Başvurular

Köye Dönüş Kredisi Nedir?

Köye Dönüş Kredisi Nedir?, başvurular bölümümüzde Köye Dönüş Kredisi Nedir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Köye Dönüş Kredisi Nedir? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Köye Dönüş Kredisi Nedir?

Devlet aracılığıyla yürürlüğe konulan köye dönüş kredisi 2021’de de devam eden projeler içinde. Büyük şehirlerdeki nüfus kontrolünü sağlamakla birlikte köye dönüp, ufak yahut büyükbaş hayvancılıkla uğraşmak isteyenlerin yolunu açmayı amacında olan proje ile hayvancılığın da gelişmesi hedefleniyor.

Köye dönmek isteyenlere 30 bin liralık hibe, geri ödemesiz biçimde verilirken ek ödemelerle de köye dönenlerin kendi ekonomik düzenlerini kurmaları sağlanıyor. Köye dönüş kredisi nedir, ne değildir, kimler alabilir gibi tüm sorular paylaşımımızda.

Köye Dönüş Kredisi Nedir?

2020-21 senelerinda ve sonraki yılları kapsayacak biçimde hedeflenen  köye dönüş kredisi, 30 bin liralık geri ödemesiz finansı karşılarken bunun bunun yanında hayvan yardımları ve desteklerini de kapsayan bir projedir.

Proje, genç çiftçi projesi olarak da bilinmekte. Köye dönüş finansmanı içinde ev yapma parası yer almıyor. Lakin yeni düzenleme ve eklemlerle ev için de kısmi yardımların yapılması amaçlanıyor. Bunun bunun yanında büyük şehirden köyüne dönmek isteyenlerin çalışmadan hibe kazanmaları halinde ev taşıma yardımları da yapılıyor.

Köye Dönüş Projesinden Kimler Faydalanır ?

Tarımsal ve kırsal alanların gelişmesini yarayacak ve bu bölgelerdeki hayvancılık faaliyetlerini arttıracak projeleri hayata geçiren devlet aracılığıyla birtakım destekler sağlanıyor. 100 bin liraya kadar faizsiz kredi destekleri, 30 bin liraya kadar hibe desteklerden bazılarıdır. Ayrıca 300 koyun da hayvancılıkla uğraşmak isteyen genç çiftçilere verilen destekler içinde. Bunun yanında 5 adet gebe düve de destekler içinde yer alıyor.

Köye dönüş projesinden yararlanmak için şartlar:

Köye dönüş projesi kapsamı içindeki desteklerden herkesin yararlanması olabilecek değildir. İlgili proje kapsamı içinde kimlerin desteklerden yararlanacağına dair çerçeve çizilmiş durumda. İşte o hükümler…

  1. Herhangi bir yerde sigortalı çalışmıyor olunması,
  2. 18-41 yaş içinde bulunmak,
  3. Köye dönüş yapmak için proje başvurusu yapmak,
  4. Üç yıl için hayvanları satmamak ve diğer aldığı destek yahut ürünlere sahip çıkmak,

Hangi Projelere Destek Veriliyor?

Köye dönüş projesinde her ne kadar hayvancılık ön planda tutulsa da bazı tarım ürünlerine yönelik de destekler mevcuttur. Sadece hayvancılık değil, tarım ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik destekler de projenin bir parçasıdır. Böylelikle hayvancılık yapmak istemeyen ama köyünde toprağını ekmek isteyenler için de birden fazla proje sunulmuş durumda. Hayvancılık alanında ufak, büyük, kümes ve ipek böcekçiliği yapmak isteyenlere verilen destekler var. Ayrıca seracılık, süs bitkileri yetiştirmek isteyen, kapalı meyve bahçesi tesisi kurmayı planlayanlara da birtakım destekler mevcuttur.

Köye Dönüş Kredisi İçin Ne Yapmak Lazımdır?

Köye dönüş desteklerinden yararlanmak için Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Tarım Projesi uygulaması üzerinden ilk başvurunuzu gerçekleştirmek durumundasınız. Başvurular, e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Bunun için e-devlete girerek Milli Tarım Projesi diye aratma yapmanız yeterli gelmektedir. Başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve talep edilen belgelerin de hazırlanması bi hayli mühimdir.

Başvuru talebinizin alınmasından sonra kabul edilmeniz halinde atanan danışman ile yardımlardan nasıl yararlanacağınız hususunda bir planlama uygulayabilirsiniz. Ayrıca Tarım Baklanlığı’nın il yahut ilçe müdürlükleri üzerinden de şahsen başvuru yapılabilir. Ayrıca bu müdürlükler aranarak proje kapsamı içinde merak ettiklerinizi de öğrenebilirsiniz.

Köye Dönüş Yol Yardımı Nereden Alınıyor?

Köye dönüş projesi kapsamı içinde memleketine dönmek isteyenlere yönelik birtakım yardımlar yapılıyor. Yardım için belediyenizin sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmanız ve göç ödeneğinden yararlanmanız lazımdır. Bazı belediyelerde böyle bir ödenek olmasa da köye dönüş projesinden yararlananlar için eşyaların nakliyesi için araç elde etme yahut ödenek oluşturma gibi çalışmalar yapılabilir. Bir diğer yöntem de Sosyal Müdürlükler Vakfı’na başvuru yaparak, köye dönüş yol harcırahı için yardım talebinde bulunmaktır.

Köye Dönüş Projesi Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Milli Tarım seferberliği kapsamı içinde geliştirilen projelerin hemen hepsi 2023 tarihine kadar sürecek. Bu tarihten sonra da yardım ve hibelerin devam etme ihtimali bi hayli yüksektir. 2023 hedefi kapsamı içinde oluşturulan projelerin yenileriyle birlikte 2023 sonrası da devam etme ihtimali yüksektir.

Devlet destekli diğer yardımlar için web sitemizin sosyal yardımlarla alakalı makalelerimizi incelemenizi öneriyoruz. Bu başlığımızda birden çok sosyal yardım konusuyla karşınızdayız. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığının bütün yardımlarını yayınlıyoruz. Bilhassa Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının yardımları burada

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu