Başvurular

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; İhtiyaç sahibi vatandaşların giyinme, barınma, ısınma, eğitim yahut sağlık gibi temel haklarından faydalanabilmesi maksadıyla tertip edilen Kütahya Belediyesi yardımları hem sosyal hem ekonomik birden fazla soruna çözüm ortağı olmaktadır. Her yıl tespit edilen bütçeler içerisinde binlerce aileye ulaştırılan Kütahya Belediyesi sosyal yardımları ile ayni ve maddi yardımların sevkiyatı sağlanmakta, belirli şartları taşıyan herkesin Kütahya Belediyesi yardım başvurusu sürecine dahil olması olabilecek olmaktadır.

Sizlere bu rehberimizde Kütahya Belediyesi’nin yardım projelerini ve bu yardımlara nasıl başvurabileceğinizi açıklıyoruz.

Kütahya Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Muhtaç durumdaki vatandaşlar için son haftalarda yaygınlaşan Sosyal Kart projesiyle yardım eli uzatan Belediye, hanedeki kişi sayısına bağlı olarak karta sabit bir nakit miktarı yüklemekte, hane halkı bu nakdi alışverişlerinde tercih ederek Kütahya Belediyesi para yardımı kapsamı içinde değerlendirebilmektedir. Sadece sosyal kart aracılığıyla değil, direkt nakit verilmesi şeklinde de para yardımında bulunan Belediye, bunun için değişik kriterleri değerlendirerek her ay sabit bir miktar vermektedir.

Ramazan ayı başta olmak üzere sene boyunca devam eden Kütahya Belediyesi gıda yardımı kapsamı içinde hem sıcak yemek sevkiyatı yapılmakta hem de muhtaç durumda olduğu tespit edilen ailelere yardım kolisi ulaştırılmaktadır.

Öğrencileri de unutmayan ve bu doğrultuda Kütahya Belediyesi sosyal yardımları kapsamı içinde burs sağlayan Belediye personelleri yalnızca Eylül ayında başvurulabilen öğrencilere ulaşım yardımı kapsamı içinde, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için ücretsiz yahut indirimli ulaşım olanağı sağlanabilir. Kütahya Belediyesi öğrenci bursu ise nakdi eğitim desteği sağlamakta, özel durumu olan çocuklara her eğitim zamanında 50 TL hibe edilmektedir.

Yapılan ayni yardımlar ise bir hayli değişken olmakta, hayırseverler aracılığıyla verilen ikinci el giyim eşyası, mobilya yahut kitap gibi ürünler Kütahya Belediyesi sosyal yardımları kapsamı içinde başvuru sahiplerine ulaştırılmaktadır. Gelir düzeyi düşük olan ailelere doğum sonrası bebek bezi ve maması ulaştırılabilmekte, düğün, sünnet gibi merasimlerde gerekli yardımlar yapılmaktadır.

Kütahya Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kütahya Belediyesi’nin Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü birimi aracılığıyla ulaştırmakta olduğu farklı yardım kategorileri bulunmakta, yoksul ve muhtaç ailelere yapılan maddi yardımlar listenin başında gelmektedir. Alınacak olan Kütahya Belediyesi sosyal yardım kategorisine bağlı olarak bireylerin karşılaması gereken kriterler ve beyan etmesi gereken belgeler değişkenlik göstermektedir. Misal verilecek olursa yoksullik sebebiyle yardıma muhtaç olan ailelerin hane içindeki kişi başına düşen gelirinin 609 lirayı aşmaması gerekmekte, ek olarak muhtardan onaylı yoksullik belgesi sunulmalıdır.

Öğrencilere yapılan ulaşım yardımına başvuracak olanların ise nüfus cüzdanına ek öğrenci kayıt belgesi, ikinci sınıfı geçenler için transkript belgesini, üniversite yahut lise öğrencileri için matbu başvuru formunu teslim etmesi gerekir. SGK’dan ailenin çalışmadığına dair belge alanlar, öksüzler, yetimler, şehit çocukları ve muhtar onaylı yoksulluk belgesi bulunanlar ise nakdi eğitim desteği alabilmektedir.

Dilekçe ile yetkililere ulaşan, SGK kayıtlarına göre sosyal güvencesi olmayan, taşınamaz mülkü ve aylık geliri bulunmayan bireyler evde bakım ve temizlik hizmeti için başvuruda bulunabilir. Yine geliri olmasına rağmen kendisine bakacak kimsesi olmayan ve bakıma ihtiyacı bulunan yaşlı yahut engelli bireyler de Kütahya Belediyesi sosyal yardımlar kapsamı içinde evde temizlik hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye’ye başvuruda bulunacak bireylerin şahsen alakalı birimde form doldurmak üzere binaya ulaşım sağlaması gerekmekte, beyan edilen bilgiler Sosyal Değerlendirme Kurulu aracılığıyla incelendikten sonra Kütahya Belediyesi yardım kategorilerinden hangisinin uygun görüldüğü kesinleşmektedir. Binaya ulaşım olanağı olmayanlar adına muhtarlık yahut vatandaşın yakınları da başvuru yapabilmektedir.

Online sistemler üzerinden başvuru yapmak ve yetkililerden talepte bulunmak isteyenler ise https://www.kutahya.bel.tr/sosyalyardim.asp şeklindeki linke tıklayarak Kütahya Belediyesi Yardım İşleri Müdürlüğü’ne ait form doldurma sayfasına direkt ulaşabilir. Konuveyair sorularınızı yöneltmek yahut isteklerinizi alacak yetkililere ulaşmak içinse yine aynı birimin telefon numarası kullanılabilir.

Vatandaşların müdürlüğe şahsen başvurması halinde yapılan ikinci el eşya sevkiyatı, tek seferlik gıda sevkiyatı, sünnet yahut düğün yardımı, bebek yahut hasta bezi yardımı, başarılı öğrencilere verilen ödül bursları kategorilerinde ise herhangi bir kritere bakılmamakta yahut ek belge talep edilmemektedir. Bahsedilen yardımları düzenli yapılacak olması halinde ise gerekecek olan ek belgeler ile ilgili Belediye yetkilileri bilgilendirme sağlamaktadır.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye’ye giderek yardım talebinde bulunmanız halinde kimlik bilgileri ile iletişim detaylarının bunun yanında gelir düzeyi, hanedeki engelli, yaşlı, hasta yahut öğrencilerin sayısı, işsizlik süresi gibi birden fazla bilginin sorgulandığı bir form doldurulması gerekir. Kütahya Belediyesi yardım başvuru formu doldurmanın dışında, yapacağınız başvuru özelinde hangi belgelerin gerekli olduğu belirtilmekte ve formun yanında bu belgeleri vermeniz gerekebilmektedir.

Formda gösterilen bilgileri inceleme altına alan kurul üyeleri gerekli görmesi halinde adresinizi ziyaret ederek yaşam koşullarına ilişkin bir değerlendirmede bulunmakta, tüm bilgilerin güncel olması, sürecin olumlu ilerlemesi için kritik önem arz etmektedir.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru yapan adaylara form içerisinde dile getirdikleri iletişim bilgilerinde ulaşılmakta, geri dönüş zamanı yetkililerin yoğunluğuna göre 2 ila 4 hafta içinde olmaktadır. Sürecin güncel durumu ile ilgili bilgi almak ve Kütahya Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyenler ise yine telefon numiçinden, resmi web sitesinde bulunan iletişim sekmesinden yahut Yardım İşleri Müdürlüğüne giderek konuveyair bilgi alabilir.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kütahya Belediyesi’ne ait ana santral numarası olan 0850 283 43 43’ü tuşlayarak alakalı birimle görüşmeyi talep etmeniz olabilecekdür. Ayrıca goğrudan Kütahya Belediyesi yardım başvurusu ile ilgili bilgi almak için Yardım İşleri birimine ait 0 (274) 999 19 43’ü tuşlayabilir, yine Alo 153 numaralı hat ile Çözüm Masası’na bağlanabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Gıda Yardımı

Muhtardan onaylı yoksullik belgesi alanlar için yapılan önemli yardımlardan biri ise sıcak yemek olmakta, Ramazan ayında hız kazanan bu yardım kapsamı içinde ihtiyaç sahipleri ücretsiz ve günlük taze yemeğe ulaşım sağlayabilmektedir. Ek olarak Kütahya Belediyesi yardım başvurusu yahut ihbarı neticesinde yoksulluk durumu tespit edilen ailelere düzenli aralıklarla erzak kolisi gönderilmektedir.

Kütahya Belediyesi Maddi Yardım

Kütahya Belediyesi para yardımı hane içindeki her bireyin aylık gelirinin 609 liradan fazla olmaması halinde verilmekte, güncel yardım miktarı aylık 225 TL olarak söylenmektedir. Lakin dönemsel bütçeye yahut hane halkının yardıma olan ihtiyacına göre bu açıklanan değerde değişiklikler görülebilmektedir.

Hane gelirinin kişi başında 609 TL’yi aşmaması halinde yapılan bir diğer yardım ise sosyal destek kartı olabilmekte, bu kart ise alışverişlerde kullanılmaktadır. Sosyal karta yüklenen miktar hane içindeki kişi sayısına göre değişmekte, tek kişilik haneye 100, 2 kişi için 125 ve 3 kişilik hane için 150 TL yükleme yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu