Sağlık

Kolostomi Nedir? 4 Kolostomi Çeşidi

Kolostomi Nedir? 4 Kolostomi Çeşidi, sağlık bölümümüzde Kolostomi Nedir? 4 Kolostomi Çeşidi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kolostomi Nedir? 4 Kolostomi Çeşidi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kolostomi Nedir? 4 Kolostomi Çeşidi

Kolostomi nedir? Merakı alt bağırsak problemlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Alt bağırsaklarında yara ve buna benzer problem görülen bireylere kolostomi cerrahi operasyonu yapılır. Ameliyat sonrasında dışkı açılan başka bir kanaldan dışarı atılır. Dilerseniz, Kolostomi durumları ile ilgili bilmeniz gereken detaylara geçelim;

Kolostomi, kalın bağırsağın uç kısmını karın duvar bölümünden dışarıya çıkaran ameliyata verilen isimdir. Sindirim sisteminin atılacak olan maddenin dışarıya çıkarılması için kalın bağırsağın dış uç bölümünden bir kolostomi yapılmaktadır. Bu işlemler yapıldıktan sonra atıklar, karın bölgesinde yapılan ‘’Stoma’’ bölümünden atılmaktadır.

Stoma yerleşimi yapılırken bağırsağın zarar görmüş bölümünden uzak bir yer seçilmektedir. Bu yerlim aracılığıyla dışkı, perianal bölgedeki yaradan uzaklaştırılmaktadır. Çeşitli durumlara göre stoma farklı alanlara yerleştirilebilmektedir.

Kolostomi ile dışkı normal yollardan değişik bir biçimde vücuttan çıkarılır. Bağırsak problemlerinden dolayı dışkı çıkarmakta problem yaşayan bireylere yapılır. Bağırsaklar öncedenki gibi çalışacaktır fakat 2 işlevi değişecektir. Bu işlevler;

Kolostomi çeşitleri, yerleşim alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Yerleşim alanları, hastanın kalın bağırsağındaki yarasına uzak bir bölgeden seçilir. Hastaya yerleştirilen stoma kalıcı yahut geçici olabilir. Yerleşim için seçilen 4 bölge ayrıntıları ile aşağıda verilmiştir;

Çıkan kolon olarak adlandırılan bu bölümde sağınızdaki dikey kısım kullanılmaktadır. Kolostomi türleri içinde minimum tercih edilen metottur. Dışkı katı olarak çıkamaz, yarı sıvı yahut sıvı olarak çıkmaktadır. Cildi fazlaca tahriş etmektedir.

Transvers olarak adlandırılan (Yatay bölüm) kolon, çoğu zaman bir kıvrım şeklinde yapılır. Geçici kolostomi türleri içinde bulunan Transvers, sıvı veya yarı şekillenmiş dışkılar için çok fazla kullanılmaktadır. Karnın üzerinden bir yol açılarak uygulanmaktadır.

Sol bölümdeki dikey bölümde bulunan inen kolon, en sıklıkla türdür. Bu türde çıkan dışkı yarı katı yahut katı haldedir. Bunun nedeni ise transvers kolonunda dışkının suyunun çekilmesidir.

Sol bölümün alt tarafında bulunan ve rektumun girişine denk gelen sigmoid kolostomide dışkı katı bir biçimde çıkar. Önceki bağırsak bölümlerinde sıvı emilip, katı kısım bu bölüme kalmaktadır. Kalıcı kolostomi olarak kullanılabilmektedir.

Kolostomi nasıl tedavi edileceği‘’Büyük önem ve risk’’ taşıyan bir ameliyattır. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi aşırı kanamaya ve anesteziye karşı alerji reaksiyonu verme riski mevcuttur. Potansiyel olarak aşağıdaki zararlar yaşanabilmektedir.

Kolostomi cerrahi operasyonu sonrasında ise cerrahi operasyonun durumuna paralel olarak talimatlar verilecektir. Bu talimatlara uymanız içerisinde iyileşme süreciniz daha bi hayli hızlı olacaktır.

Alt bağırsakta yaşanan problemler neticesinde yapılan bir işlemdir. Dışkının bağırsaktan geçememesi ile yaşanan problemler kolostomi yöntemi ile düzeltilebilir. Dışkı, bir süre bağırsaktan uzaklaştırılır ve problemler düzeltilmeye çalışılır.

Kalıcı kolostomi; Crohn hastalığı, tıkanıklık, kolon polipleri, kanser ve kanser dokularının olması durumunda yapılabilir. Bu durumda makatın dışkıyı kontrol eden kaslarında ciddi anlamda bozulmalar görülür. Bu durumda gerekli bir çözüm yöntemi olarak kullanılır.

Kolostomi diyeti, lif ve sıvı alımını arttırmaya yönelik bir listeden meydana gelir. Bu diyet yapılırken aşağıdaki maddelendirmelere uyulur;

Not: Erkeklerin 38 gram, kadınların ise 25 gram life ihtiyacı mevcuttur. Bu ihtiyaçlara göre besin ölçülerinizi ayarlayabilirsiniz.

Kaynak: wikipedia / nhs

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu