Başvurular

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımlarında hususlar 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımlarında hususlar 2022, iş başvuruları bölümünde Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımlarında hususlar ile ilgili bilgi aktaracağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımlarında hususlar ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımlarında hususlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla bundan önce yapılan ve bundan sonra yapılacak olan kamu personeli alımları bakanlık adı altında kütüphaneci, arkeolog, müze araştırmacısı, bilişim personeli, mühendislikler (inşaat, makine, elektrik-elektronik, harita vs), mimar, şehir planlayıcısı, teknikerlikler (elektrik, makine, harita vs), mürtecim-tercüman, memur, VHKİ gibi unvanlarda kamuya yeni alımlar yapılmaktadır.

Bakanlık adaylardan her bir unvan için özel şartlar taşıyan personeller aramaktadır. Ama öncelikli şart her bir unvan için KPSS şartını minimum 70 puan olarak istemektedir.

Misal verilecek olursa kütüphaneci için adaylardan kütüphanecilik, arşivcilik yahut dökümantasyon ve enformasyon bölümlerinden birinden mezun olması,

Arkeolog unvanı için adaylardan Arkeoloji ve bunlara denkliği bulunan lisans bölümlerinden mezun olması,

Mimar unvanı için adaylardan lisans düzeyinde mimarlık ve alakalı bölümlerden mezun olması,

kultur-bakanligi.jpg

Mühendis unvanı için adaylardan başvurulacak alakalı unvana ilişkin mühendislik bölümlerinden mezun olması(harita, makine, elektrik vs),

Şehir planlayıcısı unvanı için adaylardan şehir ve bölge planlama lisans bölümünden mezun olması,

Tekniker unvanı için adaylardan başvurulacak alakalı unvana ilişkin teknikerlik bölümlerinden mezun olması(harita, makine, elektrik vs),

Mürtecim tercüman unvanı için adaylardan yabancı dil eğitimi olan lisans düzeyindeki alakalı bölümlerden mezun olması özel şartları aranmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alım başvurularını genelde kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapmaktadır. Yine unvanlar için istenen belgelerin de online olarak yapılması genelde adaylardan talep edilmektedir.

Başvurusun bu biçimde yapılmasının sonrasında Bakanlık aracılığıyla sınava girmeye hak kazananlara ilişkin liste yayımlanır. Bunun akabinde adayların ıslak imzalı başvuru formu çıktısı, mezuniyet belgesi, YDS çıktısı, KPSS çıktısı ve özgeçmiş gibi belgeleri fiziki olarak Bakanlığa şahsen yahut posta yoluyla gönderilir.

Sözlü sınava girecek adaylara ilişkin bilgilendirme yine Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden adaylara açıklamalur.

kultur-bakanligi.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı ilkokul, lise mezunu Daimi İşçi Alımları da yapıyor mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı adı altında bulunan birimlerde çalıştırılmak üzere genelde ilkokul, lise mezunu adaylar içinden daimi işçi alımları da yapmaktadır.

Misal verilecek olursa Konser Alanları İşletme Müdürlüğü aracılığıyla istihdam edilmek üzere ses uzmanı, ışık uzmanı, video görüntü uzmanı, dekor uzmanı, bilgi işlem uzmanı, sahne müdürü, pazarlama, grafik-tasarım uzmanı gibi unvanlarda daimi işçi alımları yapmaktadır.

Buna benzer alımlara ilişkin açıklamalar İŞKUR aracılığıyla açıklamalmaktadır. Bu daimi işçilikler için ilkokul, lise, önlisans yahut lisans mezunu bireyler içinden istihdam sunulmaktadır.

Daimi işçi ilanlarında başvurular istenen belgelerin şahsen teslimi yöntemiyle yapılmaktadır ve başvuru sonrası adaylar içinde tecrübesine göre ve yapılacak sözlü sınavda başarılı olmasına göre seçilerek görevlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu