Başvurular

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Kronik hastalara elektrik yardımı , hastalığı sebebiyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı evin elektrik faturanın 200 TL’sine kadar devlet aracılığıyla karşılanmasını kapsayan sosyal yardım türüdür. Bu yardımda amaç engelli vatandaşın bağımlı olduğu cihazın elektrik giderinin bir kısmını karşılayarak vatandaşın yükünü hafifletmektir. Ayrıca cihaza bağlı yaşamını sürdüren bu vatandaşlarımıza kesintisiz güç kaynağı desteği de sağlanmaktadır. Yardımı bağlandıktan sonra biriken elektrik borcu da varsa bir kereye mahsus bu faturalar da ödenilmektedir.

20

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programına Başvuru Şartları Nelerdir ?

Kronik hastalara yönelik elektrik desteği yardımından yararlanmak için Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir takım şartlar aramaktadır. Şimdi de bunlara bakalım.

1. 3294 sayılı Kanun gereğince muhtaç durumda olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca tespit edilmesi gerekmektedir.

2. Muhtaç durumda ki engellinin Evde Bakım Yardımı almıyor olması gerekmektedir.

3. Ayrıca kronik hastalığınız sebebiyle makinaya bağlı olarak yaşamınızı sürdürmeniz gerektiğini söyleyen bir sağlık raporu istenmektedir.

 

Cihaza Bağlı Hastalara Elektrik İndirimi Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım ?

Kronik hastalara elektrik yardımı programından yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer engelli olan şahıs vakfa gelecek durumda değilse vekaleten eşi yada anne-babası başvuruyu yapabilir.

Cihaza bağımlı Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programından Faydalanmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

Elektrik desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar engelli sağlık kurulu raporu ve cihaza bağlı yaşamasının gerektiğini gösteren bir rapor getirmeleri gerekmektedir. Kronik hastalara elektrik yardımı başvuru formu size Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca imzalatılacaktır.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Cihaza Bağlı Kronik Hastalara Elektrik İndirimi Ne Kadar ?

Hastalara aylık 200 TL elektrik faturası desteği verilmektedir. Yani faturanızın 200 TL’sine kadar devlet karşılamaktadır.

Yatalak hastalara elektrik indirimi yapılabilmesi için birinin bakıcı aylığı almıyor olması gerekmektedir.

Cihaza Bağlı Kronik Hastalara Kesintisiz Güç Desteği Yardımı Nedir ?

Cihaza bağlı hastaların kullandığı cihazların elektrik kesintisinden olumsuz etkilenmemesi için SYDV’lerce kesintisiz güç kaynağı desteği sağlanmaktadır. Bu yardımdan faydalanacak birinin önceden SGK’dan bu tarz yardım almamış olması gerekmektedir.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları ihtiyaç sahibi ailelere elektrik desteği yardımı sağlamaktadır. Açıklamalara buradan varabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu