Sağlık

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımı ile uygulanan bir diyettir. Diyet, protein ve yağlardan kalori alımını destekler. Karbonhidratlardan kalori alımını minimum düzeyye indirir.

Vücudumuzda yeterli karbonhidrat olmadığında yaptığımız egzersizler, gündelik işler için tercih ettiğimiz enerjiyi protein ve yağ parçalayarak karşılarız buna ketosiz denir. Ketosiz bir çok diyetin ana planı haline gelmiştir.

Düşük karbonhidrat alımından kaynaklı olarak vücudumuzun kan şekeri 3-4 gün içinde düşer. Düşen kan şekerine karşılık vücudumuz enerji kullanımı için vücudumuzda ki proteini ve yağları parçalamaya başlar. Parçalanan protein ve yağlar vücudumuzda kilo kaybına yol açar. Bu olaya ketosiz denir.

Keto diyeti, kilo verme odaklı bir diyettir. Bunu yaparken sağlığınızla alakalı detayları ve birinin yaşamını düşünmez. Bu detayları bireylerin kendilerinin gözden geçirmesi gerekir. Keto diyeti ile kilo vermek çok tabi ki olabilecekdür. Uygulayacağınız bu diyet ile çok net sonuçlar alınabilir.

Ketojenik diyet sizi istemediğiniz kilolardan kurtardığı gibi sivilcelerden de kurtardığını bilinmekte. Bunlarla sınırla kalmayan bu diyetin faydalı olduğu diğer hastalıklar:

Bilim adamları bu hususta temkinli olsalar da bu diyetin listemizde bulunan hastalıklara fayda sağladığını kabul etmişlerdir. Vücudumuz enerji gereksinimini karşılayabilmek için yağ ve protein hücrelerini parçalar.

Vücudumuzun bunu yaparken oluşturduğu ketonların beynimizde bulunan hücrelere bir koruma kalkanı uyguladığını ifade etmişlerdir. Ketonlar, beyin hücrelerimizi hasardan korumaya yardımcı olmaktadırlar.

Diyet yalnızca kilo vermeye yaramıyor, bu diyetin riskleri olduğu gibi uygulayarak zayıflamak isteyenlere birden fazla sürprizi mevcuttur, diyebiliriz. Bu diyeti uygulayan, sivilce mağduru bireylerin diyet süresinde sivilcelerinin giderek azaldığı söylenmektedir, bu durum düşük karbonhidrat alımından kaynaklanır.

Kadınlarda menopoz dönemi öncesinde görülebilen PKOS hastalığı yumurtalıkların olması gerekenden fazla daha büyük bir hale gelmesidir. Yumurtaların etrafında sıvı dolu kesecikler meydana gelir.

Yüksek düzeyde karbonhidrat alımı, yüksek insülin düzeysi buna sebep olabilir. Ketojenik diyet, PKOS hastalığı karşılaşmasında tedaviye yardım edecektır.

PKOS hastalığı ile alakalı detayları öğrenmek isteğe göre ”PKOS Nedir? PKOS Hastalığı ve Obezite İlişkisi, Kısırlık!” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ketojenik diyet listesi bi hayli uzun ve bir çok besini kapsayan bir listedir. Burada bulunan gıdaların hiç kullanılmaması söz konusu değildir. Ketojenik diyet nedir? Başlığında dile getirdiğımız gibi düşük karbonhidrat alımı ketojenik diyetin felsefesidir.

Bu listede bulunan besinler yüksek karbonhidrat içerir ve gramaj olarak minimum düzeyde alınması tavsiye edilir.

Ketojenik diyet, uygulanırken kas kütlesini korumak için yeterli protein alımını sağlamak gerekir. Balık ve tavuk eti karbonhidratı düşük protein kaynaklarıdır. Diyetlere tavuk ve balığı kesinlikle eklemeliyiz. Bu etlerin yağlı olanlarını tercih etmeniz gerekir, işlenmiş olanlarından sakınmayı unutmayın.

Bu listemizde bulunanlar, ketojenik diyet için en ideal ve tüketilmesi gereken gıdaların listesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu