinde olan kadınlara ülkemizde bir çok dernek ve vakıf da nakdi ve ayni yardımlar sunuyor.

Gıda ve erzak yardımı, para yardımı, çocuklar için burs yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar; dernek ve vakıflar aracılığıyla yapılan yardımlar içinde ilk sıralarda yer alıyor.

Kadınlar; hem kendileri için hem de velayetleri altındaki çocukları için dernek ve vakıf yardımlarına başvurabiliyorlar.

Başvurular; dernek ve vakıfların internet siteleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Kadınlar, dernek ve vakfa ait olan telefon numarası üzerinden de yardımlara başvurabiliyorlar.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Kocaeli İnsani Yardım Derneği, Beşir Derneği, TOÇEV, Nef Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Rüştü Akın Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı; mahkum yakınlarının başvurabilecekleri dernek ve vakıflar listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Mahkum Yakınlarına Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediyelerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının veya diğer kurumların para yardımı ve diğer yardımlarına başvuran mahkum eşlerinden talep edilen belgeleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Kişinin eşinin cezaevinde olduğunu gösteren Müddetname belgesi
 • Kişinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuklar için başvurulacak yardımlar için öğrenci belgesi
 • Çocuklar için başvurulacak yardımlar için çocukların TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Kişinin işsiz olduğuna dair SGK’dan alması gereken belge
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanına dair belgeler

**Üzerine kayıtlı kıymetli menkulü veya ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü olan ve eşi cezaevinde olan kadınlar; gelirsiz ve işsiz olsalar dahi para yardımına ve diğer yardımlara başvuramıyorlar.

Kişilerden yukarıdaki belgelere ek olarak farklı belgeler de talep edilebiliyor.

Misal verilecek olursa; engelli olduğu için veya kronik hastalığı mevcut olduğu için çalışamayan kadınların tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporunu başvurdukları kuruma teslim etmeleri gerekiyor.

Mahkum Yakınlarına Yapılan Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Mahkum yakınlarına yapılan ayni veya nakdi yardımlardan eşi tutuklu veya hükümlü olan kadınlar ve onların çocukları yararlanabiliyor.

Eşi cezaevine girmiş olan dul kadınların SED yardımı, şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı alabilmeleri için herhangi bir düzenli gelirlerinin yahut sigortalı işlerinin olmaması gerekiyor.

Bunun yanında muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani düzenli işi ve geliri olmasına rağmen hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; belediyelerin gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kırtasiye yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. yardımlarına başvurabiliyorlar.

Kısa olaraksı işsiz ve gelirsiz mahkum eşleri; şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı ve SED yardımı alabilirken, muhtaçlık sınırının altında yaşayan eşleri ise gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. yardımlar alabiliyorlar.

Mahkum Eşlerine Maaş Ne Kadar?

Eşi cezaevine giren, tutuklu veya hükümlü eşlerine herhangi bir maaş bağlanmıyor.

Yani mahkum yahut hükümlü eşi maaşı diye bir maaşın söz konusu olmadığını söylemek istiyoruz.

Hükümlü ve mahkum eşlerine özel bir maaş bağlanmamakla birlikte mahkum eşleri; çocukları için şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı gibi makalemizde sizlerle paylaşımı yaptığımız yardımlardan alabiliyorlar.

Mahkum eşleri; belediyelere başvurarak, belediyelerin gıda ve erzak yardımı, para yardımı, sosyal destek kartı yardımı,  giysi ve kırtasiye yardımı gibi yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla mahkum eşleri ve çocukları için yapılan tüm yardımlara dair bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Belediyeler aracılığıyla yapılan güncel sosyal yardımlar ile ilgili bilgi almak içinse ALO153 Beyaz Masa hattı üzerinden yetkili bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

mahkum ailelerine maaş başvurusu

mahkum ailelerine maaş başvurusu

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Maaş 2021

Babası cezaevine girmiş çocuklar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla SED yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı gibi yardımlar yapılıyor.

Belediyeler ise bu çocuklar için kırtasiye yardımı, giyecek yardımı, eğitim yardımı ve burs yardımı yapıyor.

Eşi cezaevinde olan anneler; çocukları için belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, yardımlara başvurabiliyorlar.

Lakin babası cezaevinde olan çocuklara direk olarak maaş bağlanmıyor.

Mahkum Ailelerine Yardım İçin Nereye Başvurulacak

Mahkum aileler için yarım başvurusu ve Mahkum aileler için maaş başvurusu yapılacak yerler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıdır. Bizzat başvurulması halinde gerekli inceleme sonrası yardım ve maaş bağlanmaktadır.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Başvurulur?

Mahkum ailelerine yapılan sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen mahkum eşleri, belediyelere, kaymakamlık ve valiliklere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilecekleri gibi muhtaçlara yardımlar yapan dernek ve vakıflara da başvurabiliyorlar.

Para yardımına ve diğer yardımlara başvuran vatandaşlar; başvurularının kabul edilip edilmediğini yani başvurdukları yardımlardan faydalanıp faydalanamayacaklarını e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru sonuçlarını takip etmek isteyen mahkum eşlerinin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Belediyelerin sosyal yardımlarına başvuran mahkum eşleri ise başvuru sonuçlarını https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden takip edebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru sonuçları, ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak öğrenilebiliyor.

Belediye başvuru sonuçları ise ALO153 Beyaz Masa hattından sorgulanabiliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen mahkum eşlerinin TC kimlik no ve şifre bilgileri ile e-devlet sistemine girmeleri gerekiyor.

E-devlet şifresi olmayanlar; kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, e-devlet şifrelerini alabiliyorlar.

Bu makalemizde mahkum yakınlarına maaş yardımı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de mahkum yakını yardımı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu