Başvurular

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İçerik gizle
1Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ?

1.1Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?
1.2Ne Kadar Yakacak Yardımı Yapılmaktadır ?
1.3Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?
1.4Belediyeden Kömür Yardımı Nasıl Alınır ?

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ? 

Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır anlatmadan önce Kömür yardımı nedir ona bakalım. Muhtaç ailelerin kış ayarında olası mağduriyetlerini önlemek ve soğuk kış aylarında ısınmalarını sağlamak maksadıyla yakacak yardımı olarak verilen ayni bir yardımdır. Bu yardım vatandaşlara ulaştırılması noktasında vakıfların olanaklarına değişikliklar görülebilmektedir. Bazı Vakıflar bu yardımı vatandaşın kapısına kadar getirirken bazı vakıflar ise coğrafi ve iklimsel şartlara bağlı olarak vatandaşın belli bir noktadan istihkaklarını alması istenir. Bir çok vakıfta artık bu işlemler ihale usulü yapılmakta ve vatandaşın kapısına kadar getirilmektedir. Bu bilgilerden sonra kömür yardımından kimler faydalanabilir 2020 kömür yardımı nasıl alınır ? gelin birlikte bakalım.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür yardımı almak isteyen vatandaşların yanıt aradığı ilk sorudur Kömür yardımı başvurusu nereden yapılır ? sorusu.

Kömür yardımı başvuruları Valiliklere yada kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Kömür yardımı başvuru dilekçesi nereden temin edebilirim diyenlere hemen altını çizelim. Hiç gerek yok . Çünkü vakıfta bir yardım dosyanız varsa ve dosyanız yardım almaya uygunsa zaten kömür yardımınız otomatik olarak eklenmektedir kömür sevkiyatından önce.

Ayrıca kömür yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Eğer vakıfta bir yardım dosyanız yoksa ilk kez yeşil karta başvurmalısınız sonrasında da kömür yardımına.

E-devletten kömür yardımı başvurusu yapılabilir mi diye çok fazla sorular gelmektedir. Belirtmek gerekir ki e-devlet kömür yardımı başvurusu için kullanılamamaktadır. Lakin kömür yardımı başvuru sonucunuzu sorgulama işlemleri için e-devleti kullanabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu ne zaman yapılır yada yakacak yardımı ne zaman dağıtılacak diye düşünüyorsanız bu olduğunuz coğrafyanın kışa ne zaman girdiği ile yakında zamandan alakalıdır. Kömür sevkiyatı başladı haberini aldıktan sonra sosyal yardımlaşma vakıflarından kömür yardımınızın eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü kömür sevkiyatı ne zaman yapılır yada kömür yardımı ne zaman dağıtılacak sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Türkiye kömür işletmeleri her ile belli aylarda kömür gönderimi yapsa da bu hava, iklim ve vakıf şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı kömür yardımı ne zaman verilecek soruna net yanıt vermek zor.

Lakin yine de TKİ kömür yardımı hedeflenen sevkiyat çizelgesini aşağıda sizlerle paylaşımı yaptık.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesine Nereden ulaşabilirim ?

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı başvuru dilekçesine gerek olmayıp yardım dosyanızın olduğu vakıflara kimliğinizle başvurmanız yeterli gelmektedir.

Kömür Yardımı Başvuru ŞartlarıNelerdir ?

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı yakacak yardımı yapılırken devlet yakacak yardımı yapacağı ailelerden bir takım şartlar aramaktadır. Muhtaç bireylere yakacak yardımı yapılırken gerekli şartları taşımayan ailelere kömür yardımı verilmez. Gelin şimdi kömür yardımı şartları neler ? Kimler kömür yardımı alabilir ? birlikte bakalım.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu
  • Muhtaç ailelere karşılıksız yakacak yardımı başvurusu yapabilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanız bulunmalı. Eğer yoksa kimliğinizle birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru uygulayabilirsiniz.
  • Hanede Sosyal Güvencesi bulunan bireyleri bulunmaması gerekiyor. Yani SSK-Bağkur kaydınızın olmaması gerekiyor. Kısa olarak sigortalılara yakacak yardımı yapılmamaktadır.
  • Hanede aktif vergi kaydı bulunmaması diğer bir şart.
  • Nüfüs Dairesinde kayıtlı olan adresiniz ile ikamet ettiğiniz adresinizin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde kömürünüz yanlış adrese giderse bir daha sıra size yetişmeyebilir.
  • Bunların dışında da her vakıf mütevelli heyetince kurallar belirleyebilir ve bu kurallar ışığında yakacak yardımı verebilir. Misal verilecek olursa hanede araç bulunmaması şartı, hanede 30 adetten fazla hayvan kaydının bulunmaması yada 30 dönümden fazla arazi kaydı bulunmaması gibi. Başvuru yaptığınız da zaten size bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınız size söylenecektir.
  • En son şunu da hatırlatalım. Eğer bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir dosyanız var ve son bir yıl içinde vakıfta ki Sosyal İncelemeciler evinize ziyarete gelmişse başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Evinize gelen Sosyal İncelemeci sizin kömür yardımınızı yazacaktır.

Kömür yardımı için gerekli olan şartlar nelerdir sualinin yanıtını verdikten sonra hatırlatmamız gereken husus ise şu. Şartların hepsini taşıyor olsanız da son kararın vakıf mütevelli heyetinin olduğunu unutmamalısınız.

Kömür yardım şartlarına ve kimler kömür yardımından yararlanabiliyor baktıktan sonra şimdi de ne yakacak yardımı almaya hak edenlere ne kadar yakacak yardımı yapılmaktadır ona bakalım.

Ne Kadar Yakacak Yardımı Yapılmaktadır?

Yakacak yardımı ne kadar ? Kömür yardımı kaç torba ? Merak edilen diğer iki soru.

Her aileye 30 torba yani hemen hemen 750 kiloyakacak yardımı yapılmaktadır.

Kömür Yardımı SorgulamaNasıl Yapılır ?

Sosyal yardımlaşma kömür sorgulama yapmak için başvurulması gereken son durak diyebiliriz aslında. T.C. ile kömür yardımı sorgulama 2020 senesinde bi hayli rahat.

T.C. ile yakacak yardımı sorgulama işlemleri için e devlet sitesi üzerinden yada uygulamasının sosyal yardım sorgulama bölümünden yapılabilmektedir. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kömür yardımı sorgulama telefon numarası ile de yapılabilmektedir. Bunun için Alo 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

Belediyeden Kömür Yardımı Nasıl Alınır ?

Belediyeler kömür yardımı yapabilir mi emin değiliz ve kömür dağıtan belediye gördük dersek yalan olur sanırım. Bir çok vatandaş kaymakamlık kömür yardımını yada sosyal yardımlaşma kömür yardımını belediyeler dağıtıyor sanıyor fakat bu doğru değil.

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı yapan kurum sosyal yardımlaşma vakıflarıdır. Belediyelerin kömür yardımı yapmadığını bilmemize rağmen bazı belediyelerin yakacak yardımı altında nakdi yardım yaptığı bilinmekte.

Bazı vatandaşların belediye kömürü ne zaman dağıtacak diyerek belediyelere başvuru yaptığı kulağımıza gelen bilgiler içinde.

Bilhassa Büyükşehir Belediyesi kömür yardımı yapmak yerine bu tarz nakdi yardım yapma yoluna gitmektedir.

Konuyla alakalı bizlere gelen bazı sorular ve yanıtları şöyle.

Devletin verdiği kömür yanmıyor ? Neden ?

Bildiğim kadarıyla yardım kömürü kaliteli bir kömür. Ama dönem dönem devletin verdiği kömür yanmıyor şikayetleri kulağımıza geliyor. Bazı vatandaşlar bunu kömürlerini bir sene bekletip diğer sene yakmak suretiyle çözüm bulduğunu dile getiriyor.

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu Yapmak Mümkün Mü ?

İnternetten kömür yardımı başvurusu yapmak ne yazık ki olabilecek değildir.

Sigortalılara Kömür Yardımı Veriliyor Mu ?

Her ilçeye belli kotada kömür gelmektedir. Lakin arada bir kömür sevkiyatından sonra elde fazla kömür kalabilmektedir. Bu durumda bazı SSK’lı ailelere kömür yardımı yapılabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Geldiğinde Evde Olmaz İsek Ne Olur ?

Eğer bir yakınınız orada hazır bulunur ve kimliğiniz onlara emanet vermişseniz görevliler buna binaen kömürünüzü teslim edebilir.

Kaymakamlık Kömür Yardımı Da Yine 30 Torba Mı ?

Evet.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu