Sağlık

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?, sağlık bölümümüzde Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik erimesi diğer bir adıyla osteoporosis, tam kelime anlamıyla gözenekli kemik manasına gelen, kemiğin değerinin ve yoğunluğunun azalması durumunda yaşanan sağlık sorunudur. Kemiklerdeki gözeneklerin artması daha kırılgan hale gelmelerine neden olmaktadır ve bu durum kırık riskini arttırmaktadır. Kemik erimesi bir anda meydana gelmez. Aşamalı ve sessiz gelişen bir biçimde görülmektedir. Çoğunlukla ilk kırığa kadar fark edilir bir semptom sergilemez. Peki, kemik erimesi belirtileri nelerdir? Kemik erimesine ne iyi gelir? Yazımızın içinden kemik erimesi ve kemik erimesine iyigelen besinler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kemik erimesi halk içinde çok fazla anılan bir hastalıktır. Peki, kemik erimesi nedir? Osteoporoz, halk içinde kemik erimesi olarak anılan bir sağlık sorunudur. Kemik mikro mimarisindeki bozulma neticesinde kemik kütlesinin azalması ile birlikte kemik kırılganlığındaki artışa neden olmaktadır.

Sağlıklı bir kemiğin mikroskop altındaki görünümü petek şeklindedir. Osteoporoz yani kemik erimesi yaşandığinde petek içinde boşluklar ve delikler oluşmaya başlar. Sürekli değişim halinde bulunan kemik dokuları, en yoğun haline 20’li yaşlarda ulaşır. Lakin 20’li yaşların son bulması ile birlikte kemiklerin yoğunlukları azalmaya başlar. Bu durum kemiklerin içlerindeki boşluğun artması sonucu çatlamaya ve kırılmaya açık hale gelmesine neden olmaktadır.

Kemik erimesi çoğunlukla ilerleyen yaşla birlikte kendisini gösteren bir hastalıktır. Kemik erimesibelirtileri esasında bir kırık veya çatlak oluşmadan kendisini genelde belli etmez. Sinsice ilerleyen bir hastalık olan osteoporoz, birinin yaşamını olumsuz etkileyen özelliklere sahiptir. Dolayısıyla kemikerimesine iyi gelen yiyecekler tüketmek ve özellikle sigaradan uzak bir yaşam sürerek, düzenli egzersiz yapmak, birinin kemik erimesi ile karşılaşma oranını azaltan unsurladır.  Genel olarak osteoporoz belirtileri:

Kemikler yaşam boyu gelişim ve değişim içindedir. İlerleyen yaşlarda kemik yapısında meydana gelebilecek bozulmaları engellemek için kemik erimesine iyi gelen vitaminler ve gıdaları tüketmek, sonradan karşılaşılabilecek hastalıkların önüne geçer. Uzmanların ortak görüşüne göre kemik sağlığı için gerekli vitaminler, D, C ve K vitaminleridir. Bunun bunun yanında kalsiyum ve fosfor da kemik sağlığı yönünden son derece önemli bir güce sahiptir.

Kemik erimesine hangi bitki iyi gelir? Osteoporoz ile ilgili en fazla araştırılan konuların başında çoğunlukla kemik yapısında yaşanan rahatsızlığı giderici bitkisel ve doğal ürünlerin hangileri olduğu gelmektedir. ‘Kemik sağlığı için neler yemeliyiz?’ sorusunun yanıtını siz değerli okurlarımıza 10 maddede verdik.

Kemik erimesi önlenebilen ve nasıl tedavi edileceği olan bir hastalıktır. Kemik erimesi bitkiselürünler tüketilerek, azaltılabildiği gibi ufak yaşlardan bu yana sağlıklı beslenme alışkanlığı osteoporoz rahatsızlığının önüne geçer.

Kemik erimesi başlangıç zamanında fark edilebilir belirtiler göstermez. Bundan dolayı birden fazla kişi aracılığıyla geç fark edilir. Rahatsızlık fark edildiğinde kemik yapısında bir araya gelen hasar, az miktarda geri döndürülebilir. Dolayısıyla özellikle 45 yaş üstünün düzenli doktor kontrolü ile kemik yoğunluğunu ölçtürmesi tavsiye edilir.

Kaynak: nof / mayoclinic

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu