Başvurular

Kızılaykart – SUY Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır?

Kızılaykart – SUY Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır?, başvurular bölümümüzde Kızılaykart – SUY Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kızılaykart – SUY Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kızılaykart – SUY Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır?

Kurulduğu 1868 senesinden bu zamana kadar toplumsal dayanışmayı amacında olan, yoksul ve muhtaçlara beslenme, barınma yiyecek yardımı ulaştırmayı amacında olan Türk Kızılayı, farklı alanlarda faaliyet sağlamaktadır.

Kızılaykart – Suy Nedir?

Yabancılara yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Türkiye’de yaşayan 1.7 milyonun üzerindeki yabancının günlük temel gereksinimlerini karşılamak maksadıyla planlanmıştır. Nakit temelli bir insani destek programıdır. En büyük göçmen grubu şuanda suriyelilerdir. Bundan dolayı de suriyelilere verilen yardım olarak da bilinir.

Uluslararası Koruma yahut Geçici Koruma altında yaşayan, yardıma ihtiyaç duyan yabancı uyruklu bireylere nakit yardımı yapılmakta, gıda, barınma gibi temel gereksinimlerinin sağlanmasına destek olunmaktadır.

kızılaykart
suy kızılaykart yardım kartı

Bu program Avrupa Birliği İnsanı Yardım ve Sivil Koruma Birimi (ECHO) aracılığıyla finanse edilmektedir. Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı içinde oluşturulan bir protokolle uygulanmaktadır.

Suy yardımı başvurusu her ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla alınır. Vakıflar ve kızılay koordinasyonu ile bu yardım verilir. Suy yardımı başvuru formu da vakıflardan alınır. Kızılaykart da adı verilen suy yardımının kriterlerini aşağıda açıklıyoruz.

SUY – Kızılaykart Yardımı Ne Kadar?

Kızılay yardımları nelerdir diye incelediğimizde yukarıda dile getirdiğımız biçimde bilgilerle karşılaşmamız olabilecekdür. Peki kızılay yardımlarına kimler başvurabilir? Kızılay yardımlarına nasıl başvurulur? Bunları da yazımızın devamında detaylı bir biçimde açıklıyoruz ama önce verilen miktarlara bakalım.

Suy yardımı yahut kızılaykart başvuru kriterlerini karşılayan başvuru sahiplerine, yapılan değerlendirme sonrasında KIZILAYKART aracılığıyla aylık 120 TL nakit yardımı yapılmaktadır. Yani ailedeki herkese kişi başı12O TL ödenilmektedir.

kızılaykart / suy yardımı nedir?

Türk Kızılayı aracılığıyla Halkbank aracılığıyla dağıtılan bir banka kartıdır. Suy yardım başvurusu sosyal yardımlaşma vakfından yapılır. Alışveriş sırasında tüm post cihazlarında kullanılabilir. Her ATM’den para çekilebilir fakat yalnızca devlet bankaları ATM’lerinden yapılan işlemler ücretsizdir.

Kızılaykart – Suy Yardımına Nasıl Başvurulur?

Başvuru sahiplerinin Nüfus Müdürlüklerinden kayıt yaptırıp 99 ile başlayan Yabancı Kimlik Kartını almaları gerekmektedir. Daha sonra adres kaydı yaptırılmalıdır. Eğer engellilik durumu varsa yetkili devlet hastanesinden “Engelli Sağlık Kurulu” raporu alınması gerekmektedir. Daha sonra bulunulan ilçedeki kaymakamlık adı altında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmeldir. Burada suy yardım başvuru evrakının doldurulması gerekmektedir. 

Kızılaykart başvuru formunu doldurulup teslim edilmesinin sonrasında yetkililer aracılığıyla suy yardım için başvuru sahibinin durumu incelenir. başvuru sonucu 5-9 hafta içinde SMS ile başvuru sahibine bildirilecektir. Sonucun olumlu olması halinde kimlik ile birlikte gösterilen Halkbank şubesinden KIZILAYKART teslim alınabilecektir.

yesil kartlilara verilen yardimlar
kızılaykart suy yardımı

Kimler Suy İçin Başvuru Yapabilir?

  1. Tek başına yaşayan kadınlar
  2. Tek bir yetişkinin yaşadığını hanede 18 yaşından ufak minimum 1 çocuk varsa, yalnız yaşayan ebeveyn
  3. Ailede başka yetişkinin olmadığı 60 yaş üstü yaşlılar
  4. Dört yahut daha fazla çocuk sahibi olanlar
  5. Bir yahut daha fazla engellinin olduğu aileler (engel oranı minimum %40 olmalı ve engel durumu yetkili bir devlet hastanesinden alınan raporla belgelenmeli)
  6. Çok sayıda bağımlı ( engelli, çocuk, yaşlı) birinin olduğu aileler
  7. Yardım almak isteyenlerin SGK kaydı bulunmamalıdır.

Günümüzde suriyeli göçmenler en büyük yabancı grup olarak görülmektedir. Ülkemizde savaştan kaçan bu insanlara tanınan çok önemli bir uygulama olan suy yardımı yalnızca suriyelilere verilmemektedir. Ülkemizde sayı olarak en fazla suriyeli olduğu için bu yardım suriyelilere verilen yardım olarak da bilinmektedir.

kızılaykart suy yardımı başvuruları

Evet kıymetli okurlarımız Kızılay yardımları nelerdir? Kızılay yardımlarına kimler başvurabilir? Kızılay yardımlarının detaylarını anlattık.

Bu sorulara yanıt vererek anlatmaya çalıştığımız bu yazımızın siz değerli okurlarımıza faydalı olduğunu umarak yazımıza son veriyoruz.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığımızın Türk vatandaşlarına verdiği sosyal yardım ve destekler için sitemizdeki diğer yazılara göz atınız. BURAYI tıklayarak detaylı yazılarımıza varabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu