Sağlık

Kondroitin Nedir ve Faydaları

Kondroitin Nedir ve Faydaları, sağlık bölümümüzde Kondroitin Nedir ve Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kondroitin Nedir ve Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kondroitin Nedir ve Faydaları

Kondroitin, eklem kıkırdağında bulunan bir maddedir. Kondroitin sülfat olarak anılan bir formu ise, hayvanlardan elde edilmektedir ve osteoartrit yani kireçlenme nasıl tedavi edileceğinde takviye olarak kullanılır. Bu takviye özellikle glukozamin sülfat ile birlikte tercih edilir. Bunun nedeni eklem sıvısında doğal olarak bulunan glukozaminin kondtroitin ile buluştuğinde kıkırdak kaybının azalacağına dair varsayımdır.

Bu madde bunun bunun yanında manganez askorbat, hyaluronik asit, kolajen peptidler gibi maddeler ile bir araveya getirilir ve katarakt nasıl tedavi edileceği için de bir diyet takviyesi olarak kullanılmaktadır. Ağızdan alınabildiği gibi doğrudan cilde de uygulanabilir. Biz bu makalemizde kondroitinin faydaları ve bu kullanımlarını destekleyen bilimsel araştırmalar olup olmadığını ve faydalarını söz edeceğiz.

Kondroitinin faydaları içinde yaraların iyileşmesi ve kıkırdak dokunun yıkımının tersine çevrilmesi bulunur. Lakin genelde faydaları ile alakalı olarak kesin bir fikir birliği yoktur.

Artrit ve kireçlenme için kullanılan gıda takviyeleri ile alakalı genelde çok fazla klinik araştırma yoktur fakat kondroitin bu hususta bi hayli geniş çaplı araştırmalara konu olmuştur. Bu nedenle kireçlenme ile alakalı olarak ne kadar faydalı olduğu az çok bilinmektedir. Osteoartrit kıkırdak dokunun azaldığı ve eklem ağrısının eşlik ettiği dejeneratif bir artrit türüdür. Kondroitin sülfatın, osteoartritin yol açtığu ağrıları azaltabileceği kanısına varılmaktadır.

Uzmanlar, glukozamin ve kondroitinin diz ve kalçada bulunan kireçlenme için ne kadar etkili olabileceği hususunda kesin bir yargıda bulunmamaktadırlar. Amerikan Romatoloji Koleji diz yahut kalça kireçlenmesi olan bireylerin glukozamin yahut kondroitin takviyeleri kullanmamasını tavsiye eder. Lakin gene de bu konuya tartışmalı yaklaşır ve uzman kişiler içinde bu hususta çoğunlukla fikir ayrılıkları bulunur. Kondroitinin faydaları kireçlenme de bu biçimdedir.

Kondroitin sülfat katarakt rahatsızlığını iyileştirecek etkilere sahip değildir fakat katarakt nasıl tedavi edileceğinde belli düzeyde etkileri olabilir. Bilimsel araştırmalar, kondroitin sülfat ve sodyum hiyalüronat içeren bir solüsyonun göze enjekte edilmesi ile katarakt cerrahi operasyonunda gözün korunduğunu ortaya koymaktadır. Daha önce yürütülen bazı araştırmalar bu iki bileşeni içeren solüsyonun gözdeki basıncı azaltarak katarakt cerrahi operasyonu sonrası gözlerin iyileşmesinde fayda edebileceğini de göstermektedir. Sadece kondroitin sülfat içeren solüsyonlar kullanıldığında katarakt cerrahi operasyonunda nasıl bir etki edeceği ise halen bilinmemektedir.

Kondroitin ve glukozamin takviyelerinin yaraların iyileşmesini kolaylaştırmak gibi faydaları ve cilt sağlığına yönelik kullanımları da mevcuttur. Kondroitin faydaları değerlendirildiğinde bu özellikleri kolajen üretimini desteklemesi ile alakalıdir. Kolajen cildin genç ve dolgun olması için gerekli olan bir proteindir. Bazı araştırmalar kondroitinin yanık nasıl tedavi edileceğinde kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırarak iltihabı kontrol etme hususunda faydalı olabileceğini göstermektedir. Kondroitin ve glukozamin yaraları nemli tutmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için yara ve yanıklar için kullanılabilir. Yara iyileşmesine yönelik etkilerinin geniş çaplı araştırmalara dayanmadığını ve bu hususta kesin bir şey söylenemeyeceğini belirtmekte yarar var.

Bazı araştırmalar aromataz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan kaynaklanan eklem ağrısına karşı etkili olabileceğini göstermektedir. Glukozamin ve kondroitinin 24 hafta boyunca günde iki yahut üç defa alındığında meme kanseri nasıl tedavi edileceğinde kullanılan ilaçların yol açtığu ağrının azaldığı kaydedilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu