Sağlık

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları, sağlık bölümümüzde Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları

Kayısı çekirdeği yağı kozmetik alanında son senelerde özellikle cilt bakım ürünleri alanında tercih edilen bitkisel yağdır. Kayısı çekirdeği yağı aromaterapide de kullanılıyor ve adı giderek daha popüler hale geliyor. Kayısının kuru tohumlarından elde edilen kayısı çekirdeği yağı ne işe yarar?

Kayısı çekirdeği yağı, cildi besleyen ve antioksidan özelliklere sahip vitamin ve mineraller içerir. Oleik asit (Omega-9) ve linoleik asit (Omega-6) yağ asitleri yönünden zengindir ve cildin beslenmesi için vücudun bunları dışarıdan alması gerekir. Ayrıca badem yağı A, D, E ve K vitaminlerini içerir. Kayısı çekirdeği yağının insan sağlığını korumada çok çeşitli faydaları mevcuttur. Cilt üzerindeki tesirinin bunun yanında zengin içeriği vücudun direncini artırabilir ve enfeksiyon önleyici özellikler gösterebilir. Eklemlerde iltihaplanma, sertlik ve ağrıyı önler. Kayısı çekirdeği yağı antioksidanlar yönünden zengindir. Bu işlevi ile cilt kanserine neden olabilecek hücre mutasyonlarını önleyebilir. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. İç direnci artırarak hastalığın daha bi hayli hızlı atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Yanlış kullanım, saf badem yağı cildinize zarar verebilir. Ayrıca kirpikleri, kaşları ve saçları kalınlaştırır ve yüzde kıllanma poblemlerina neden olmaktadır. Bu yağ az miktarda siyanür içerir ve aşırı kullanımı zehirlenmelere sebep olabilir.

Kayısı çekirdeği yağının faydaları ise şunlardan oluşmaktadır:

Ülkemizde kayısı çekirdeği yağı kullanımı son haftalarda arttı. Bu tohumun yağı, soğuk presleme teknolojisi kullanılarak çıkarılır. Bu yöntemin temeli, tohumları alıp yüksek basınçla ezerek yağı çıkarmaktır. Yöntem teknik imkanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Kayısı çekirdeği yağı, ısıl işlem yahut kimyasal ürünler olmadan çıkarılır, böylece besin değerini tam anlamıyla koruyabilir. Kayısı çekirdeği yağı satın almak istiyorsanız güvenilir bir kaynaktan elde etmeniz sağlığınız için mühimdir.

Kayısı çekirdeği yağı sağlık için bi hayli faydalıdır. Lakin fayda sağlamak maksadıyla kullanırken fazla dikkatli olmak mühimdir. Saf badem yağı kullanılmamalıdır. Saf halde kullanıldığında cilde ciddi zararlar verebilir. Ayrıca kayısı çekirdeği yağı saç köklerini de iyileştirir. Dikkatsiz kullanım aşırı saç büyümesine ve büyümesine sebep olabilir. Ayrıca kayısı çekirdeği yağı az miktarda siyanür içerir.

Fazla tüketilirse zehirlenme poblemlerina sebep olabilir. Aşırı tüketim ölüme bile sebep olabilir. Her üründe olduğu gibi kayısı çekirdeği yağını tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışmalı ve bu biçimde kullanmaya başlamalısınız. Aksi taktirde kişiden insana etkileri daha yüksek olabilir.  Ayrıca kronik hastalığı olanlar, hamileler ve emziren bireyler kullanmamalıdır.

Kayısı çekirdeği yağının tüylü kökleri besleme özelliği mevcuttur. Bu özelliğinden dolayı kaş ve kirpik dökülmesi problemlerinin nasıl tedavi edileceğinde kullanılır. Yüz bölgesine uygulandığında hemen tüylenme yapmaz. Lakin fazla kullanıldığında ve yalnızca kayısı çekirdeği yağı uygulandığında yüzdeki kılları besler. Bu nedenle kayısı çekirdeği yağının az miktarda su ile inceltilerek maske şeklinde kullanılması tavsiye edilir.

Kayısı çekirdeği yağı hafif bir dokuya sahiptir. Lakin direkt kullanıldığında gözeneklerin kapanmasına neden olmaktadır. Akne oluşumuna neden olabilecek yağ kullanılmadan önce seyreltilmelidir. Kayısı çekirdeği yağı göz çevresine sürüldüğünde göz altındaki yağ bezleri gibi çeşitli sorunlara sebep olabilir. Kayısı çekirdeği yağı da çok fazla saç bakımı için kullanılır. Kayısı çekirdeği yağı saf haliyle kullanıldığında saçların yağlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu yağ damlasının az bir miktarı saç bakım ürünlerinde kullanılabilir yahut kayısı yağı içeren bir saç bakım ürünü ilk tercih olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu