Gündem

KLIMASIZ ARAÇLARA SONRADAN KLIMA TAKILABILIR MI? GÜNCEL

KLIMASIZ ARAÇLARA SONRADAN KLIMA TAKILABILIR MI? GÜNCEL, araba bilgisi bölümünde KLIMASIZ ARAÇLARA SONRADAN KLIMA TAKILABILIR MI? ile ilgili bilgi aktaracağız. KLIMASIZ ARAÇLARA SONRADAN KLIMA TAKILABILIR MI? ile merak edilen tüm ayrıntılar yazımızda..

KLIMASIZ ARAÇLARA SONRADAN KLIMA TAKILABILIR MI?

Klimasız Otomobillere Klima Takılması

Mevsimlerin değişimiyle birlikte sıcak ve serin ortamlar da ihtiyaç haline geliyor. Yaz aylarında biraz olsun serinleme gereksinimi duyulurken kışın ise daha sıcak ortamlar gözde hale geliyor. Araç sahibi olanların da bu hususta ihtiyaçları meydana geliyor. Bilhassa yaz aylarında havaların bi hayli fazla ısındığı bölgelerde en zorlanılan konu ise klimasız araç seyahat etmek. Ve genelde düşünülen çözüm ise araçlarımıza sonradan klima takmak oluyor. Bu yazımızda bununla alakalı bilgi vermeye çalışacağız.

Klima Çalışma Prensibi

Araç klimaları normal klimaların çalışma prensibiyle paralel özellik göstermektedir. Kompresör aracılığıyla içeri alınan hava kloroflorokarbon gazı adı verilen gazla birleşir ve isteğe göre soğuk veya sıcak havaya dönüştürülür. Büyük kolaylık sağlaması ile araçlarımızda daha rahat, rahat yolculuk imkânı sağlamaktadır.

Sonradan Klima Montajı

Bu, aslında olabilecek olarak görünmektedir. Çünkü klima için gerekli parçalar bellidir. Ve araca sonradan entegre edilebilir. Bilhassa aynı marka ve modelde bazı araçlarda klima özelliği opsiyon olarak sunulmaktadır. Böyle olası bir durumda kliması olmayan araca klima montajı yapılabilir. Sonuçta klimalı modeli için gerekli parçalar piyasada mevcuttur ve tam anlamıyla araca uygunluk göstermektedir.
Kendi model ve markasında hiç bir biçimde klima özelliği bulunmayan araçlara da başka marka ve modellerin klima parçaları uygunluk gösterecek biçimde montajı yapılabilir. Lakin maliyet olarak yüksek meblağlarla karşılaşılabilir ve tam performans sağlanamayabilir. Çünkü genelde klima motorları aracın motorundan güç elde ederek çalışır. Ve kendi motoruna fabrikasyon olarak montajı yapılmamış bir klima, aracın motorunu bi hayli fazla yorabilir veya tam anlamıyla güç üretemeyebilir.
Bundan dolayı eğer klimalı bir araç ihtiyacı doğmuş ise bunu karşılayacak bir araç temin edilmesi daha mantıklı olacaktır. Ya da araç çakmaklığı ile çalışan soğutucu materyallere (vantilatör vb. gibi) hem daha ucuz hem de montajı daha kolay olan geçici çözümlere başvurulabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu