Bilgi Arşivi

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?, bilgi arşivimizde Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli? konusunu ele aldık. Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Araçlarınıza taktırdığınız LPG sisteminde bulunan filtrelerin belli periyotlarda değişmesi gerekmektedir. Peki lpg filtresi hangi periyotlarda değişmesi gerekmektedir yada kaç bin km’de değişmesi lazımdır? Karbüratör sistemi bulunan otomobiller için 1 adet lpg filtresi bulunmakta olup bu filtrenin değişimi bi hayli basittir. Lakin aracınızda sıralı LPG sistemi yer alıyorsa hem gaz hemde regülatör filtresi mevcuttur ve toplamda 2 adet filtre bulunur.

LPG filtre değişim süresi karbüratörlü ve sıralı sistemler farketmeksizin 10.000 km’de değişiminin sağlanması gereklidir. Bu filtrelerin değişimini otogaz firmalarında basit bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Filtre taktırmak istediğinizde birden fazla seçenek olduğundan dolayı birden farklı fiyat seçeneğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ortalama bir fiyat belirtecek olursak aşağıdaki şablondaki gibi bir fiyat hemen hemensı mevcuttur.

LPG filtre değişimi fiyat aralıkları

Karbüratör sistemli araçlar için LPG filtre değişimi hemen hemen olarak 50- 80 TL Arasındadır.

Sıralı sistem kullandığınız bir LPG araçlarında ise lpg filtre değişimi hemen hemen olarak 80-100 TL içinde satılmaktadır.

Fiat ( Albea, Brava, Tofaş, Siena ) LPG filtre değişimi fiyat aralıkları 70 TL

Hyundai ( Accent, Era, Elentra ) LPG filtre değişim fiyat aralıkları 90 TL

Skoda ( Fabia, Favorit, Felicia, Forman ) LPG filtre değişim fiyat aralıkları 80 TL

LPG filtre değişimi faydaları

Lpg filtre değişim faydaları
Lpg filtre değişim faydaları

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Her parçanın bir ömrü mevcuttur ve parçaların tespit edilen periyotlarda değişmesi gerekmketedir. Dolayısıyla LPG sistemlerinde bulunan filtrelerin tespit edilen kilometre aralığında filtrelerinin değişmesi yakıt tasarrufu sağlamanızı sağyalayacağı gibi kaliteli olarak LPG’nin yanmasını sağlar. Belirlenmiş olan zaman periyotlarında değişmeyen filtreler zaman içinde yüksek miktarda yakıt tüketimine neden olmaktadır. Buna ek olaraktan da aracınızın içerisin de hoş olmayan gaz kokusu meydana gelebilir. Ayrıca yakıtın kaliteli olarak yanmamasına bağlı olaraktan aracın çekişinde düşüklük görülebilir. Sabahları aracınızı çalıştırmaya çalıştığınızda zor çalışmaya ekranlara gelecektır. Bu tarz problemler yaşamak istemiyorsanız tespit edilen periyotlarda aracınızın LPG filtrelerini değiştirmenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı başlıklı makalemizde Fiat doblo park sensörü ikazsı, Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı ve Fiat egea park sensörü ikazsı ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu