Başvurular

Kimlik Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Kimlik Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Kimlik Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kimlik Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kimlik Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Kimlik randevu işlemleri yeni kimlik çıkarmak isteyen vatandaşların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bizlerde kimlik yenileme yahut kimlik değiştirmek isteyen vatandaşlarımıza yol göstermek için bu dev rehberi bir araya getirdik.

Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla organize edilen bu yeni sistem ile artık tüm ayrıntılarınız tek bir kartta saklanabilecek hatta yapılan son değişiklikle artık kimlik kartınız ve ehliyetiniz tek bir kartta toplanabilecek. Yani artık hem kimlik kartınız hem de ehliyetinizi birlikte taşımak zorunda değilsiniz. Nüfus Müdürlüğü siz değerli okurlarımıza bu hususta yardım edecektır.  Üstelik yeni nüfus cüzdanınıza tanımlanacak bu sistem tamamen ücretsiz.  Lakin bunlardan önce yapmanız gereken bir kaç adım var. Oda randevu almak. Dilerseniz sıra sıra bu işlemlere bakalım.

Kimlik Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Kimlik randevu işlemleri nasıl yapılır sıra sıra siz değerli okurlarımıza söz edeceğiz. Hazırsak başlayalım.

Biyometrik Fotoğraf Çekinin

Kimlik değiştirme işlemlerinin belki de ilk basamağı fotoğraf çekinmektir. Yeni kimlik başvuru işlemlerinde fotoğraf çekinme alışkanlığımız eskiden beri var. Yani her kimlik yenilemede fotoğraf çekinirdik zaten. Ama bu sefer durum farklı. Nüfus dairesi artık biyometrik fotoğraf istemektedir. Peki biyometrik fotoğraf nedir bana ayrıntı ver ben meraklıyım diyenleri şöyle alalım. https://www.nvi.gov.tr/istanbul/biyometrik-fotograf-nasil-olmalidir . Linke tıklayarak biyometrik fotoğrafın nasıl olması gerektiğine dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Burada sizi ayrıntılara boğmak istemiyoruz.

Fotoğrafınızı çektirdiyseniz sırada ki işleme geçelim. Pamuk eller cebe. Sırada para yatırma var.

Paranızı Yatırın

Yeni kimlik kartı çıkarma işlemlerinden ikincisi ile sürdürmekteuz. Kimlik kartı ücreti  ödeme aşamasına geldik. Bu işlem nüfus randevu işleminden önce ki son aşama. Peki kimlik yenileme ücreti ne kadar ?  Çipli kimlik para yatırma işlemi nereye yapılır ?

Elektronik kimlik fiyatını yatırmak için çok fazla alternatif var önünüzde.  Bunlara sırasıyla bakalım.

1-Vergi Dairesi Müdürlüklerinden

Vergi dairesi müdürlükleri yeni kimlik kartı fiyatınızi yatırabileceğiniz ilk yer. Dilerseniz bizzat giderek buradan işlemlerini halledebilirsiniz. Tabi sıra beklemeyi göze alıyorsanız.

2-Gelir İdaresi Başkanlığının Web Sitesi Üzerinden

Eğer vergi dairesinde sıra beklemek istemiyorsanız siz değerli okurlarımıza oturduğunuz yerden de bu işlemi halledebileceğiniz bir yöntem anlatalım. Gelir idaresi başkanlığının web sitesi üzerinden bu işlemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Şuraya linkini bırakıyoruz. https://ivd.gib.gov.tr

3-Anlaşmalı Bankalardan Yada ATM’lerden

Yeni kimlik fiyatını yatırabileceğiniz diğer bir nokta ise anlaşmalı bankalar ve ATM’ler. Anlaşmalı bankaların mesela ziraat bankasının ATM’si üzerinden paranızı rahatlıkla yatırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken T.C. kimlik numaralarını bilmek.

4-PTT Şubelerinden

En son yeni kimlik parasını yatırabileceğiniz bir diğer yer ise Postaneler. PTT şubelerine giderek yeni kimlik fiyatını yatırabilirsiniz.

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar ?

Nüfus cüzdanı yenileme fiyatları şöyle:

Kanuni bildirim süresi dışında doğum sebebiyle tertip edilen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 25,00 TL

Değiştirme sebebiyle tertip edilen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı  25,00 TL

Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli 25,00 TL

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 50,00 TL

Eveeet. Paramızı da yatırdık. Peki sıra da ne var. Sırada randevu almak var.  Peki randevu nasıl alınır ? Hemen anlatalım.

Randevu Alın

Yukarı da anlattığımız adımların ehliyet randevu ve pasaport randevu işlemleri içinde geçerli olduğunu hatırlatalım. Ehliyet randevusuz olarak verilmemektedir. Ehliyet yenileme randevu sistemine tabidir.

Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü kimlik randevu işlemlerinde de bi hayli kullanışlı 2 yöntem sunuyor önümüze. Bunlara sırasıyla bakalım.

1-Çağrı Merkezi Üzerinden Randevu Almak

Kimlik randevusu almak için Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün çağrı merkezi olan ALO 199’u aramanız yeterli. Randevu numarasına 7/24 varabilirsiniz.

2-Web Sitesi Üzerinden Randevu Almak

Yeni kimlik kartı randevu işlemlerini Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web sitesi üzerinden de uygulayabilirsiniz. Web sitesine ulaşmak için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine gitmelisiniz.

3- E devlet Üzerinden Randevu Almak

Yeni kimlik kartı işlemlerinizi e devlet üzerinden de uygulayabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/nvi-tc-kimlik-karti-basvuru-randevusu adresine giderek randevu alabilirsiniz,

Yeni Kimlik Kaç Günde Teslim Edilir ?

Yeni kimlik kartınız hemen hemen 2 iş günü içinde basılır ve en fazla bir hafta içinde posta yoluyla adresinize teslim edilir. Eğer kimliğiniz elinize geçmez ise Bağlı olduğunu Nüfus dairesine gitmelisiniz. Eğer 20 gün içinde kimliğinizi teslim almazsanız kimliğiniz imha edilmektedir.

Ehliyet Ve Kimlik Kartı Birleştirme Nasıl Yapılır ?

21 Eylül tarihinden bu yana ehliyet ve yeni kimlik kartları birleştirilmeye başlandı. Bunun için yapmanız gereken il yada ilçe nüfus müdürlüklerine giderek yeni kimlik kartınıza ehliyetinizi kayıt etmektir. Bu işlem gayet kısa bir zaman zarfında tamamlanmaktadır. Üstelik bu işlem için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Yeni Kimlik Sorgulama Ve Takip İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Yeni başvurduğunuz kimliğinizin durumunu öğrenmek istiyorsanız Alo 199 çağrı hattından veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden de takibini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ufak bir hatırlatma yapalım. Her ne kadar randevu almış olsanız da HES kodunuz olmadan randevuya gidemeyeceğinizi hatırlatalım.  Eğer HES kodu nasıl alınır bilmiyorsanız https://www.sosyalyardimlar.com/hes-kodu-nasil-alinir-en-pratik-yontemler-ile/ adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yeni kimlik kartı ve e kimlik randevu işlemleri ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yada eklemek istediklerinizi yorum bölümünden muhakkak bizlerle paylaşın.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu