Sağlık

Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi

Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi, sağlık bölümümüzde Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemi Tedavisi

Löseminin nedenleri halen tam anlamıyla bilinmemek ile birlikte çeşitli biçimde lösemi belirtileri kendini gösteriyor. Son teknolojilerle radyasyon, alkol ve uyuşturucu kullanmak, hamilelik esnasında sigara içmek veya hamileliğin 3 ayında röntgen çektirmek, kimyasal maddeler ve bazı kalıtsal hastalıklar lösemiye neden olabilecekleri çalışmalarla gösterilmiştir.

Ayrıca yayıldığı organlara ait lösemi belirtileri kusma, karın ağrısı, baş ağrısı ve görme bozuklukları görülebilir. Bu belirtilerle gelen bir çocuk, uzman kişiler aracılığıyla yapılan muayenede, çoğunlukla dalak ve karaciğer büyümesi, lenf bezinde genişleme ve kanama tespit edilir. Tedavisi ilk kez durumun düzeltilmesi metotları ile başlar. Lösemi hastalığının nasıl tedavi edileceğinde temel kural kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde yaşanan blast adı verilen hücrelerin çoğalmasını önlemek ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır. Lösemi bulaşıcı değildir.

Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta çocuklarının olabildiğince dengeli beslenmelerini sağlamak ve katkı maddesi içeren besinlerden uzak tutmaktır. Kanserojen tüm gıdalar, her çeşit kanseri oluşturabilir. Beslenme büyük bir önem taşır. Kemoterapinin etkisiyle ağızdan beslenme bozulmaktadır ve mide sistemini koruyan mukoza hücreleri de yok olmaktadır. Lösemili çocukların tedavilerinde ağız ve vücut temizlikleri mühimdir, çünkü fırsatçı mikroorganizmalar, vücut direncinin düştüğü zamanlarda enfeksiyona neden olmaktadır. Anal bölgenin, el ve ayakların temiz tutulması gerekir, çamaşırların havluların, çarşafların, giysilerin, çatal kaşık kısacası kullandığı ne varsa itinayla yıkanması ve sürekli olarak değiştirilmesi gerekir.

Lösemi Tedavisi  Lösemi artık tedavi edilebilir hastalıktır. Lösemi nasıl tedavi edileceğindeki amaç, kandaki akyuvarların sayısını azaltmaktır. Bunun için kanser ilaçları mevcuttur. Bu ilaçlarla kanser hücreleri azaltılır. Bu tedavi ışın nasıl tedavi edileceği ile birlikte uygulanır. Hastalıklı dokulara X ışınları uygulanır. Lösemi tipine uygun ilaç seçimi ve tedavi zamanının doğru ayarlanması, iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca kemik iliği nakliyle tamamen iyileşme ihtimali yüksektir.

Source: Webmd / Mayoclinic / Clevelandclinic

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu