Sağlık

Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz

Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz, sağlık bölümümüzde Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kekreyemiş Tozu Zayıflatır mı? Kapsamlı Analiz

Kekreyemiş tozu zayıflatır mı? Kırmızı yaban mersini olarak da adlandırılan kekreyemiş meyvesinden elde edilen kekreyemiş tozu kilo verdirme özelliği ile ön plana çıkar. Lakin yağ yakıcı özelliğinin bunun yanında, sağlık için daha bir çok faydasıyla ünlüdür. Ayrıca kalp sağlığını iyileştirici etkisiyle de şimdilerde bi hayli popüler hâle gelmiş bir meyvedir.

Kekreyemiş tozu nedir? Ne işe yarar? Ağırlıklı olarak Kuzey Avrupa’nın İskandinav bölgesine özgü bir meyve olan kekreyemiş, bi hayli ufak çalılar üzerinde yetişir. Yapılan klinik araştırmalar ışığında gerek metabolizma hızlandırıcı gerekse de kalp sağlığını iyileştirici etkisiyle tıbbi literatürde süper meyve olarak anılmaktadır. yetişen bukızılcıklara benzer tada sahip fakat pek de ekşi olmayan ufak kırmızı meyvelerdir.

Kilo vermek isteyen ve bir çok yöntem deneyerek sonuç alamamış bireyler aracılığıyla sorulan o popüler soru: “Kekreyemiş tozu zayıflatır mı?” Bakalım nasıl zayıflatıyormuş…

Kekreyemiş tozu düşük kalorili besin içeriği ve lifli yapısıyla zayıflatır. Bundan dolayı günlük düzenli tüketimi sırasında yaşattığı tokluk hissi ile zayıflamaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

100 gramlık bir porsiyonunda yalnızca 54 kalori mevcuttur. Bunun yanında düşük kalorili bir besin olmasının yanında lifli yapısıyla da vücudun tok tutulmasını sağlar.

Vücut yağı yönünden obezite düzeyinde olan katılımcıların olduğu üç aylık bir klinik araştırma bi hayli enteresan sonuçlar ortaya koymuştur. Üç aylık bir zaman dilimi boyunca katılımcıların bir bölümünden günlük porsiyonlarının %20’sini kekreyemiş meyvesinden oluşturmaları istenmiştir. Bir kısmı ise her zamanki beslenme düzenlerine devam edeceklerdir. Üç aylık süre sonunda kekreyemiş meyvesini tüketen grubun vücut yağlılık oranlarında önemli ölçüde düşüş gözlenmiştir. Bu da kekreyemiş meyvesinin yağ yakıcı özelliğine ilişkin önemli bilgiler sağlamıştır.

Ayrıca kekreyemiş meyvesinin kilo verdirici etkilerinin bağırsak hareketliliğini iyileştirici gücünden de kaynaklanması olabilecekdir. Bu da yine tıbbi literatürde kekreyemiş meyvesi ve tozu ile alakalı varılan bir başka kanıdır. Çünkü sindirim sistemine olumlu etkileri yönünden gıdaların sindiriminde oynadığı rol de önemli bir detaydır.

Direkt kekreyemiş tozu ile alakalı yapılan bir başka klinik çalışma ise bağırsaklarda yararlı bakterilerin artmasında önemli bir rolü olduğunu görülmektedirmıştır. Bağırsak aracılığıyla sindiriminde zorlanılan besin artıklarını iyi bir biçimde değerlendirir. Dolayısıyla vücutta yağ oluşturucu etki yapma özelliğinde olan bazı gıdaların sindiriminde bağırsağa yardımcı olması kekreyemiş tozunun kilo verdirdiğini ispatlamıştır.

Bütün bu incelemelerin dışında yapılan bir başka klinik çalışma ise yağların sindirimi ile alakalıdir. Yağların vücutta sindirimini sağlayan bazı enzimlerin salgılanmasına engel olur. Bu da yağların sindirilmeden vücuttan atılabileceği manasına gelmektedir. Yağlar sindirilmezse vücuda katılmaz ve kilo almaveya neden olmaz. Bu yanıyla da kilo verdirme özelliğini taşır.

Kekreyemiş tozu düzenli kullanımlarda 1 ayda kişiden insana değişen miktarlarda kilo verdirir. Bunun nedeni her insanın vücudunun metabolizmasındaki çalışma etkinliğinin farklı olmasıdır. Metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği ile kekreyemiş tozu aracılığıyla kilo verenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Düzenli bir beslenme pratiği, düzenli egzersizler ve düzenli kullanımı ile 1 ay içinde 10 kilo vermek bile olabilecekdür. Bu, metabolizma çalışma hızlarına göre değişiklik gösterebilir. Lakin şu bir gerçektir ki vücuttan ciddi miktarda yağ kaybettirebilir. Bu da obezite sınırında olan veya hâlihazırda obeziteyle savaşanlerin güvenle kullanabilecekleri manasına gelmektedir.

Kekreyemiş tozu her bitkisel ürün diyetinin gerektirdiği gibi açken tüketilmesi önerilen bir gıdadır. Her gün düzenli olarak aç karna iki kez bitirildiğinde zayıflamak isteyenlere önemli etkiler gösterecektir. Ayrıca bağırsak hareketliliğini ve sindirim sisteminin çalışmasını destekleyici özelliğiyle de gıdaların yakılmasına yardımcı da olacaktır.

Kekreyemiş tozu ister süt ister su ile karıştırılarak günde iki kez tüketilebilir. Aç karna günde iki kez alımlarda kilo verdirici özelliğini bir iki hafta içinde görmek olabilecekdür. Süt ve suyun bunun yanında yoğurda karıştırılarak da tüketilmesi yağ yakmanız için etkili bir yoldur. Lakin hamilelere ve kronik böbrek yetmezliği olanlara tüketimi önerilmez. Bundan dolayı kronik herhangi bir hastalığınız varsa veya böyle bir hastalıktan şüpheleniyorsanız bir doktora danışmadan kullanmaya başlamak riskli olabilir. Bundan dolayı güvenli bir biçimde tüketmek için herhangi bir kronik rahatsızlığınız olmadığından emin olun.

Kaynak: wikipedia

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu