Sağlık

Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler – Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler – Kireçlenme Bitkisel Çözüm, sağlık bölümümüzde Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler – Kireçlenme Bitkisel Çözüm ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler – Kireçlenme Bitkisel Çözüm ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler – Kireçlenme Bitkisel Çözüm

Osteoartrit (OA) yahut halk içinde bilinen adıyla kireçlenme en sıklıkla görülen eklem hastalığıdır. İnsanlarda görülen en eski kronik hastalıklardan birisi olan kireçlenmenin bitkisel nasıl tedavi edileceği ile alakalı bir çok araştırma yapılmıştır.

Kireçlenme gibi kronik hastalıklar söz konusu olduğunda, bir çok kişi farmakolojik ilaçların ağır yan etkilerinden dolayı doğal yahut bitkisel tedavi alternatiflerine meyillenmeye başladılar. Bu nedenle kireçlenmeye iyi gelen bitkiler ve bitkisel ilaçlar bir çok hasta için umut vadeder.

Bilhassa de aspirin gibi steroidal olmayan anti-enflamatuvar ilaçların mide ve bağırsaklar üzerindeki ağır yan etkileri düşünüldüğünde bireylerin bu yönelimi son derece normal karşılanmalıdır. Ayrıca bu ilaçlar ödeme neden olarak yüksek tansiyon yahut kalp yetmezliği olan hastalarda ekstra problemlere sebep olabilir.

Kireçlenme bitkisel çözüm hususunda bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar hala devem etmektedir. Lakin biz şimdiye kadar yapılmış incelemelerin sonuçlarını değerlendirerek etkinliği üzerinde fikir sahibi olduğumuz bitkilerden ve bitkisel takviyelerden söz edeceğiz.

ASU, avokado ve soya fasulyesi yağlarından elde edilen bir gıda takviyesidir. Klinik araştırmalar ASU karışımının kireçlenme nasıl tedavi edileceğinde belli düzeyde etkili olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada NSAID (steroidal olmayan anti-enflamatuvar ilaç) kullanan kireçlenme hastalarına ASU verildi; çalışmada hastaların NSAID kullanma ihtiyaçları azaldı. Ayrıca, steroidal olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar bırakıldıktan sonra ASU almaya devam eden hastalar, daha uzun süre ilaçlara başlamadan belirtilerini kontrol edebildiler.

Başka bir çalışmada osteoartrit hatsalarında ASU, ağrı ve fonksiyon bozukluğunda ciddi anlamda iyileşmeler sağladı. Her iki çalışmada da, kalçada kireçlenmesi olan hastalar diz kireçlenmesi olan hastalara göre ASU’dan daha çok fayda gördü. Kireçlenmeye ne iyi gelir diyenler için Asu ekstresi tavsiye edilebilir.

2014 senesinde yapılan bir incelemede, ASU karışımının kireçlenmeden kaynaklığı ağrıyı dindirmede ve eklem hareketini iyileştirmede orta düzeyde etkili olduğu fakat eklem aralığının muhafaza edilmesinda etkili olmadığı ortaya konmuştur.

Kireçlenmeye iyi gelen bitkiler içinde zerdeçal bi hayli etkilidir. Zerdeçal olarak anılan Curcuma longa, zencefil ailesinden çiçekli bir bitkidir ve Güneydoğu Asya ve Hindistan’ın güney bölgelerine özdür. Hint yemeklerinde çok fazla kullanılan bu bitki, Ayurveda (geleneksel Hint tıbbı) tıbbında şifalı özellikleri sebebiyle binlerce senedir kullanılmaktadır. Zerdeçalın turuncu-sarı rengi, ana aktif bileşeni olan kurkuminden kaynaklanır ve bir çok şifası da kurkumin ile alakalıdir.

Zerdeçal kökü, kurkuminoidler ve uçucu yağlar dahil 235’den fazla aktif bileşen içerir. Bu bileşenler, iltihabın azaltılması, kıkırdak hasarı ve kemik yıkımı dahil olmak üzere çeşitli etkileriyle kireçlenme hastalarına yardımcı olabilir. Klinik deneyler, zerdeçal özlerinin, hayvanlarda artrit kaynaklı ağrıyı azalttığını ve hareket kapasitesini artırdığını göstermiştir. Bunun yanında başka bir çok doğal bileşikte olduğu gibi, zerdeçal / kurkuminin yararlarına ilişkin araştırma bulguları tutarlı değildir. Bazı araştırma bulguları, bu bileşiklerin kireçlenme nasıl tedavi edileceğinde yeterli etkinliği göstermediğini ortaya koyar. Lakin bir çok veterinerin ve müşterinin klinik izlenimine göre, çeşitli zerdeçal özleri içeren ürünler artritli hayvanlara fayda sağlamaktadır.

Kurkuminin yararları ile alakalı olarak bildirilen tutarsızlıkların bazıları emilimle alakalı olabilir. Kurkumin, doğal formunda alındığında iyi emilemez. Geleneksel Hint yemeklerinde ve Ayurveda tıbbında zerdeçal çok fazla emilimini artıran bir yağ ile birleştirilir. Zerdeçal kireçlenmeye iyi gelen bitkiler nelerdir? Sorusuna verilebilecek en mantıklı yanıtlardandır.

Isırgan otu yaprağının anti-enflamatuvar özellikleri olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle bu bitki iltihaplı hastalıklarda çok fazla başvurulan bir tedavidir. Isırgan otu geleneksel olarak artrit türlerinde kullanılmış şifali bitkilerden biridir. Güçlü bir anti-enflamatuvar olarak ısırganın hastalıklar üzerindeki etkilerini araştıran bir çok çalışma bulunur. Bu çalışmaların bir diğeride başparmak yahut işaret parmağında kireçlenme olan 27 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırmada ısırgan otu yaprağı artrit olan bölgeye topikal olarak uygulanmıştır. Ağrılı bölgeye 1 hafta boyunca her gün ısırgan otu yaprağı uygulandı. Isırgan otu nasıl tedavi edileceği ile hem ağrıda hem de parmağı oynatma kapasitesinde iyileşme görülmüştür. Bundan dolayı beldeki kireçlenmeye iyi gelen bitkiler içinde bulunan bu bitki, bunun yanı sıra diğer yerlerdeki kireçlenmelerde de etkilidir.

Isırgan otu, diyabet ilaçları, kan incelticiler ve kalp ilaçları ile etkileşime girebileceği için dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Ayrıca eğer kireçlenme nasıl tedavi edileceği görüyor iseniz doktorunuza danışmadan ısırgan otu kullanmanız tavsiye edilmez.

Zencefil, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliklere sahip olabilecek maddeler içerir. Bu açından osteoartrit hastalarına faydalı olabileceği düşünülür. Lakin bu husustaki araştırmalar tutarsızdır. Bazı araştırmalar zencefil ekstresinin, kireçlenme rahatsızlığında, plasebodan daha etkili bir ağrı kesici olmadığını gösterir. Bazıları ise etkinliğini destekler.

Kalça yahut diz kireçlenmesi olan 67 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, zencefil özü ibuprofen ile kıyaslanmıştır. Hastalara günde üç kez 170 mg zencefil ekstresi, 400 mg ibuprofen tablet yahut plasebo verildi. Ayrıca asetaminofen, çalışma sırasında ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Araştırma sonunda ağrı ve eklem hareket kapasitesi değerlendirilmiş ve zencefilin plasebodan daha etkili olmadığı görülmüştür. Çalışma zencefilin kireçlenme hastalarında etkili olmadığını göstermektedir. Kalça kireçlenmesine iyi gelen bitkiler arıyorsanız, zencefil tavsiye edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu