Sağlık

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, sağlık bölümümüzde Magnezyum Eksikliği Belirtileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Magnezyum Eksikliği Belirtileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri öncesinde yapılan çalışmalar sonrasında her 4 insandan 3ünün günlük magnezyum miktarına erişemediğini belirtmek gerekir. Magnezyum eksikliği genelde zor tespit edilir. Bunun nedeni ise, insan vücudundaki bu eksikliğin düşük düzeylere gelmesi ile birlikte fakat ortaya çıkmasıdır. Magnezyum eksikliği bir çok sebepten dolayı değişiklik gösterebilir.

  Magnezyum eksikliği nedenleri içinde sağlıksız beslenme önemli bir yere sahiptir. Sağlıksız beslenme bir çok insanın sorunudur ve bu pencereden bakıldığı zaman magnezyum eksikliği bir çok insanda çok fazla görülür. Sağlıklı beslenen bir çok insanda da bu noksanlık görülür ve bunun sebebi tarım ilaçlarının son haftalarda Türkiye’de kullanılmasıdır. Besin değeri yüksek miktarda olan bir çok sebze ve meyve, tarım ilaçlarının bu yüksek değerlerini öldürmektedir. Magnezyum eksikliği nedenlerinden birisi de yemek kültüründe görülen değişikliklerdir. Hazır gıdaya olan eğilim de bu eksikliğin artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Hazır gıdaların sağlık yönünden herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Sadece tokluk sağlar ve organik besinler ile kıyaslanamayacak düzeydedir. Buna bağlı olarak organik ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri içinde zihinsel bozukluklar başta gelir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre depresyon ile magnezyum eksikliğinin doğru orantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Magnezyum eksikliği ile birlikte psikoloji de önemli bir unsur olan, endişe sorunu da ortaya çıkmaktadır. Anksiyete bozukluğu sorunu olan bireylere, magnezyum eksikliği takviyeleri tavsiye edilir.

Özetlersek, magnezyum eksikliği ile birlikte zihinsel sorunlarda ve sinir fonksiyonlarda olumsuz etkiler olabilmektedir.

Magnezyum eksikliği belirtileri içinde titreme, kas krampları ve ağrılar en önemlileridir. Bazı durumlarda noksanlık belirtileri ileri boyutta baş gösterir ve konvülsiyonlara yahut nöbetlere sebebiyet verebilmektedir. Bu tür durumlarda magnezyum takviyesi kullanılır ve sonrasında kaslarda bir araya gelen kramplarda azalma meydana gelir. Magnezyum takviyesi bu problemler ile baş gösterme de önemli bir silah olsa da, yaşlılarda daha az tesirini gösterir.

Kas seğirmeleri ve krampların yalnızca magnezyum eksikliğinden kaynaklı olarak geliştiği düşünülmemelidir. Nitekim sık kafein tüketimi de bu belirtilere sebep olabilir yahut ilaçların yan etkisinden dolayı da bu belirtilerin görüldüğü gözlemlenmiştir. Bundan dolayı en doğru sonuç için bir uzmana görünmeli ve eğer uzman uygun görür ise takviye alınmalıdır.

Birçok insan kendisini  yorgun hisseder yahut zihinsel olarak yorgunluk baş gösterir. Bu belirtiler magnezyum eksikliği belirtileri içinde yer alır. Yorgunluk normal bir durumdur; ama yorgunluğun sürekli olarak oluyor ise bu bir sağlık problemi olarak görülür. Her insanda görülen yorgunluğun nedenini bulmak çok zordur ve magnezyum eksikliği bundan dolayırden yalnızca biridir.

Miyastenia yani kas zayıflığı da magnezyum eksikliğinin belirtilerindendir. Uzmanlara göre potasyum kaybı kas zayıflığına neden olmaktadır ve magnezyum eksikliği de bu durum ile direk ilişkili bir durumdur.

Birçok astım hastalığına sahip kişide magnezyum eksikliği bulunur ve çoğunlukla sağlıklı insanlar ile kıyaslandığında, bu hastalığa sahip olan bireylerde noksanlık daha netdir. Magnezyum eksikliğine bağlı olarak solunum yollarındaki kaslarda ki kalsiyumlar birikir. Bu da bireylerin nefes almasını zorlaştırır. Bu durumda bu noksanlıkten kaynaklıdır.

Şiddetli olarak astımı olan bireylere bazı durumlarda magnezyum sülfatlı inhaler verilir. Böylelikle birinin hava yollarında gevşeme ve genişleme meydana gelir. Tedavide etkili olsa da, magnezyum eksikliğinin astım ile ilişkisi net olarak açıklanamamıştır.

Kalp ritmindeki bozuklukların bir çok nedeni olabilir ve bundan dolayırden birisi de magnezyum eksikliğidir. Düzensiz kalp atışı ve kalp aritmisi bu eksikliğin en önemli belirtilerinden olmakla birlikte, mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Aritmi semptom olarak ağır geçmez ve kimi insanlarda aritmi nefes darlığına ve göğüs ağrılarına sebep olabilir. Hatta bazı durumlarda bayılmada meydana gelir. Bu durumlar kalp yetmezliği gibi ciddi durumlara neden olabileceğinden dolayı, bireylerce mutlak suretle ciddiye alınmalıdır.

Kalp kas hücrelerinde görülen dengesiz potasyum düzeylerinin magnezyum ile alakalı olduğu uzman kişiler aracılığıyla açıklanmıştır. Kalp yetmezliği yahut aritmi olan bireylerin önemli bir bölümünde magnezyum eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Kalp fonksiyonlarının iyileşmesinde magnezyum enjeksiyonlarının bi hayli etkileyici olduğu bilinmektedir ve aritmi hastalarında da semptomların azalmasını sağlamaktadır.

Kaynak: wikipedia / ods.od.nih.gov / medicalnewstoday

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu