Sağlık

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir?, sağlık bölümümüzde Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kanda birden fazla madde bulunur. Bu maddelerden bazıları vücut fonksiyonlarının çalışmasını ve hücrelerin yenilenmesini hayati derecede etkiler. Yaşamımız için önemli olan maddelerin başında kolesterol gelmektedir. Kanda doğal olarak bulunan ve mum kıvamında bulunan kolesterol iki türde bulunur ve insan sağlığı için bi hayli mühimdir. Lakin İyi kolesterol ve kötü kolesterol olmak üzere iki grubu mevcuttur. Günümüzdeki bireylerin pek çoğunda bu kötü kolesterol görülmektedir. Kolesterol yükseldiği zaman sağlığı tehdit etmektedir. Peki,

Kolesterol düzeysini düşürüp daha kaliteli yaşama sahip olabilmektesiniz. Yüksek değerde olan kolesterolü düşürebilmek için öğünlerinizde kuru yemiş tüketebilirsiniz. Sağlıklı yağlardan fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler evlerde ve yemeklerde muhakkak bulunmalıdır.

Uzmanlar ve hekimler, sebzelerin ve meyvelerin sağlıklı beslenme yolunda yer almasını önermektedir. Bağışıklık sisteminin ve metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasını sebzeler ve meyveler desteklemektedir. Taze sebzeler ve meyveler tüketip kötü kolesterol düzeylerini düşürebilmektesiniz. Yükselen kolesterolü düşürmek için öğünlerinize mutlaka salata; tatlı saatlerinizeyse bir porsiyon meyve ekleme sağlıklı bir seçimdir.

Omega 3 yağ asidi yönünden bi hayli zengin olan deniz ürünleri özellikle de balık tüketimi, vücudun ihtiyaçlarından birisi olan fosforu karşılamakla birlikte yüksek kolesterolü düşürücü etkiye de sahiptir. Uzmanlar soğuk suda yaşayan balıkların tüketilmesini tavsiye eder. Taze uskumru, alabalık, somon ve ringa balığı gibi balıklar, haftada minimum iki kez sofrada konuk edilmeli ve kolesterol düzeysi dengede tutularak artması önlenmelidir.

Lifli yiyecekleri tüketmek, sağlıklı bağırsaklara sahip olmanın anahtarlar noktalarından biridir. Lifli gıdalarda özellikle tüketilmesi gerekenler; kabak, mandalina, erik, armut, incir ve daha fazlası yer alır. İçinde bu gıdaların de olduğu beslenme programları hazırlar ve bunlara uygun öğünler oluşturursanız, kolesterolü kısa zaman içinde uygun bir rakama getirebilmektesiniz. Yüksek kolesterolün insan sağlığını tehdit ederek kalp krizi riskine yol açtığu bilinmektedir. Sağlıklı bir kalbe sahip olabilmek için için lifli gıdaları tercih edebilirsiniz.

Source: mayoclinic / health.harvard / nhlbi.nih

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu