Gündem

Kurban Yazoğlu Kimdir?

Kurban Yazoğlu Kimdir?, güncel bilgiler bölümümüzde Kurban Yazoğlu Kimdir? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Kurban Yazoğlu Kimdir? haberimizin detayları..

Kurban Yazoğlu Kimdir?

Kurban Yazoğlu kimdir sorusu özellikle iş piyasasını merak edenler aracılığıyla sorulmaktadır. Tanıyanları aracılığıyla Bayburt’un mühim iş insanı olarak anılan Kurban Yazoğlu bunun yanı sıra yeraltı dünyasının da ileri gelen isimlerindendir.

Kurban Yazoğlu Hayatı

Kurban Yazoğlu 1956 senesinde Bayburt’un İncilli köyünde doğmuştur. Oflu Osman olarak anılan Osman Cevahiroğlu’nun öz yeğeni olup bunun yanı sıra da varisidir. Ayrıca yeraltı dünyasında bilinen Şeref Yazoğlu’nun da öz abisi olmaktadır. Abi kardeş olarak yeraltı dünyasında isim yapmaları gençlik senelerına dayanmaktadır.

Kurban Yazoğlu hayatı itibariyle büyük şehirlerde bulunmuştur. Gençlik senelerında İstanbul’a gelen Yazoğlu, burada dayısı olan Cevahiroğlu’nun destekleri ile birlikte İstanbul’da çevresini genişletmiş ve adını duyurmuştur. Dayısından almış olduğu destek kapsamı içinde İstanbul yeraltı piyasasında mühim bir isim haline gelmiştir. Özellikle kumarhaneler Yazoğlu’nun eline geçmiş ve kendi namını kumarhanelerden sağlamıştır.

Kurban Yazoğlu’nun Yeraltı Dünyası ile İlişkisi

Kurban Yazoğlu yeraltı dünyasında nam yapmasını sağlayan büyükşehirlerde bulunan kumarhaneleri kontrol etmesine dayanmaktadır. Kumarhaneler denildiğinde ilk akla gelen isim olan Yazoğlu’nun İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere ileri gelen şehirlerde kumarhaneleri yer alıyordu. Aynı zamanda yeraltı dünyasındaki diğer işlemlerin de görülmesine, arabuluculuk yapmaya ve ünlü isimlerin korumalığının yapılmasına da çalışmıştır. Bu isimler içinde Haluk Ulusoy, Rahmi Koç, Aydın Doğan ve İbrahim Tatlıses gibi isimler bulunmaktadır. Yazoğlu bu kimselerin korumalığını üstlenmiştir.

Yazoğlu’nun kameralar karşısında yer alması ise iş dünyasında yaptığı yatırımlar ile olmuştur. Özellikle memleketi olan Bayburt’a büyük yatırımlar ve teşvikler sunmuştur. Kurban Yazoğlu Bayburt bölgesinde çeşitli iş kollarının kurulmasını sağlamış, işyerleri açmış ve Bayburt Spor Kulübü’nün de başkanlığını yürütmüştür. Bayburt Spor Kulübü için büyük yatırımlar sunmuş, transferler gerçekleştirmiş ve altyapı çalışmalarını hızlandırmıştır. Lakin tüm yatırımlara rağmen Bayburtspor talep edilen yere gelememiştir. Bunun dışında Kurban Yazoğlu bölgede ticari faaliyetlere de önem vermiş ve 2014 senesinin başlarında As Bayburt Seyahat şirketinin yüzde 50 hissesini satın alarak mühim bir yatırım sağlamıştır.

Kurban Yazoğlu ölümü ise kalp krizinden olmuş ve 19 Eylül 2016 senesinde vefat etmiştir. Cenazesi İstanbul’da yapılmış ve Hasdal mezarlığına gömülmüştür.

Paylaş

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu