Bilgi Arşivi

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?, bilgi arşivimizde Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır? konusunu ele aldık. Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalizör temizliği çevre ve daha temiz bir hava sahası için her ne kadar lazım ise otomobilinizin sağlıklı ve kuvvetli bir biçimde çalışması yönünden bir o kadar elzemdir. Bu nedenle bu makalemizde katalizör temizliği nasıl yapılır , bu tıkanıklık nasıl açılır üzerine olacaktır.

Katalizör temizliğinin nasıl yapılacağıyla alakalı bilgiden önce katalizör tıkalı mı nasıl anlarım sorusuna yanıt bulmamız gerekir. Bunu anlamanın yolu ise aracınızın egzozundan çürük yumurtayı anımsatan berbat ötesi bir koku rahatsız edecek derecede gelir. Böyle bir durumda aracınız doğaya zararlı olan gazları emisyona uğratamayacağı için emisyon değerlerince bir hayli önemli artış olacaktır bu durumda aracınızın egzoz emisyon muayenesinden geçmesine engel olacaktır. Ayrıca aracınızın normal yakıt tüketiminde gözle görülür bir artış meydana gelir. Yakıt artışının bunun yanında aracınızda performans düşüklüğü ve hızlanmada kuvvetlik gibi sorunlar baş gösterir.

KATALİZÖR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?
Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz katalizör tıkandığında aracınızda oluşabilecek poblemlerin anlaşılacağı üzere hafife alınmamasını gerektiren arızalardır.

  • Yapılması gereken ilk işlem OBD cihaz ile tarayarak katalizör tıkanıklığı olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır. Eğer katalizör ile alakalı olan P0420 Katalitik Konvertör Arızası kaydedilmişse Würth marka yada Liqui Moly marka yakıt sistemi ve enjektör temseyirci uygulayarak mevcut tıkanıklığın geçmesini beklemelisiniz.
  • Yakıt sistemi temseyircisini uygulamanıza rağmen sorun devam ederse ya iptal etmeli yahuthutta aracınıza uygun olan katalizör ile değiştirmelisiniz.

TIKANMIŞ KATALİZÖR NASIL AÇILIR ?

Aracınızın egzoz sisteminde bulunan ve katalitik konvertör olarak isimlendirilen fakat halk dilinde Katalizör olarakta bilinen bu sistme aslında temseyredilebilen bir parça değildir. Bu parçanın içini sökerek temizlik uygulayanları görmüşsünüzdür fakat %95’lik kısmı 2 yada 3 ay içinde geri tıkanır. Bu nedenle ilk yapmanız gereken enjektör temseyirci ile denemeniz daha faydalı olacaktır. Enjektör temseyirci ile temizlemenize rağmen sorun ortadan kalkmazsa ya iptal yada değişim yapmanız gerekir.

En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri ile düşüncenizde soru varsa önceden paylaşmış olduğumuz makalelerden istifade edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Araba Koltukları İleri Geri Gitmiyor, Koltuk Ayarlanmıyor başlıklı makalemizde Araba Koltukları İleri Geri Gitmiyor, Aracımın koltuğu ayarlanmıyor ve Aracımın koltuğu ileri geri gitmiyor ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu