Başvurular

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ?

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ?

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Mahkum ailelerine maaş veriliyor mu ? Esi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur ? Eşi cezaevinde olan kadına maaş şartları neler ? Kocası hapiste olan kadına maaş verilir mi ? Mahkum çocuğuna maaş için nereye başvurulmalı ? Mahkum eşlerine maaş var mı ?Tutuklu ailelerine maaş ne kadar ? Bütün soruların yanıtları haberimizin detay kısmında.

Bu sorular eşi cezaevinde olan binlerce kadının merak ettiği sorular içinde. Bu paylaşımımızda mahkum ailelerine maaş yada yardım veriliyor mu , eşi cezaevinde olan kadın yardım için nereye başvurmalı gibi sorulara yanıt aktaracağız.

Cezaevlerinde kalanların sayısı 264 bin 31. Cezaevlerinde 250 bin 764 erkek, 10 bin 285 kadın ve 2 bin 982 çocuk yer alıyor.( kaynak) Bu 250,764 erkek içinde evli rakamının epey fazla olduğu aşikar. Bu bireylerden bir çoğunun evlerinin geçiminden sorumlu oluğunu düşündüğümüzde eşlerinin ve çocuklarının yardıma muhtaç oldukları gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Eşi cezaevinde olan kadına maaş başvurusu nereye yapılır 2021 ?

Devletimiz bu mağduriyetleri gidermek adına birden çok adım atmıştır. Gerek Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları gibi kamu kurumları aracılığıyla gerekse de özel yardım kuruluşlarının girişimleriyle bu mağduriyetler giderilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları mahkum ailesine maaş bağlayamasa da muhtaç durumda olan eşi cezaevinde olan kadına bir takım yardımlarda bulunmaktadır. Şimdi gelin eşim cezaevinde maaş alabilir miyim sorusunun ayrıntılarına bakalım. Bunlardan bazıları şunlardan oluşmaktadır:

1- Nakdi Yardım

Mahkum Ailelerine Maaş

a)Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Kocası hapiste olan kadına maaş bağlama olanağı olmasa da sosyal yardımlaşma vakıfları bu ailelere muhtaçlık durumuna göre nakdi yardımlarda bulunabilmektedir. Bu yapılacak olan nakdi yardımlar vakıf mütevelli heyetinin onayından sonra yapılmaktadır. Bu yardımın miktarı ve ödeme aralıkları yine sosyal yardımlaşma vakıflarının mütevelli heyetinin inisiyatifindedir. Mahkum maaşı sorgulama işlemleri için e devlet kullanılmakta ve yardım sonucunuzu e devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Eşi caza evinde olana yardım için nereye başvurulur sorusuna vereceğimiz ikinci yanıt ise Aile Ve Sosyal Politikalar bakanlığıdır. Şimdi de ona bakalım.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED(Sosyal Ekonomik Destek) Denen bir yardım bağlanmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara yardım olarak çocuklara minimum 787 TL en fazla 1417 TL yardım bağlanmaktadır. Bu yardım geçici ve süreli olarak yapılmaktadır. Geçici yardım yılda en fazla 2 kere süreli ise tespit edilen süre boyunca her ay yapılmaktadır.

Mahkum ailelerine yardım eşi cezaevinde olan her aileye yapılmamaktadır. Şartlarınızın uygun olup olmadığına Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verecektir. Cezaevine girenin maaşı varsa ailesi aracılığıyla alınır. Hükümlülere para yardımı doğrudan yapılmasa da varsa çocuklarına yapılmaktadır. Şimdi de çocuk parasına bakalım. 

2- Çocuk Parası(Eğitim Yardımı )

Mahkum çocuğuna maaş bağlama olanağı bulunan bir yardım çeşidi var. Oda eğitim yardımıdır. Cezaevinde bulunan bireylerin çocukları okula gitmeleri durumunda bu yardım düzenli olarak yapılmaktadır. Babası cezaevinde olan çocuğa maaş miktarları aşağıdadır.

Ödenen Yardım Miktarları şöyledir:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Çocuk parası ile ilgili yazdığımız yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yazımıza buradan varabilirsiniz.

3-Aşı Parası

Mahkum maaşı olmasa da halen eğitim çağına gelmemiş çocuklar için sosyal yardımlaşma vakıfları Aşı parası olarak anılan şartlı sağlık yardımında bulunmaktadır.

Aşı parası kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocukla12ra, kız yahut erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Bu mahkum ailelerine maaş başvuru formunu sosyal yardımlaşma vakıflarından edinebilirsiniz. Aşı parası ile ilgiliki yazımıza buradan varabilirsiniz.

İzne çıkan mahkumlara para yardımı yapılması için birinin evli olması ve çocuklarının bir mağduriyet içinde olması gerekir. Aksi takdir de bekar ve mahkum olan bireylere yardım yapılmamaktadır.

Mahkum ailelerine maaş hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu