Bilgi Arşivi

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar, bilgi arşivimizde Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar konusunu ele aldık. Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Normal şartlarda her araç için teminat içeriği ve limitler fiyat yönünden aynı olarak belirlenmektedir. Lakin trafik sigorta priminin fiyatını yukarı yahut aşağı çeken bazı durumlar mevcuttur. Bilhassa aracın sahip olduğu plaka önemli bir faktördür. Araç plakasının bulunmuş olduğu trafiğin yoğun olması ve bundan kaynaklı riskin daha fazla olabileceğinden dolayı prim tutarı fazla olacaktır. Diğer önemli bir husus ise aracın önceden kazaya karışıp karışmadığıdır. Eğer önceden kaza yapılmışsa yine aynı biçimde sigorta primi yüksek çıkacaktır. Bunun yanında kaza sonrsa sigorta priminin ne kadar artacağı konusu soru işareti olarak önümüze çıkıyor. Karışılan kaza durumu böyle bir durumda primi etkileyen en önemli faktördür.

Yasalaşmış ve zorunlu olan trafik sigortası araç sahiplerine maddi anlamda destek sağlamaktadır. Aracınızla bir kazaya karışmanız durumunda karşı tarafta bir hasar oluşmuşsa karşı tarafın maddi kaybını trafik sigortası karşılar ve bu durumda sizin cebinizden bir kayıp oluşmaz. Trafik sigortası prim miktarlaı yıllık bazda Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla belirlemektedir. Primlerin belirlenmesiyle birlikte sigorta şirketlerine bildirilir.

Daha önce aracınızla bir kazaya karışmamışsanız, bu durumda indirim uygulanır. Bu indirimin adı hasarsızlık indirimidir.Bu hasarsızlık indirimi ise senelere bağlı olarak düşer. Peki kazadan sonra sigorta ne kadar artar dersek?

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar?

Aracınızla karşılaşabileceğiniz bir kaza durumunda karşı tarafın ödemesini sigorta şirketi yapar. Böyle bir kazaya karışma durumunda üçüncü şahıslara yapılan bir ödeme sigorta şirketiniz aracılığıyla ödenmesiyle birlikte sigorta priminizde artış söz konusu olacaktır. Lakin bu artışın sigorta şirketinin sigorta yaparken uygulamış olduğu politikalardan kaynaklı baktığı belli başlı durumlar söz konusudur.

Trafik sigortası prim ödemesi belirlenirken belli oran ve basamaklarda hasarsızlık indirimi uygulanır. Kaza yapılmadığı sürece buna bağlı olarak hasarsızlık indirim oranı ödenecek olan sigorta prim oranını düşürür ve bu oran her sene azalacak biçimde devam eder. Lakin yapacağınız kaza ve kazalar bu prim oranını aksi yönde artıracaktır.

Kazadan Sonra Sigorta Prim Artış Basamakları

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar

Yukarıdada birden çok kez bahesttiğimiz üzere, kazaya ve kazalara karışmanız durumunda sigorta priminiz değişir.. Kazadan sonra sigorta ne kadar artar ve uygulanan basamak nedir denildiğinde belli ayrımı mevcuttur bu durumun. Araç eğer ilk kez trafiğe çıkmışsa bu araç için 4. basamaktan prim artışı uygulanır. Daha sonrasında ise ilerleyen senelerdeki gerçekleşen hasar durumlarına bakılır. Hasar durumu göz önüne alınarak 7. Basamaktan prim uygulaması yapılır. Geçici süreliğine tavan fiyat belirlenmesi şu an için ülkemizde bulunmamaktadır.

Kazadan Sonra Prim Artış Miktarı Neye Bağlıdır?

Prim artışının en önemli faktörü şüphesiz aracın önceden kazaya karışıp karışmadığı ve bu kazanın kaç kez tekrarladığıyla alakalıdır. Dolayısıyla kaza sonrasında sigorta priminin ne kadar artar sorusunun asıl cevabı kaç adet kaza yapıldığıyla alakalıdır. Eğer yapılan kaza birden fazla olmuşsa bu durumda prim yükselecektir ve alım yapacağınız hasarsızlık indiriminden yaralanamanıza neden olacaktır.

Kazadan Sonra Artan Prim Miktarı Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Araç kullanıldığı sürece yani satılana kadar kazaya karışmış olma durumu yada hasarsız olma durumu sürecektir. Lakin aracınızı satmanız durumunda bu durum değişecektir. Aracı satın alan kişi için ise trafik sigortası yaptıracak kişiyi geçmiş zamanda yapılan kaza durumu bağlayıcı değildir. Dolayısı ile aracı satın alan birinin zorunlu trafik sigortası prim ödemesi belirlenirken geçmişteki prim artırımı oranı yahut hasarsızlıktan dolayı uygulanan hasarsızlık prim indirim olayı dikkate alınmayacaktır. Kazadan sonra sigorta ne kadar artar ise artsın aracı alan kişi bu durumdan etkilenmeyecektir. Yeni araç sahibi geçmişten sorumlu olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım? başlıklı makalemizde Araç çekilirken düşerse ne yapılmalı, Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım? ve Çekici aracı düşürürse nereye şikayet etmeliyim ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu