Gündem

Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?

Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?, güncel bilgiler bölümümüzde Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir? haberimizin detayları..

Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?

Kedi piresi özellikle bahar ve yaz aylarında kedilerde görülen rahatsız edici bir durumdur. Bu bakımdan kedi severler için kedi piresi nasıl temizlenir sorusuna yanıt vermek önem taşıyor. Bu durumun önüne geçilmezse kedilerde mühim sorunlar baş gösterebilir.

Kedi Piresi Nedir, Nasıl Bulaşır?

Kedi piresi tanımı itibariyle tüm canlılarda görülen piredir. Kedi piresinin bulaşma yöntemi kediler için tüylü yapıda oldukları için kolay bir şekildetir. Özellikle dışarısı ile temas eden kedilerde pire kapma durumu çok daha sık görülen bir durumdur. Lakin yalnızca ev içinde yaşayan kedilerde de yine pire kapma durumu görülebilmektedir. Pireler hayatta kalmak için çok istekli canlılar olduklarında, bir kediye bulaşmaları halinde çok kısa bir sürede çoğalırlar ve önlem alınmazsa sayıları binleri bulabilir. Böyle bir durum ise kediler için çok rahatsız edici olur.

Pireler için müdahale edilmezse çok can acıtıcı bir hal alabilirler çünkü pireler kedilerin kanını emerler ve her ısırık can acıtıcı olmaya başlar. Üstelik bu duruma kedinizin kaşınması da eklenince çok daha kötü bir durum görülmektedir. Kedi pireleri normalde insana gelmezler fakat beyaz pire türüyse insana da bulaşma olasılığı bulunmaktadır.

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedi piresi temizleme yapmak için ilk adım pire damlası almak olacaktır. Bu damlalar pireleri uzaklaştırmak için üretilirler ve kedinin ensesine uygulayarak kullanılırlar. Bu işlemi yapmak veteriner kontrolünde olursa çok daha sağlıklı bir sonuç verir. Çünkü damlanın kedinin ensesine tam biçimde yedirilmesi ve kendisinin yalamayacağı bir mesafede olması gerekmektedir.

Pire damlası ortalama olarak 3 ay etkili olacaktır ve pireler bi hayli hızlı bir biçimde yok olacaklardır. Pireler öldüğü için ölü pireler tüylerin içinde kalabilirler, bu durumda da kedinin yıkanması daha iyi olacaktır. Lakin damla hususunda önemle üstünde durulması gereken nokta pire damlası her kediye uygulanmamasıdır.

Bunun dışında sirke ile pire temizliği de uygulayabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesi içine normal sirkeyi koyun ve ardından sirkeyi kediniz üzerine püskürtün. Sirke pireleri uzaklaştıracaktır. Sirke doğal bir ürün olduğu için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir metottur.

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu