Sağlık

Laktoz Nedir? 8 Laktoz İntoleransı Belirtileri

Laktoz Nedir? 8 Laktoz İntoleransı Belirtileri, sağlık bölümümüzde Laktoz Nedir? 8 Laktoz İntoleransı Belirtileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Laktoz Nedir? 8 Laktoz İntoleransı Belirtileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Laktoz Nedir? 8 Laktoz İntoleransı Belirtileri

Laktoz nedir diye sorduğumuzda, hepimizin de artık bildiği gibi, sütte bulunan bir madde kastedilmektedir. Diğer adıyla da süt şekeri şeklinde bilinmektedir. Genelde, mide problemi çekenler laktozu iyi bilmektedirler. Çünkü, sindirim sorunu yaratabilmektedir.

Laktoz, memeli canlıların sütlerinde bulunan karbonhidrat şekilinde de bilinmektedir. Anne sütünde ve ineklerin sütünde bulunan ve kristalize olma özelliğiyle de bilinen bir tür şekerdir. İçinde glukoz ve galaktoz adı verilen ana maddeler bulunmaktadır.

Enerji ve vücut gelişimi için önemli bir madde diye de görülmektedir. Laktoz, disakkarit grubundan bir şeker şeklinde de geçiyor. ‘’Disakkarit’’ (çift şeker) adı verilen madde, iki basit şekerin (monosakkarit) bir araya gelerek tek bir şeker oluşturması olayına deniliyor. Laktozdan başka, maltoz ve sükroz da disakkarit grubunda yer alıyor. Böylelikle, sütteki karbonhidrat salınımı daha da arttığı için, yüksek dozda şeker de meydana geliyor. Disakkaritler, hayvansal olabildiği üzere, bitkisel de olabiliyor. Bunlardan en fazla bilinenini laktoz oluşturuyor.

Laktozun Etkileri Nelerdir?Laktoz içerikli sütlerin kimi etkiler yaptıkları bilinmektedir. Bu yönde, bazı ağrılara, gaz sancılarına sebebiyet vermemek adına kimi üretici firmalar laktozsuz süt üretimi de yapmaktadırlar. Çünkü, laktoz kabızlık, ishal, mide sancısı ve yanması yan etkilerini de taşıyabiliyor.

Laktoz intoleransı, insanlarda çok fazla görülen problemlerden biridir. Bu hastalık, şimdilerde sindirim sistemi düzgün çalışmayan bir çok insan için de acı vericidir.  Laktoz intoleransı adlı sindirim sistemi hastalığı, midenin laktoza karşı bir tolerans göstermemesinden ve ondaki şekeri sindirememesinden kaynaklanmaktadır.

Disakkaritlerden birisi olan laktozu sağlıklı biçimde sindirebilmek için, vücuttaki laktaz enziminin yeteri kadar üretilmesi gerekmektedir. Oysa, bu sorunda mevcut enzimin yoğunluğu azdır, laktozu sindirmeye yetmemektedir. Laktoz enzimi bağırsaklardan geçtiğinde, rahatça emilebilmelidir; sonrasında, içindeki iki temel şeker olan glukoza ve galaktoza ayrışabilmelidir.

Laktoz intoleransında bu ayrışma gerçekleşmez. Aslını söylemek gerekirse, herkes bebekken laktozu sindirme gelişimiyle doğar. Çünkü, bu madde aslen anne sütünde de bulunmaktadır. Lakin, zamanla büyüyen insan, stres, sağlıksız yaşam, bi hayli hızlı bir zaman içinde ne kadar istese de, kendisine ihtimam gösteremez. O yüzden, 21. yüzyılda sindirim sistemi hastalıkları, bağırsak problemleri de bi hayli fazla şikayetle birlikte çoğalmaktadır.

Laktoz intoleransı genelde iki biçimde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar birinci (primer) laktoz intoleransı ve ikinci (sekonder) laktoz intoleransı adıyla ayrılmaktadır. Birnci laktoz intoleransı daha fazla rastlanılan bir hastalıktır. İkinci laktoz intoleransı ise, daha çok kalıtımsal biçimde görülebilmektedir. İkinci laktoz intoleransı, çölyak diye bilinen hastalıkla da birlikte gelişir.

Laktoz intoleransının birtakım belirtileri nüksetmektedir. Bunları aşağıdaki biçimde sayabilmemiz olabilecekdür:

Bunlardan en yaygın olani midedeki şişkinlik hissidir. Kişi ağrıyla birlikte, o şişkinliğe istinaden, bir şey yiyip içmek istemez. Sindirilemeyen laktozun yerine bağırsağa su dolmaya başlar. Sanki, bir musluk açık kalmışçasına bağırsak dolar. Kalın bağırsağa ulaşan laktoz, bakterilerce fermente edilemediği için şişkinliğe neden olur. Burada yağ asitleri yayılmaya, gaz oluşumu gelişmeye başlar. Kişide kramplar meydana gelir. Bazı zaman bu kramplar insanı iki büklüm hale getirir.

Laktoz intoleransını bilmek mühimdir. Çünkü, bunun kronik hale gelmesi ve yaşam standartlarının düşürülmemesi arzu edilmektedir. Laktoz intoleransı genelde beslenmeden de kaynaklanmaktadır. Süt, süt tozu, peynir, yoğurt, bisküvi, tatlı, şekerli gıdalar, süt katkılı her türlü ürün tüketildikçe mide aşınmaya başlar. Bu nedenle, dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilhassa, laktozsuz süt kullanımı arttırılmalıdır.

Eğer, bunun önlemi alınmazsa, vücut çok hassas hale gelebilir. Bir damla sütün ağzına değmesiyle, kişi mide ağrılarından, kramplardan duramayabilir. Beslenmeden kesilip, uykusunu alamayabilir. Bu anlamda, süt ve süt ürünleri doğru tüketilmezse, bunlarda bulunan kalsiyum, A, B12, D gibi vitaminlerden de mahrum kalınması, başka hastalıkları da tetikleyebilir. Nitekim, mide de bi hayli hassas bir organdır, bağırsağı etkilemektedir. Vücudun tabiri caizse ikinci beyni diye geçen bağırsaklara özen gösterilmemesi, kansere değin giden zorlu bir süreci de görülmektedirabilir.

Eğer ki, süt ve süt ürünlerine karşı büyük bir hassasiyetiniz baş gösterdiyse, vakit kaybetmeden bir doktora gitmenizde yarar mevcuttur. Bu anlamda, doktora gittiğinizde, size birtakım testler uygulanacaktır. Bunlar, laktoz toleransı testi, dışkı asidi testi, hidrojen solunum testi şekilinde bilinmektedir. Bunlarla birlikte, endoskopi yöntemiyle, bağırsaklarınızdaki laktoz sindirim düzeysi de ölçülmektedir.

Laktoz toleransı testinde, laktoz intoleransı olan hastaların kanında glukoz artışının olmadığı gözlemlenmektedir. Dışkı asidi testindeyse, bağırsakta fermente edilememe durumuna göre, dışkıdaki laktik asidin oranı ölçülür. En son, hidrojen solunum testindeyse, sizden laktozlu ürünler tüketmeniz istenir. Ardından, hemen hemen 15 dakika sonra, bir balona üflemeniz rica edilir. Buna göre, rahatsız olan bireylerde hidrojende bir artış görülmektedir. Tüm bu testlerin neticeleri bağlamında, size bir araya getirilen bir tedavi süreci ekranlara gelecektır.

Laktoz intoleransının önlenmesi bağlamında, en güvenli metotların başında, laktoz içeren ürünlerin tüketilmemesi gelmektedir. Bu anlamda, en sık önerilen takviyelerden biri probiyotiklerdir. Probiyotikleri içeren ürünler, düzenli sindirim yapılmasına destek vermektedir. Bunun için, eczanelerde özel ilaçlar ve takviyeler bulunmaktadır. Doğal probiyotikler denilince de akla, kombu çayı, tarhana çorbası, kefir, salatalık ve lahana turşusu, mikro yosunlar, doğal yoğurt gelmektedir. Laktoz intoleransının düşürülmesi adına, bunun bunun yanında laktozu sindirmenize yardımcı olabilecek laktaz enzimi prepatları satılmaktadır. Doktor tavsiyesiyle alınabilecek bu prepatların gramajları kişiden insana, semptomdan semptoma değişiklik gösterebilmektedir.

Kaynak: webmd / mayoclinic

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu