Başvurular

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kaymakamlık para yardımı 2021

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kaymakamlık para yardımı 2021, başvurular bölümümüzde Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kaymakamlık para yardımı 2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kaymakamlık para yardımı 2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kaymakamlık para yardımı 2021

İçerik gizle
1Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?
2Kaymakamlık Yardım Formu
3Şartlı Eğitim Yardımları
4Şartlı Sağlık Yardımları
5Dul Maaşı
6Yaşlılık Maaşı
7Engelli Maaşı
8Öksüz-Yetim Maaşı
9Asker Yakın Aylığı
10Kömür Yardımı
11Elektrik Yardımı
12Para Yardımı
13Kira Yardımı

Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? ihtiyaç sahibi ailelerin en sık sorduğu sorulardan biri. Eğer sizlerde de kaymakamlık yardımına başvuru yapmak istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu paylaşımımızda kaymakamlık aracılığıyla verilen bütün yardımları anlattık. Bunun dışında Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu kapsamlı bir biçimde dile getirdik.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye de 922 kaymakamlık bulunmaktadır. Her kaymakamlığa bağlı bir sosyal yardımlaşma vakfı bulunmaktadır. Bu kaymakamlığa bağlı SYDV’lerin görevleri yoksul vatandaşa maddi yardımda bulunmaktır. Peki bu Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nasıl başvuru yapılır ? Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle kaymakamlık yardımlarından faydalanabilmek için kaymakamlık sosyal yardım birimine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer evli iseniz eşlerden birinin başvurusu yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında siz değerli okurlarımıza bir başvuru formu doldurtulmaktadır.  Bu formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Kaymakamlık Yardım Formu her kaymakamlıkta biraz değişkenlik gösterse de genelde kolay bir biçimde doldurulur. Kaymakamlığa yardım başvurusu bu biçimde yapılır. Bu ilk adımdır. Bundan sonraki çalışma Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına aittir.

Kaymakamlık Yardım Formu

Kaymakamlık yardım başvurusu internetten nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ne yazık ki bu olabilecek değildir. e devlet kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Diye sorularla karşılaşıyoruz fakat yardım başvuruları yalnızca şahsen yapılmaktadır. Kaymakamlık yardım başvuruları online başvuru kabul edilmemektedir.

Kaymakamlık Yardım Formu dikkatli bir biçimde doldurulduktan sonra  başvurunuz tamamlanır. Kaymakamlık Yardım formu önemli. Burdaki bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Sonra para yardımı yada herhangi bir yardım parası alabilmeniz için hane ziyareti yapılır. Bu hane ziyareti SYD vakıflarındaki sosyal yardım ve inceleme görevlisi aracılığıyla yapılmaktadır.  İncelemeden sonra mütevelli heyeti aracılığıyla uygun görülmesi durumunda sosyal yardımlarınız bağlanmaktadır.

Peki nedir bu yardımlar kısaca söz edelim.

Şartlı Eğitim Yardımları

Vatandaşlarımızın en fazla merak ettiği konulardan bir diğeride Kaymakamlık okul yardımı konusundur. Kaymakamlıklarca verilen eğitim yardımları nelerdir? nasıl alınır? Ücret ne kadar?

Eğitim gören ailelerin çocuklarına verilmektedir. Devamsızlık yapmama şartı aranmaktadır.

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okul çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımdır. Şartlı sağlık yardımı da Kaymakamlık okul yardımı gibi çocuklara verilen bir yardım çeşididir.

0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Hem Şartlı Eğitim yardımında hem de Şartlı sağlık yardımında Annede de babada da ssk, bağkur yahut emekli sandığı olmaması gerekmektedir.

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımdır. 2 ayda bir 650 TL verilmektedir. Dul maaşı da kaymakamlığa yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun araştırılan yanıtlarındandır. Dul maaşında da herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekir.

Yaşlılık Maaşı

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu soranların en fazla merak ettiği konulardan bir diğeride yaşlılık maaşıdır. Yaşlılık maaşları üç aylık maaşları olarak da anılan ve artık her ay ödenen 65 yaş aylıklarıdır.

65 yaşını doldurmuş bireylere verilen yardımdır. 763,67 TL’dir.

Engelli Maaşı

Engelli vatandaşlara verilen yardımdır. En az %40 rapor şartı aranmaktadır. 18 yaşından ufak engellilerin anne ve babasında sağlık güvencesinin olmaması gerekir. 18 yaşından sonra ise temel kriter malvarlığı ve muhtaçlık kriteridir.

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla ilişkilidır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Devlet 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle çocuk başına aylık 100 TL’den 150 TL’ye çıkarmıştır. İki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır. Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 1200 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur. Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlandırmaya devam edelim. Peki kaymakamlıklar aracılığıyla verilen diğer yardımlar nelerdir? Devam edelim.

Asker Yakın Aylığı

Kaymakamlık yardım parası başvurusu hususunda en fazla araştırılan konulardan biridir. Asker ailesine maaş yardımı 21.04.2020′ de yapılan son zam ile aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 800 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Kömür Yardımı

Yapabileceğiniz bir diğer yardım başvurusu ise kömür başvurusudur. Her aileye 750 KG yani 30 torba kömür dağıtılmaktadır. Vatandaşlarımız yaşadıkları ilçe kaymakamlıklarına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuru yapabilir.

Elektrik Yardımı

kaymakamlık yardım parası başvurusu hususunda en fazla araştırılan başlıklardan biridir. İnsanlar Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Diye araştırırken en fazla elektrik yardımını nasıl alacaklarını düşünüyorlar. Elektrik yardımı da ilçenizdeki sydv den alınmaktadır. İlçenizdeki sydv den herhangi bir maaş alıyorsanız elektrik yardımı da otomatik olarak bağlanmaktadır.

1-2 kişilik haneler 75 KW 56,33TL

3 kişilik haneler 100 KW 75,11 TL

4 kişilik haneler 125 KW 93,88 TL

5 yahut daha fazla kişilik aileler 150 KW 112,66 TL

Para Yardımı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan diğer bir yardım ise para yardımıdır. Bilhassa 1000 TL yardım başvurusu hususunda epey bir başvuru yapıldığı bilinen diğer bir gerçek. Ayrıca gıda yardımı farklı zamanlarda yapılan diğer bir yardımdır. Maddi yardım başvurusu yahut Kaymakamlık para yardımı başvurusu olarak da aratılan ve araştırılan bu hususta kaymakamlıklar yardımcı olmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları Diğer aile yardımı ve tek seferlik yardım adı altında para yardımı yapmaktadırlar. Ayrıca pandemi yardımı olan 1000 tl yardımı da vakıflar bağlamaktadır.

Kira Yardımı

Kaymakamlıktan kira yardımı nasıl alabilirim? Sıkça sorulan bir sorudur. Vakıflarda nadir de olsa yapılan bir diğer yardım ise kira yardımıdır. Genelde bazı nedenlerden dolayı sokakta kalmış yada kirasını ödeyemeyen vatandaşlara yapılan yardımdır. Kaymakamlıktan kira yardımı nasıl alınır hususunda yapabileceğiniz en doğru hareket ilçenizdeki vakfa gidip bu yardımı verip vermediklerini sormanızdır. Teoride vakıflara bağlı olan kira yardımı pratikte her vakıfta yoktur.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere muhakkak paylaşın. Elimizden geldiğince sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu