Sağlık

Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı

Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı, sağlık bölümümüzde Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kızılcık Suyu Faydaları – Kızılcık Suyu ve Kalp Sağlığı

Kızılcık suyu faydaları ile bir çok tıbbi araştırma hususunda yer almıştır. İdrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere iyi geldiği ispatlanmış olan daha başka hastalıklar da mevcuttur. Kızılcık suyunun faydaları ile alakalı ayrıntılı olarak bahsetmeden önce tanımının yapılması içeriği ile ilgili daha fazla bilgi verecektir.

Kızılcık vücudun enfeksiyonlardan muhafaza edilmesina ve genel sağlığını iyileştirmesine yardım edecek gıdalarla dolu bir bitkidir. Genelde bataklıklarda büyürler. Meyveleri olgunlaşıp toplanmaya hazır olduklarında su yüzeyinde görünür hâle gelirler. Suyun yüzeyinde yer almak onların daha fazla güneş ışığı almasını sağlar. Bol güneş alarak olgunluğunu sürdürmesi kızılcıktaki besin değerlerini de bi hayli artırır.

Kızılcığın tarih boyunca şu üç rahatsızlığın nasıl tedavi edileceğinde kullanıldığı bilinmektedir:

İyi bir C ve E vitamini kaynağı olan kızılcığın karşıladığı besin değerleri;

şeklindedir. C ve E vitaminleri, genel vücut sağlığı için önemli bir rol oynayan kuvvetli antioksidanlardır.

Kızılcık bitkilerde sıklıkla bulunan bir bileşikler sınıfını, proantosiyanidinleri içerir. Bu bileşiklerin bakteriler aracılığıyla idrar yollarının tıkanmasına engel olduğu genel bir kanıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarının büyük bölümünün kaynağı olan bu bakteriler, kızılcığın yapısındaki bu bileşikler aracılığıyla yayılamaz. Dolayısıyla vücut enfekte olmaz ve hastalıktan korunmuş olur.

İdrar yolu enfeksiyonunun dışında kızılcığın başka hangi hastalıklara iyi geldiği bi hayli araştırma konusu olmuştur. “Kızılcık suyu neye iyi gelir?” sorusunun da yanıtları olabilecek ana başlıkları sıralayalım.

Kızılcık antienflamatuvar özellikler de içerir. Enflamasyon, arterler de dâhil olmak üzere zamanla kan damarlarına zarar vermede rol oynar. Hasar görmüş arterler ardından kan akışının yavaşlamasına veya durmasına neden olmaktadır. Kızılcık suyunda bulunan antienflamatuvar yapı, iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilir ve kalp hastalıklarına karşı vücudu koruyabilir.

Diğer bazı meyveler gibi kızılcıklar da antioksidan görevi gören kuvvetli fitokimyasallar içerir. Antioksidanlar vücudu hücrelerin hasar görmesine karşı korur. Hücrelerin zararının önlenmesi bunun yanı sıra kansere karşı da etkin bir koruma sağlandığı manasına gelmektedir.

Kalbi korumaya kolaylık sağlayan aynı bileşikler, sindirim sistemi için de benzer bir etki yaratarak vücudu korur. Kızılcık suyu ülsere neden olabilecek bazı bakterilerin mide zarına yapışmasını ve orada çoğalmasını önleyebilirler. Dolayısıyla kızılcık sindirim sistemine olan iyileştirici tesirini de mide yoluyla gösterir.

Kızılcık suyu günlük besin tüketim sürecinin önemli bir parçası olabilir ve sağlık poblemlerina karşı korunmaya yardımcı olabilir. Lakin tıbbi teşhis ve müdahale gerektiren bir durumun yerine kullanılamaz. Misal verilecek olursa idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ile yüz yüzeysanız önce mutlaka bir uzman doktora muayene olmanız gerekir. Kızılcık “doktorunuz da uygun gördüğü takdirde” tedavinizi destekleyici veya ileriki zamanda hastalıklara karşı korunma amaçlı tüketilebilir. Bir porsiyon, yani bir su bardağı kızılcık suyu güvenli ve sağlıklıdır. Her besini olduğu gibi onu da bilinçsiz tüketmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılırken de doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Kış aylarında bir kâse kızılcık ve bir litre su birlikte kaynatıldıktan sonra tarçın ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Yaz aylarında ise aynı işlem uygulanarak soğuk biçimde tüketilebilir.

Source: Webmd / Medicalnewstoday / Healthline

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu