Başvurular

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

İçerik gizle
1Sosyal Yardımlaşmadan Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?
2Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar ?
3Kaymakamlıktan Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur ?
4Kaymakamlık Kira Yardımı Kaç Ay ?

Kaymakamlık kira yardımı veriyor mu sorusu muhtaç durumda ki ailelerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Kira yardımı almak isteyen aileler ya kiralarını ödeyecek maddi duruma sahip değil yada evleri oturulmayacak kadar sağlıksız koşullardadır.

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de hemen hemen 4 milyon gecekondunun olduğunu belirtiyor. Bu 4 milyon konutun içinde yaşanılmayacak durumda olan çok fazla ev var.

Bu konutlarda yaşayan ve kira ödemeye gücü yetmeyecek binlerce vatandaşımız var. Bu vatandaşların gerek ev onarımını, evi olmayanların ise kira yardımını karşılamak üzere kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimleri devreye girmektedir.

Kaymakamlik kira yardimi yapiyor mu ? Evet yapıyor. Ama bu yardımı alabilmek için bir takım şartları taşıyor olmalısınız. Kira yardımı şartları hususunda ne kadar esnek davranmaya çalışsa da kendisine ayrılan bütçenin üstüne çıkamayacaktır. Bundan dolayı de seçici davranmak zorunda kalacaktır.

Sosyal Yardımlaşmadan Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Sosyal yardımlaşmadan kira yardımı alma şartlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ‘ündminimum olmalı
  • Hanede bulunan bireylerden herhangi birinin adına kayıtlı bir başka konut bulunmaması
  • Hanede araç kaydının bulunmaması
  • Hanede vergi kaydının bulunmaması
  • Muhtaç durumda olması

Yukarı da saydığımız maddeler her sosyal yardımlaşma vakfında değişiklik arz edebilir. Çünkü her vakfın kendisine ait bir mütevelli heyeti var ve bu heyet kriterleri arttırabilir yahut azaltabilir. Ama yukarı saydığımız maddeler genelde kaymakamlıktan kira yardımı almak isteyenlerde aranan şartlar. Kaymakamlık kira yardımı başvuru formu nereden bulunur diye merak edenlere hemen altını çizelim. Bunun için başvuru formu bulunmamaktadır. Dilekçe yazmalısınız. Şimdi de dar gelirliye kira yardımı ne kadar bir bakalım.

Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar ?

Kaymakamlık kira yardımı ne kadar sorusu aslında isabetli bir soru değil. Çünkü burada ailenin durumu göz önüne alınır. Kiracıya devlet yardımı ödemesi muhtaçlık durumu ve özel durumları sona erene kadardır. Yeşil kartlılara kira yardımı bu özel durum ortadan kalkmadan kesilmeyecektir.

Misal verilecek olursa sel yahut yangın sonucu evsiz kalmış bir ailenin kira geliri ailenin kendi evini kurup kira bedelini ödemeye başlayıncaya kadar devam eder. Ama unutulmamalıdır ki vakıf mütevelli heyeti bu süreyi dilediği zaman sonlandırma yetkisine sahip. Engellilere kira yardımı yapılırken yine aynı kriterler aranmaktadır.

Kira yardımı genelde en fazla 960 TL olarak verilmektedir.

KaymakamlıktanKira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Kaymakamlıktan Kira yardımı almak için nereye başvurulur diye merak edenler için hemen anlatalım. Kaymakamlık kira yardımı başvurusu ; Kaymakamlıklara ve Valiliklere bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmanız gerekir. Sosyal yardımlaşma kira yardımı için başvurunuzu aldıktan sonra inceleme sürecini başlatacaktır.

Devletten kira yardımı nasıl alınır yahut kira yardımı için nereye başvurulur diye merak edenlere bir hatırlatma. Devletten kira yardımı alabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunuzu sağlam delillerle sunmalısınız. Devletin yoksullere yaptığı yardımlar içinde önemli bir yere sahip olan kira yardımı gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak adına sıkı bir inceleme yapılmaktadır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Kaç Ay ?

Kaymakamlık kira yardımı kaç ay yapıyor sorusu kritik bir soru. Muhtaç durumda ki ailelere kira yardımı yaparken ailenin muhtaçlık durumunu takip etmektedir.

Muhtaçlık durumu sona eren , kendi kirasını ödeyebilecek duruma gelen ailelerin kira yardımı kesilir. Yani kira yardımı kaç ay sualinin yanıtı tamamen ailenin maddi durumuna bağlıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu