Sağlık

Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer?

Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer?, sağlık bölümümüzde Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kolesterol Nedir? Kolesterol Nasıl Düşer?

Son zamanlarda sağlıklı beslenme alanında çoğunlukla tartışma konusu olan kolesterol, şimdilerde bir çok bireyin sorun yaşadığı kalp ve damar rahatsızlığının oluşmasında etkilidir. Vücudumuzda sentezlenmesinin dışında hayvansal kaynaklı olan besinler ile birlikte vücuda alınır. Kolesterolün kandaki düzeyinin yüksek ilerlemesi birden fazla kronik rahatsızlığa yol açar. Bu nedenle özellikle de kolesterol yüksekliği olan bireyler olmak üzere sağlığını önemseyen herkesin kolesterolünü dengede tutması çok mühimdir.

Kolesterol, vücutta birden fazla hücre içindeki yapıların birleşiminde ve hücrede rol alan, vücut fonksiyonlarında ve hormonlar da önemli bir yere sahip yapı taşıdır. Kolesterol, vücudun bütün hücrelerin içinde bulunan ve yapısı bundan dolayı yağa andıran madde şeklinde tanımlanır. Kolesterol bireylerin kanında bulunan bunun yanı sıra başta karaciğerde ve tüm hücreler aracılığıyla üretilen yağ türüdür.

Kolesterolün kanda yüksek düzeyde bulunması kan birikintilerinin gelişmesine hem de damarda sertleşmeye neden olabilmektedir. Yüksek kolesterolün genetik nedenlerden kaynaklandığı bilinmekte fakat daha çok sağlıksız bir yaşam tarzı seçimlerinin neticesinde görülmektedir. Düzenli bir biçimde yapılan egzersiz, sağlıklı yapılan bir diyet ve gerekli görülen durumlarda ilaç desteği almak yüksek kolesterolün düzeysini düşürmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir hayat için kolesterol düzeysinin olması gereken düzeyde tutulması mühimdir. Kolesterolün işlevleri içinde sinir dokularını ve alyuvarları güçlendirmek, vücudu derinin altında bulunan mikroplara karşı korumak yer alır.

Kolesterol düzeyini düşürmek ve vücudumuzda bulunması lazım olan kolesterolün düzeysini yakalayabilmek zor değildir. Kolesterolün bitkisel çözümü var mıdır ve kolesterol nedir tarzında sorular bir çok birinin aklına takılan sorulardır. Yüksek kolesterolün oluşturduğu rahatsızlığın nasıl tedavi edileceğinde önemle üstünde durulması gereken ilk adım sağlıklı yaşam olmalı ve bunun içinde yapılması gereken ideal kiloyu korumaktır.

Yüksek yahut orta yoğunluklu egzersiz uygulaması veya haftada 30 dakikalık minimum üç gün yürüyüş yapmak iyi kolesterolün artışına neden olacaktır. Nişastalı ve karbonhidratlı gıdalar, kolesterol riskini bunun yanı sıra kolesterole bağlı bir araya gelen kalp hastalıkları tehlikesinin artmasına neden olmaktadır. Kolesterolü düşürmek için sarımsak güzel bir alternatiftir çünkü sarımsak enfeksiyonlarla mücadelenin bunun yanında kötü kolesterol ile savaşan besin olarak görünüyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde sarımsağın sağlık problemlerini dengede tuttuğu açıklanmıştır ve kolesterolün nasıl tedavi edileceğinde güzel bir bitkisel çözüm olduğu görülmüştür. Sarımsak çok eski zamanlardan bu yana bi hayli yaygın bir biçimde kullanılan şifalı bitkiler içinde yer alır ve besin değeri bi hayli yüksek bir bitkidir. Yapılan araştırmalara göre günde tüketilen bir tane sarımsak dişinin kolesterolün düzeyinde ciddi ölçüde düşme yaşandıği gözlemlenmiştir.

Yüksek kolesterolün bir belirtisi bulunmamaktadır ve bundan dolayı uzun yıllar boyunca herhangi bir biçimde fark edilmeden ilerleyişini sürdürebilecek tıbbi bir sorundur. Lakin ileriki zamanlarda koroner arterler etkilendiği taktirde göğüs ağrısı yahut başka koroner arter hastalıklarının belirtileri gözlemlenebilir. Test sonuçlarında kolesterol düzeysi yüksek düzeyde çıktığı takdirde yahut istediğimiz aralıkta yer almıyorsa risk grubunda yer alır ve sürekli olarak kan testi yaptırmalıdır.

Risk grubunda bulunan bireyler;

Bireyde yüksek kolesterol sorununin olup olmadığını anlayabilmek için yapılması gereken tek yol kan testidir. Hekimler aracılığıyla normal koşullarda kalp rahatsızlığı için risk kapsamı içinde olmayan genç yetişkinler ve çocukların bir defa test edilmesi önerilmektedir. Yine kalp rahatsızlığı için risk durumu olmayan yetişkin bireyler için testin çoğunlukla beş yılda bir defa tekrar edilmesi önerilmektedir.

Source: Wikipedia / Netdoktor / Cholesterinspiegel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu