Başvurular

Kuzey Makedonya Çifte Vatandaşlık Başvurusu

Kuzey Makedonya Çifte Vatandaşlık Başvurusu, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu ile ilgili detay vermek istedik.. Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu

Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır, Kuzey Makedonya vatandaşlık yasası, Kuzey Makedonya vatandaşlık şartları nelerdir soruları ülkede kabul gören yasa sonrasında çok fazla sorulmaktadır. Makedonya meclisinde kabul gören vatandaşlık yasası sonra birden çok kişi Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu yapmak için araştırmalar yapmaya başladı. Bizde bu makalemizde Makedonya vatandaşlık başvurusu, vatandaşlık şartları ve Kuzey Makedonya pasaportu ile ilgili ayrıntıları sizlerle sunacağız.

Makedonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar

Kuzey Makedonya vatandaşlık yasası detaylarını paylaşan Makedonya eski anayasa başkanı Salih Murat ; ”Ülkenin anayasada yaptığı değişiklik sonucu vatandaşlık başvuruları esastan reddedilemeyecek, başvurular yalnızca usulen yani, kan bağı mesafesi, belge, dilekçe eksiği vs. gibi durumlarda reddedilebilir.” dedi. Anayasada yapılan bu değişiklik neticesinde Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurularını kabul etmekte ve usulen bir sorun olmadığı sürece reddetmemektedir.

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Yasası

Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu hususunda yaptığı anayasa değişikliği neticesinde vatandaşlık isteklerini esastan reddetmeyerek işleme alacaktır. Bu yasa ilk kez yıllar önce Türkiye Cumhuriyetine göç eden fakat Kuzey Makedonya vatandaşlığı bulunmayan ve anayasada bulunan ana vatana göç ibaresinden ötürü vatandaşlık başvuruları kabul edilmeyen bireyler için çıkartılmıştır.

Kuzey Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim’in yaptığı açıklamaya göre, yapılan vatandaşlık yasası değişikliği sonrasında yıllar önce Türkiye’ye göç eden aslen Makedonyalı olan soydaşlarımız tüm şartları karşılamaları durumunda Kuzey Makedonya vatandaşlığını alabilecekler.

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu

Kuzey Makedonya vatandaşlık yasası sonrasında birden çok vatandaşımız vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır sorularına yanıt bulmak için araştırmalar yapmaktadır. Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu için  alakalı ülkenin Başkonsolosluğuna başvurmalı ve vatandaşlık için izin belgesi istemelidir. Başvuru iç işleri bakanlığına iletilir ve şartları karşılamanız durumunda vatandaşlık izin belgesi verilmektedir.

Farklı bir ülkeden vatandaşlık alındığında dikkat etmeniz gelen en önemli unsur bu durumu Türkiye Cumhuriyeti makamlarına bildirmenizdir. Yeni vatandaşlığınızı bildirmeniz durumunda çift vatandaşlığa onay verilecektir, fakat bunu bildirmezseniz Türk vatandaşlığından çıkartılmanız söz konusu olabilir.

Kuzey Makedonya Yatırım Karşılığı Vatandaşlık

Kuzey Makedonya bunun bunun yanında yatırım karşılığında da vatandaşlık başvurularını kabul etmektedir. Toplam nüfusu hemen hemen 2 milyon civarı olan ülkede yatırım yapmanız durumunda vatandaşlık alabiliyorsunuz. Ayrıca ailenizi (eşinizi, çocuklarınızı, anne yahut babanızı) götürmek istediğinizde yine bir miktar ödeme yapmak durumundasınız . Avrupa birliği raporuna göre Kuzey Makedonya 2021 senesinde toplamda 103 insana yatırım karşılığında vatandaşlık vermiştir. İşte yatırım karşılığı vatandaşlık için gerekenler…

  • Programın Niteliği Yatırım Karşılığı Vatandaşlık.
  • Yatırım Miktarı 200.000 Euro.
  • Yatırımın Tipi Hükümet Fonuna Para Bağışı.
  • Diğer Masraflar 1 Kişi -50.000 Euro, 2 Kişi -70.000 Euro, 4 Kişi -90.000 Euro.
  • Başvurudan Kabule Kadar olan Süre Yaklaşık 4 Ay- 100-140 Gün.
  • Vizesiz Seyahat Edilen Ülke Sayısı 125+
  • Vizesiz Seyahat Edilen Bazı Ülkeler AB, Rusya.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu