Sağlık

Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?, sağlık bölümümüzde Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Lordoz Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Lordoz nedir? Lordoz, belde bulunan normal çukurluğun artmasına verilen isim olup, bireylerin sağlığını etkileyen önemli hastalıklardan biridir. Sırt, karın, kalça kasları, bağlardaki dengesizlikler ve güç kayıpları, belde bulunan bel çukurunun artmasına neden olan başlıca etkenlerdir. Aynı zamanda aşırı kilo, karın kaslarında yaşanan gevşeklik durumları da, lordoz hastalığının artıran etkenlerden olmaktadır.

Günümüzde bi hayli yaygın olan bir omurga hastalığı olan lordoz, en ciddi ortopedik hastalıklardan biridir. Bel bölgesinde bulunan omurganın aşırı derecede eğilmesi ile yaşanan lordoz, hastaların ciddi derecede ağrılar çekmesine neden olmaktadır. Lordoz nedir sualinin yanıtı kısaca, beldeki çukurun derinleşmesi sebebiyle, omurgada bir araya gelen basıncın artması neticesinde yaşanan bir hastalıktır.

Lordoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Lordoz hastalığının en büyük belirtisi, bacaklarda ve bel bölgesinde bir araya gelen ağrılar olmaktadır. Omurlarında kayma olan hastalarda da, bel çukurluğunun yani lordozun artma durumları görülmektedir. Lordozun yaşanan ağrılar dışında en önemli belirtileri; kas spazmları, uyuşma ve karıncalanma durumları, mesane poblemleri ve bağırsakta yaşanan sorunlar olmaktadır.

Aynı zamanda gergin ve kısa olan sırt – bel kasları, gergin yapıda olan göğüs ve karın kasları, gergin ve uzun yapıda olan kalça fleksörleri – gergin ve kısa olan bel kasları da lordozun meydana gelişini haber veren belirtilerden bazılarıdır.

Lordoz nedir? Lordoz nasıl tedavi edilir? Konusu kapsamı içinde bir çok alakalı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerden ilki kas güçlendirmesini sağlamak maksadıyla yapılan fizik tedavileri olmaktadır. Aynı zamanda şişliği ve ağrıyı azaltmak için ilaç uygulamaları da, lordoz tedavi metotları içinde bulunmaktadır. Yoga, ateller ve aşırı olan kiloların verilmesi de, lordoz tedavilerinde fayda sağlamaktadır. Lordoz hastalığının çok ileri aşamalarında uzman doktorların kararına bağlı olarak, bazı alakalı durumlarda cerrahi tedavi uygulamaları da yapılabilmektedir. Omurga rahatsızlığı olan lordoz tedavilerinde, omurga sağlığının geri kazanılması için yoga, pilates ve spor aktiviteleri gibi benzeri tedavi metotları de, konunun uzmanı olan doktorlar aracılığıyla önerilmektedir. Yoga, pilates gibi benzeri yapılan spor aktiviteleri, kasların güçlenmesini ve omurga hastalıklarının azalmasını sağlayıp, lordoz hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde etkili rol oynamaktadır.

Kaynak: wikipedia / medlineplus

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu