Sağlık

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?, sağlık bölümümüzde Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu, bilindiği gibi içinde bulunan B12 ve Omega3 yönünden çok zengin bir yapıya sahip, anavatanı Türkiye olan bir bitki türüdür.  Çok ama çok şifalı bir bitkidir. Öğütülerek veya saf haliyle besin olarak da tüketilebilen bu bitkinin faydalı olduğu bir çok alandan bir diğeride şüphesiz hemen her yaşta insanın istediği sağlıklı bir biçimde zayıflama alanıdır. Yüksek lifli içeriğiyle, kullananlara uzun süreli tokluk hissi sağlar.

 Sağlıklı kilo vermeyi sağlar ve şüphesiz göbeği eritir.  Keten tohumu bunun bunun yanında; kanseri engellemeye, bağırsak hareketini düzenlemeye, sindirim kolaylığına yardımcı olmaktadır. Olası kabız durumlarını önüne geçer, cilt kuruluğunu önleyerek cilde güzel bir göz alıcılık kazandırır. Ayrıca B12 eksikliğinden daha fazla muzdarip olan vejetaryen bireylerin sürekli olarak tükettiği bir gıdadır.  Her zaman, her hususta, üründe, besinde olduğu gibi keten tohumunun tüketilmesinde de önemle üstünde durulması gereken husus, fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

     Zayıflamak için keten tohumuna başvuran bireyler şunu bilmelidir ki; 1 tatlı kaşığı keten tohumu öğütülmüş yağ olarak 45 kkal’e tekabül etmektedir. Yani olası diğer yağ kullanımlarında daha dikkatli olmak gereklidir. Her gün sabah, öğle, akşam zamanlarınde birer veya biraz daha fazla miktarda; 2 tatlı kaşığını geçmeyecek biçimde tüketilmelidir. Çiğneme yolu ile tüketilmesi gereken öğütülmüş keten tohumundan sonra 1 bardak su içilmesi çok daha fayda yarayacaktır. Bilinen, daha güvenilir olan markaları tercih etmek ve keten tohumunun renginin açıklığına dikkat etmek de daha faydalı olacaktır. 

Keten tohumunun renk tonunun daha açık renkte olanı tercih edilmelidir. Keten tohumunu evde kendi malzeme ve metotlarınizle öğütmeniz tavsiye olacaktır. Eğer dışarıdan hazır öğütülmüş biçimde alınacaksa da kesinlikle ne zaman öğütülmüş olduğu bilinmelidir. Aksi taktirde kendinize ve ailenize zararlı olması kaçınılmaz olabilir.

Öğütülmüş keten tohumunu tüketmenin bir diğer yolu da salatalara ve yoğurda karıştırarak tüketmektir. Salata ve yoğurda katılmadan önce sıcak suda bekletilmesi ve ölçüsü de 1.5 yemek kaşığını geçmemelidir. Çünkü her besin gibi keten tohumunun fazla tüketilmesi de mide ağrısına ve bulantısına sebep olabilir. Lakin çocuklar için olası bir yan etki durumunu önlemek adına salata ve yoğurt halinden ziyade, kek hamuru veya kurabiye hamuruna karıştırmak çok daha güvenli olacaktır. 

Eğer sıvı şeklinde tüketilmek istenirse; 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu, 1 fincan sıcak suda bekletilip demlenir sonrasında süzülerek içilir.

İçermiş olduğu liganlar ve potasyum ile su dengesi ve kan basıncını normal düzeyye getirmeyi sağlayan keten tohumu yağı, kırışıklık ve ince çizgili görünümü azaltarak ve ilerlemeyi yavaşlatarak pürüzsüz bir cilt hayaline herkesi yaklaştırmayı başarır. Nemlendirici olarak ve hatta makyajdan önce de kullanılabilir. Bileşenler cildin içerisini gereken neme kavuşturarak cilt yüzeyini de sağlıklı bir hale getirir. Tıkanmış gözenek sorununi çözer. Bilhassa ılık bir duş sonrası kullanımı gözenekleri açmakla da yetinmeyip cildinizi rahatlatacak ve nefes aldıracaktır.

Cilt için büyük bir tehdit oluşturan UV ışınlarını da önleyerek cildi korur. Ayrıca düzenli kullanımında ciltteki bazı leke ve sivilce izlerini de azalttığı ispatlanmıştır. Yeni sivilce oluşumu ihtimalini de önler. İçerdiği bir diğer bileşen fitokimyasallar ile selülitli görünümden uzaklaştırır, cildin tabakasını kalınlaştırır. Egzama ve yara izlerine sürüldüğünde onları yok denecek kadar az düzeyye indirir, vücudun bazı bölgelerinde bulunan ve hepimizin ne yazık ki gözüne batan kararmaları da önler. İyi bir temseyirci de olan keten tohumu yağı ile cilt makyajdan ve kirlerden herkes için kolay bir şekilde olan bir biçimde yüze parmaklarla yahuthut bir pamuk yardımı ile sürülerek arındırılabilir.

Kişinin isteğine göre temseyirci olarak kullanılmak istendiğinde kahve tozu, bal ve şekere karıştırılarak adeta bir peeling etkisi de elde edilebilir. Elde edilen karışım yüze dairesel hareketlerle uygulanıp 15 dakika bekletilmeli ve sonrasında bol su ile yıkanıp, temiz bir havlu ile durulanmalıdır. Yalnız bu peeling etkisi cildi tahriş edeceğinden gün aşırı kullanımdan kaçınılmalı, haftada yalnızca 2 defa kullanılmalıdır. Bir başka öneri olarak; Avakado yağına keten tohumunu karıştırarak yüzünüze veya istediğiniz bölgeye uygulayın, cildinizin canlandığını anında hissedeceksiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu