Sağlık

Kekik Çeşitleri: 14 Çeşit Kekik ve Faydaları

Kekik Çeşitleri: 14 Çeşit Kekik ve Faydaları, sağlık bölümümüzde Kekik Çeşitleri: 14 Çeşit Kekik ve Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kekik Çeşitleri: 14 Çeşit Kekik ve Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kekik Çeşitleri: 14 Çeşit Kekik ve Faydaları

Kekik çeşitleri yüzsenelerdir bireylerin sağlığına derman oluyor. Türk mutfağında en fazla tercih edilen baharatlar içinde olan Kekik, Latince adı Lamiaceae olan Ballıbabagiller ailesinden, Satureja, Coridothymus, Origanum, Thymbra ve Thymus cinslerine verilen bir isimdir. Oldukça hoş bir esansı bulunan bitki, özellikle güneşli ve sıcak yerlerde görülür.

Oldukça kolay yetiştiği için tarlalarda, çimenliklerde, çayırlarda ve ormanlarda çok fazla rastlanır.  Ayrıca evlerde ve bahçelerde büyütme fırsatı mevcuttur.

Kekik çeşitleri dünya çapında farklı biçimde olsa da, gösterdiği faydalar yönünden bi hayli benzerdir

Kekik çeşitleri, içinde bulunan demir, potasyum, magnezyum, manganez, kalsiyum, selenyum, B vitamini, A vitamini, C vitamini, E vitamini, beta karoten, omega 3 ve folik asit bulundurur. Tüm bu vitamin, mineral ve organik yağların faydalarını barındıran Kekik, düzenli bir kullanımla daha sağlıklı bir yaşam sunar.

Kekik çeşitleri nelerdir? Bilim insanları, bu hususta dünya çapında 350 üzerinde tür olduğunu belirtir. Bunlardan bazıları şu biçimdedir.

Bu türler Kekik çeşitleri içinde birkaç tane olup, dünya üzerinde yetiştirilen birden fazla türü mevcuttur. Kullanım alanı yönünden bi hayli zengin olan kekiğin, özelikle yağı yapılarak kullanılmaktadır.

Malum olduğu üzere yağlar, uçucu ve sabit yağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Kekik yağı, bunlardan uçucu sınıfa dâhildir. Kekik çeşitleri hepsinden yağ üretmek olabilecek olup, buhar eşliğinde damıtma yöntemiyle elde edilmektedir. Burada ne kadar fazla damıtılırsa, elde edilen renk de öyle olur. Misal verilecek olursa uzun süre damıtma beyaz kekik yağı sonucunu verir.

Peki, Kekik çeşitleri evde yağ haline getirebilir mi? Eğer gerekli malzemelere sahipsiniz, kendi yağınızı bizatihi kendiniz uygulayabilirsiniz.  Burada gereksinimiz olan malzemeler şunlardan oluşmaktadır.

Peki, kekik çeşitleri nasıl yağ yapılır? Bunun için ilk kez kekiği alarak, havana güzelce koymanız gerekir. Ardından kekiği güzelce döverek, yağı çıkana dek tamamen ezilmesini sağlayın. Bundan emin olduktan sonra herhangi bir tencereyi alarak, ateş üzerine yerleştirin ve kekiğin kendisini ve yağını içine dökün.

Ardından tencere içinde minimum 5 dakika boyunca kaynamasını sağlayın. Bu esnada ocağı orta ateşe alın ve sürekli olarak karıştırın. Süre dolduğunda ocağı kapatarak, kekiği ve yağı soğumaya bırakın. Bundan sonra huni yardımıyla cam kaba aktararak, serin bir ortamda muhafaza edin.

Peki, bu biçimde elde edilen Kekik yağı nerede kullanılır? Bu yağı ister soluyabilir, isteğe göre ağzınızda gargara şeklinde tercih edebilirsiniz. Ayrıca masaj halinde uygulanması da olabilecekdür. Böylelikle yağın getirdiği tüm faydalardan yararlanılır.

Evinizde tüm kekik çeşitleri, kolay ve pratik bir biçimde yağ yapılarak, kullanılabilir. Böylelikle düzgün ve düzenli bir kullanım, sağlığınıza birden fazla fayda getirir.

Kaynak: medicalnewstoday / thespruceeats

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu