Sağlık

Koşer Nedir? Kosher Gıda Hakkında 6 Detay

Koşer Nedir? Kosher Gıda Hakkında 6 Detay, sağlık bölümümüzde Koşer Nedir? Kosher Gıda Hakkında 6 Detay ile alakalı bilgi aktaracağız.. Koşer Nedir? Kosher Gıda Hakkında 6 Detay ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Koşer Nedir? Kosher Gıda Hakkında 6 Detay

Koşer kavramı, tüketim ve din çerçevesinde ele alınmalıdır. Yiyecek ve içeceklerin tüketilmesine ilişkin esaslar dinler için her zaman önem taşımıştır. Bu kurallara bi hayli dikkat eden inançlardan bir diğeride Yahudiliktir. Yahudilerin yenebilecek ve yenemeyecek ayrımı yaparken kullandığı kavram koşer kavramıdır. Peki, detayları ile koşer nedir?

Daha açık bir ifade ile; Kosher İbranice “uygun” manasına gelmektedir. Tüketilebilecek gıdaların ayrılmasından öte Kosher kavramı bununla birlikte bireylerin ‘’nasıl kesilmiş’’ etleri tüketebileceği gibi konularda da bilgi vermektedir. Kosher kaideleri gereği aynı anda bazı gıdaların tüketilmesi yasaktır. Kosher gıda tüketimi ve kurallar ile ilgili araştırma konusu olanları makalemizde bir araya getirdik.

Kosher gıda dini bağlamda tüketilmesi uygun olan gıdalar için kullanılan bir kavramdır. Kosher gıda ünvanını almak için gerekli bireyler aracılığıyla yiyeceğin test edilmiş olması şarttır. Yahudilerin tüketebilecekleri gıdalar ile ilgili bi hayli net ve keskin kaideleri olduğunu söylemek olabilecekdür.

Söz konusu tüketim olduğunda koşer gıda tüketmenin kaideleri ve ince çizgileri olduğunu da söylemek gerekir. Kosher gıda belirlenirken Musevi şeriat aracılığıyla koyulmuş olan kurallar göz önünde bulundurulmaktadır.

Koşer ürün tüketme anlayışı ile Müslümanlar aracılığıyla benimsenen helal gıda anlayışı temelde benzerlik gösterir. Lakin hangi gıdaların helal ve haram olduğu konularında bazı farklılaşmalar olduğu da söylenebilmektedir. Kosher food tüketmek helal gıda tüketmek manasına gelmez. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da Kosher kavramı yalnızca gıdalar için kullanılırken helal kavramı hem yiyecek hem de içecekler için kullanılır.

Kosher gıda tüketen bireyler Musevi inançlarını takip eden Yahudilerdir. Herhangi bir kesilmiş etin yenmesine olanak tanımayan bu inanca göre etlerin din uzman kişilerı aracılığıyla kesilmesi ve uzuvlarının sağlıklı olup olmadıklarına dair kesim sırasında dahi kontrol edilmesi gerekir. Koşer gıda kuralları bu hususta bi hayli detaylı ve aydınlatıcı olabilmektedir.

Kosher kaideleri itibari ile bi hayli sert ve sıkı olan bir anlayıştır. Anlayışa göre koşer olarak ifade edilen bir yiyecek tüketime uygundur. Terefa adı ile adlandırılan yiyecekler ise kesinlikle yenemez. Bunların bunun yanında bazı yemeklerin birbiri ile tüketilmesi de yasaktır. Birden fazla kural ve kaidesi olması nedeni ile koşer tüketim şeklinin bir hayli kapalı olduğu bilinmektedir.

Koşer kaideleri ile ilgili bi hayli ayrıntılı ve detaylı olduklarından bahsetmiştik. Bu anlayışa göre tüketilmesi uygun ve yasak olan yiyeceklerin temel nitelikleri ise aşağıdaki gibidir;

Kosher et kesimi bi hayli detaylı ve kurallı bir alandır. Yahudilerin tüketebilecekleri etlerin kategorisinin bunun yanında kesilen hayvanın nasıl kesildiği de göz önünde bulundurulmaktadır. Peki, koşer et kesim kaideleri nelerdir?

Koşer belgesi nedir sorusu koşer gıda tüketmek isteyen bireyler aracılığıyla sürekli olarak sorgulanıyor. Koşer belgesi, Musevi inancının bununla birlikte getirdiği kurallara uygun gıdaları tespit eden ve ifade eden bir belgedir. Bir çeşit tescilleme işlemi olarak da adlandırmak olabilecekdür.

Kosher belgesi veren bireyler sanıldığının aksine gıda uzman kişilerı değildir. Bu belge Yahudi din adamları aracılığıyla verilmektedir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse herhangi bir ürün üreten şirketin başvuruda olduğunu düşünelim. Koşer belgesi vermek üzere uzman bir Yahudi din adamı grubu aracılığıyla firma denetlenir. Üretilen ürünlerin uygunluğu tespit edildikten sonra yine aynı din adamları aracılığıyla kosher sertifikası verilmektedir. Musevi inancına sahip olan bireylerin Koşer sertifikası olmayan ürünleri tüketmediği bilinmektedir.

Kaynak: wikipedia / ok

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu