Başvurular

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Kayseri Büyükşehir Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Ekonomik düzensizlik ve yetersizlik sebebiyle birden fazla kişi muhtaç ve mağdur olabilmekte, bu durumda belediyeler kendi sınırlarında ikamet eden vatandaşlar için değişik yardımlarda bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan Kayseri Belediyesi sosyal yardımları ile halka yardım eli uzatmakta, sosyal veya ekonomik nedenlerden dolayı yetersizlik yaşayan hanelere destek olunmaktadır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için hazırladığımız bu rehberle siz de sürecin detaylarını bulabilir, rahatlıkla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kayseri Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Bir büyükşehir belediyesi olarak aktif biçimde sürdürdiği yardım ve dayanışma projeleri bi hayli fazla olan Kayseri Belediyesi, hem gıda hem nakit yardımlarıyla muhtaç durumdakilerin yanında olmaktadır. Bu projelerden birisi olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Büfesi il genelinde 52 mahallede ve 22 farklı noktada ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere günlük ekmek yardımı yapmaktadır. Büfeden ücretsiz ekmek almak isteyenlerin ilk kez Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapması ve bu yardıma hak kazanması gerekmektedir.

Yardımlarının bi hayli çeşitli olduğundan söz ettiğimiz Kayseri Belediyesi para yardımı için halka Sosyal Destek Kartı ile alışveriş olanağı da tanımaktadır. Maddi zorluk çeken bireylere içinde 150 TL nakit para yüklenmiş biçimde verilen bu kartlar ile anlaşmalı market zincirlerinden bireyler istediği gereksinimlerini satın alabilmektedir. Her sene binlerce aileye destek kartıyla katkıda bulunan aile, bunun yanı sıra yine ekonomik açıdan muhtaç durumda olup Kayseri Büyükşehir Belediyesi kart başvurusu olumlu yanıtlanan çölyak hastaları için de Glutensiz Sosyal Destek Kartı yardımı yapmaktadır. Bu kart aracılığıyla hastalar kendi beslenme şekillerine uygun gıdalara ulaşabilmektedir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için 11 farklı aşeviyle hizmet veren bir kurum olmakta, muhtaç durumda olan aileler bu aşevlerinden sıcak ve günlük çıkan yemekleri ücretsiz alabilmektedir. Yine Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları içinde bulunan kömür gibi yakacakların dağıtılması, çocuk sahibi ailelere bebek bezi sevkiyatı yahut gereksinimi olan ailelere ev eşyası verilmesi gibi yardımlar da önemli destek kollarını oluşturmaktadır.

Kayseri il sınırlarında yaşayan, hem maddi hem psikolojik olarak desteğe gereksinimi olan ve iş veya sosyal hayatta yer alamayan engelli vatandaşlar, Belediye’nin aktif olarak yardım ettiği diğer bireylerdendir. Engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye, baston yahut hasta yatağı gibi medikal cihazlar temin edilmektedir. Ek olarak maddi açıdan önemli bir destek oluşturan KASKİ indirimleri de yine engelli vatandaşları kapsamakta, %40 yahut daha yüksek oran engeli bulunanlara KASKİ aracılığıyla su faturalarında %50 indirim uygulanmaktadır.

Ayni ve maddi yardımların dışında evde sosyal destek hizmeti de bulunan Belediye, kendi adı altındaki meslek uzman kişilerı ile engelli yahut yaşlı olup kendi bakımını sağlayamayan bireylere kişisel hijyenden psikolojik danışmanlığa kadar birden fazla alanda yardımcı olmaktadır. Ekipler evde bakım kapsamı içinde bireylerin rutin temizlik veya saç –sakal kesimiyle ilgilenmenin yanında evdeki temel eksikleri giderme ve ufak onarma işlemlerini yapma gibi konularda da desteğini sağlamaktadır.

Kayseri Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yardımlar çeşitli olduğu gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardımları alabilecek bireyler ve bu bireylerin karşılaması istenen kriterler de bir hayli çeşitlidir. Kayseri Belediyesi Sosyal Destek Kartı alabilecek ve böylece 150 TL alışveriş yapma hakkı kazanacak olan bireyler ekonomik özgürlüğü olmayan dul kadınlar, bakıma muhtaç öksüz ve yetimler, engelli bireyler, eşi askerde yahut cezaevinde olan veya eşinden ayrılmış olan kadınlar şeklinde listelenebilir. Yakacak gibi barınmaya ve ısınmaya ilişkin temel yardımların ise özellikle mültecilere ve sığınmacılara yönelik olduğunu eklemek gerekmektedir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım hususunda öncelikli gördüğü gruplardan bir diğeri olan olarak bakıma muhtaç ve 65 yaş üstü yaşlıları açıklamaktadır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla tahsis edilen psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanın olduğu ekiplerle bu yaşlı vatandaşların haneleri ziyaret edilmekte, yine bu hanelere de ayni ve nakdi yardım ulaştırılmaktadır.

Tüm engelli vatandaşlara ihtiyaç duyduğu danışmanlık, kişisel bakım, eve ilişkin tadilat yahut temizleme veya maddiyat gibi konularda yardım eli uzatan Belediye, ek olarak su faturasında %50 indirim için engelli vatandaşlarda minimum %40 oranında engellilik şartı aramakta, bu durumun heyet raporuyla tasdik edilmesini talep etmektedir.

Kayseri Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Destek Kartına yapılacak olan başvuruları Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla kabul eden yetkililer, bu amaçla başvuracak adayların alakalı birime bizzat gelmesini uygun görür. Lakin bilgi sorgulamak yahut ulaşım olanağı olmaksızın talepte bulunmak için bu birime ait telefon numaralarıyla da yetkililerle görüşülebilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak için birden fazla vatandaşımız kendileri şahsen yetkililerle görüşmeye gitmekte ve buradan kendilerinden istenen belgeleri teslim edip, form doldurmaktadır. Lakin tüm bu işlemler için sağlığı yeterli olmayan veya maddi nedenlerden ulaşım sağlayamayan vatandaşlar zabıta, muhtarlık, şahit olan komşu gibi diğer bireyler aracılığıyla telefon üzerinden de yetkili personellerin adresine gelmesini talep edebilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tüm belediyelerde olduğu gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu için form doldurulmasını talep etmekte, formu doldurmak için Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na müracaat edilmesi yeterli olmakta yahut sağlık gibi nedenlerden formu dolduramayacak durumda olanların telefonla yetkililere durumu bildirmesi gerekmektedir. Formu hem bireylerin sistemlerdeki kayıtlarından hem de adreslerini inceleyerek kontrol eden yetkililer bu bilgilere göre yardıma karar vereceğinden formun hem eksiksiz hem hatasız doldurulması zorunludur.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu formu doldurulurken sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde girmeniz gereklidir. Belediyenin yaptığı yardımlardan yararlanmak için başvurusu formuna bu https://www.kayseri.bel.tr/beyaz-masa linkten varabilirsiniz.

Kayseri Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurusunda bulunan ve başvurusunun hangi etapta olduğunu merak edenlerin orijinalinde bir başvuru kanalı olan ALO 183 numaralı hatta araması yahut e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama ekranını açması yeterli olmaktadır.

Kayseri Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal Destek Kartı dahil olmak üzere birden fazla yardım kategorisinde direkt görüşülmesi gerekli olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına ait telefon numarası ALO 183’dür. Sosyal Kart başvurusu için aranabilecek bir diğer yer olan santral numarası ise 0(352) 222 89 ve Çağrı Merkezi numarası ise 153’tür.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda yardımlarını farklı alternatifler aracılığıyla ve çeşitli şekillerde yapan Belediye, aşevlerinden sıcak yemek sevkiyatı, sosyal kart aracılığıyla gıda alışverişinin yapılması, sosyal büfeler aracılığıyla ekmek sevkiyatı yahut çölyak hastalarına özel alışveriş kartları aracılığıyla besin alımı gibi çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Kişilerin Kayseri Belediyesi gıda yardımı başvurusunda bulunması halinde hangi yardımı, ne süreyle alabileceği ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Kayseri Belediyesi’nin nakit gereksinimlerini karşılamada süreci hem daha gizli biçimde hem onur zedelemeden hem de daha pratik biçimde tamamlamak için Sosyal Destek Kartı projesini hayata geçirdiği görülür. Bu kartların limiti 150 TL olmakla birlikte hanenin yahut vatandaşın muhtaçlık durumuna göre tek yahut çok seferlik olarak verilmesi olabilecekdür. Kayseri Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu olumlu yanıtlanan bireylere sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla kartları teslim edilecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu