Sağlık

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmazın Faydaları, sağlık bölümümüzde Kuşkonmazın Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kuşkonmazın Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kuşkonmazın Faydaları

Latince Asparagus ismi ile de anılan zambakgillerden bir bitki kuşkonmazın faydaları onu popüler hâle getirmiştir. İki yüzden fazla türü bulunan kuşkonmaz familyasında bazı türler süs bitkisi, bazıları da aranjman olarak kullanılmaktadır. Lakin asıl ünü tüketilmeye başladıktan sonra iyi geldiği hastalıklarla yaygın hale gelmiştir.

Yaklaşık olarak 2500 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen kuşkonmaz mızrağa andıran uçlara ve yeşil bir renge sahiptir. Büyük çoğunlukla bahar mevsimi ile birlikte toplanırlar ve bir çok biçimde tüketilebilirler. Kuşkonmazın faydaları kanserle karşılaşmadan boşaltım sistemine kadar uzanır. Makalemizde kuşkonmaza dair tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Kuşkonmazın en fazla tüketilen türleri farklı tatlara sahiptirler. Yeşil kuşkonmazların inceleri kokuları ile ünlüdür ve yoğun bir kokuya sahiplerdir. Ayrıca lifli bir yapıları mevcuttur. Yeşil kuşkonmazların kalınlarında ise lezzet biraz daha farklıdır. Daha kolay çiğnenebilir olanları kalın kuşkonmazlardır çünkü daha az lifli bir yapıya sahiptirler.

Yeşil kuşkonmazın bunun yanında beyaz kuşkonmaz da mevcuttur. Bu türde ise lifli yapı kendini sert ve sulu bir hâle bırakır. Ayrıca toprağımsı tat da daha acılaşır. Beyaz kuşkonmazın tadı acıdır. Ayrıca beyaz kuşkonmazın yetiştirilmesi sürecinde daha fazla emek sarf edilir. Dolayısıyla beyaz kuşkonmazın yetiştirilmesi daha zahmetli ve zordur. Bu da temin edilmesi için gereken maliyeti biraz artırır. Yeşil kuşkonmaza göre fiyatı biraz daha fazladır. Lakin her ne olursa olsun kuşkonmazın tüketilebilir her türü vücuda bir çok yarar sağlamaktadır.

En yaygın çeşidi yeşil kuşkonmaz ve bir diğer türü beyaz kuşkonmazın bunun yanında mor kuşkonmaz da mevcuttur. Mor kuşkonmaz diğer türlerine göre daha tatlıdır. Tadı diğerlerine göre daha net ve yoğundur.

Bunun yanı sıra renk değişikliklarının doğmasının nedeni yetiştiriliş süreçleri ile alakalıdır. Misal verilecek olursa beyaz kuşkonmazın beyaz olarak kalmasının nedeni yer altında yetiştiriliyor olmasıdır. Bitkilere yeşil rengini veren klorofilden güneş göremediği için mahrum kalan beyaz kuşkonmaz rengini bu duruma borçludur.  

Kuşkonmazın sahip olduğu besin değeri ile de ünlüdür. Dengeli bir beslenme süreci ile yaşamınıza sağlıklı bir biçimde devam etmek için sofralarda kuşkonmazın mutlaka bulunması gerekir. Vücuda yarar sağlayan bir çok bileşeni içinde barındıran kuşkonmazda bulunanlar şu biçimde sıralanabilir:

Bir porsiyon kadar kuşkonmazın içerdiği kalori ve besin değerleri ise şu biçimdedir:

Kuşkonmaz ister çiğ ister pişirilerek tüketilebilir. Eğer çiğ olarak tüketilecekse sert bir yapıya sahip olan sapları ince ince kıyılabilir ve çiğneme işlemi daha kolay hâle getirilebilir.

Bunun yanında genelde kuşkonmazın pişirilerek yendiği kanısı yaygındır. Lakin çiğ olarak bitirildiğinde de bi hayli besleyici bir sebzedir. Pişirerek yemenin avantajı da sert yapısının yumuşaması ve çiğnemeyi kolaylaştırması şeklinde açıklanabilir. Bu, sindirimi için de olumlu etkiler yaratır.

Hem pişmiş hem de çiğ olarak bi hayli lezzetli bir sebze olan kuşkonmazın önce mızrağa andıran uçları çıkarılmalıdır. Bunun için bitki, uçlarından hemen hemen 2-3 cm kesilir. Uçları kesildikten sonra direkt ısırılarak da yenebilir fakat çiğnenmesi daha güç olacaktır. Bundan dolayı bir soyucu ile ince lifler hâline getirilebilir veya bir bıçak yardımı ile ince ince kesilebilir. Arzu edilirse de rendelenebilir ve çiğ olarak tüketilebilir.

Bunun dışında çiğ olarak tüketilmek istenen kuşkonmaz bazı işlemlerle pişirmeden de yumuşatılabilir. Sapların zeytinyağı ve limonlu bir karışıma veya sirkeye yatırılması ve bekletilmesi yumuşaması için etkili bir metottur. Bunun yanında hem lezzetini artırmış hem de sindirimini de daha kolay hâle getirmiş olursunuz.

Çiğ de tüketilen kuşkonmaz nasıl pişirilir? Eğer kuşkonmazı çiğ değil de pişirerek de tüketmek istiyorsanız etkili bir antioksidan kaynağı buldunuz demektir. Pişirilen kuşkonmazın antioksidan yönünden daha da zengin hâle gelebildiğine dair birkaç önemli araştırma yapılmıştır. Ve ispat şudur ki: Kuşkonmaz her iki durumda da; yani çiğken de pişmişken de bir antioksidan kaynağıdır. Lakin pişirme sırasındaki işlemlerle antioksidanlar yönünde daha zengin bir hâle gelebilmektedir.

Kuşkonmaz pişirilerek yenecekse birkaç farklı metot bulunmaktadır: Haşlanmış kuşkonmaz yapılacaksa pişirileceği kabın/tencerenin içine uçları temizlendikten sonra dik bir biçimde yerleştirilir. Sapının pişip gevreme süreci ile uçlarının pişme süreci farklı zamanlar almaktadır. Arzu edildiği takdirde direkt tencereye koymak yerine dikey yerleştirilebilecekleri bir kapta da pişirilebilirler. Bir kavanoza konulabilen kuşkonmazlar tencereye su doldurularak kaynar su ile birlikte haşlanabilir.

Source: simplyrecipes / cookieandkate

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu